'Kadınlardan AKP'ye oy gitmemeli'

  • kadın
  • 09:00 16 Mayıs 2018
  • |
img

VAN - AKP'ye oy gitmemesi gerektiğini belirten Vanlı kadınlar, “Kadınların özgürlüğü için herkesin oyunu HDP'ye vermesi gerekiyor” dedi. 

Vanlı kadınlar, 24 Haziran’da yapılacak baskın seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ve partinin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini ifade etti. Kadınlar neden HDP’ye oy vereceklerinin nedenlerini de açıkladı. 
 
‘YAYLA YASAKLARININ KALKMASI İÇİN OYUM HDP’YE’ 
 
Kürtler üzerinde sürekli baskıların olduğunu dile getiren Esra Aksak, buna karşı herkesin “artık yeter” demesi gerektiğini belirtti. HDP’ye oy vereceğini söyleyen Aksak, “Öncelikle bu zulüm bitsin istiyorum. Çatak ilçesinde yaşıyoruz; ama bütün akrabalarımız hayvan besleyerek yaşamını sürdürüyor. Bakıyoruz her yer yasak, kendi toprağımızı bile artık işleyemiyoruz. Bunun yanı sıra yine yaylaya çıkamıyoruz. Bunların son bulması için oyum HDP’ye” dedi. 
 
‘KADINLAR ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN HDP'YE OY VERMELİ’
 
Sise Şaybak da, herkesin HDP’ye oy verme nedeninin olduğunu kaydetti. Şaybak, “Bazı kadınların ciğeri yanmış, evladını kaybetmiş. Yine kadınlar erkeklerin baskısından kurtulmak için büyük bir mücadele veriyor. Biz kadınlar, kazandığımız bu özgürlükleri partililerimiz sayesinde kazandık. Hala bazı kadınlar evden bile dışarı çıkamıyor. Ben de onlara sesleniyorum; o zaman kendi partinize oy vereceksiniz ki hep birlikte özgür olalım. Kadınlardan AKP’ye oy çıkmaz” ifadelerini kullandı. 
 
‘ÇOCUKLARIN ÖLMEMESİ İÇİN’ 
 
Yaşanan çatışma ve savaştan dolayı 2 çocuğunu kaybeden Ogesiç Aksak, seçimden en büyük beklentisinin barış olduğunu belirtti. “AKP’ye bizden oy yok” diyen Aksak, kadınlara şu çağrıda bulundu: “Artık, AKP’nin bize söyleyeceği hiçbir şeyi kalmadı. Ben anneyim ve çocuklar ölmesin istiyorum. Benim yüreğim yandı, kimsenin yüreği yansın istemiyorum. Barış ve onurlu bir yaşam için HDP’ye oy vereceğim” diye konuştu.
 
‘NEDEN YAYLAMIZDA YAŞAMAYALIM?’
 
Şırnak’tan göç ettikten sonra 20 yıldır Van’ın Bostaniçi mahallesinde yaşayan Fatma Aslan da, kendi köyünde korkusuzca yaşamak istediğini söyledi. Aslan, “Bu seçim bizim için çok önemlidir. Kimliğimizi, haklarımızı ve kendi yaşamımızı istiyoruz. Buraya göç ettik de ne oldu? Niye kendi yaylamızda, köyümüzde yaşamayalım? İçimizde korku olmadan, suyumuzla, toprağımızla yaşayalım istiyoruz” sözleriyle HDP’ye oy verme gerekçesini açıkladı. 
 
‘İKTİDARIN BİZE FAYDASI OLMADI’ 
 
11 yıldır mahalle bakkalı işleterek esnaflık yapan Zeliha Bozkurt ise, AKP’nin 16 yıllık iktidarında ekonominin düzelmediğini vurguladı. “Her gün yeni bir zam geliyor” sözleriyle yaşanan ekonomik krize dikkat çeken Bozkurt, şöyle devam etti: “Kadın esnaf olmak zaten çok zor. Ben de bu bakkalı işleterek aileme bakıyorum. Kendimden yola çıktığım zaman kadınlar daha fazla iş bulsun istiyorum. Bu iktidarın kadınlara hiçbir faydası dokunmadı. Ben HDP ve Selahattin Demirtaş’a oy vereceğim. HDP ve Demirtaş, hem Kürtlere hem de Türklere faydası olacak.”