‘Chalak Events’ Van’a uzandı

img

VAN - Kürtçenin yaşamın her alanında konuşulmasını sağlamak amacıyla İstanbul’da üniversiteli öğrencilerce kurulan Chalak Events Topluluğu, “Chalak Events-Wan” adıyla Van’a uzandı. 

İstanbul'da bir grup üniversiteli Kürt öğrenci tarafından yakın zamanda kurulan Chalak Events Topluluğu, giderek diğer kentlere de yayılmaya başladı. Kürtçeye dönük yasak ve baskıları kırmayı hedefleyen topluluk üyelerine Van’daki öğrenciler de katıldı. Kentte okuyan bir grup öğrenci, “Chalak Events-Wan” adı altında bu yöndeki çalışmalara başladı. Kürtçenin yaşamın her alanına hakim olması için çaba gösteren topluluk üyelerinin sayısı her geçen gün artarken, birçok etkinliğe de imza atıldı.
 
‘HAWAR’LA BAŞLAYAN MİRASA SAHİP ÇIKMAK İSTİYORUZ’
 
Grup üyelerinden Welat Özalp, Chalak Events topluluğu oluşturan öğrencilerle iletişime geçerek Van’da da böylesi bir grup kurmak istediklerini aktarmaları sonucunda bu oluşumu kurduklarını ifade etti.
 
Kürtçeyi sadece evde konuşulan bir dil değil, her yerde konuşulan bir dil haline getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Özalp, “Sokakta, mahallede, evde, toplumun olduğu her yerde Kürtçe okuyup Kürtçe konuşmayı amaçlıyoruz. Bu çerçevede 5 aydır grup olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Grubumuzda 20 kişi var ve bu sayı giderek artıyor. Her yaptığımız program sonrasında sayımız artıyor. Kürtler için dil çok önemlidir. Çünkü Kürtçe her alandan yasaklanmış bir durumda.  Celadet Ali Bedirhan tarafından Hawar’la (Çığlık) başlattığı mirasa sahip çıkmak için Kürtçeyi her alanda geliştirmek amacındayız” dedi
 
'AMACIMIZ KÜRTÇE'NİN KONUŞULMASINI SAĞLAMAK'
 
Grup üyelerinden Serhed Serhedi de, Kürt dili üzerindeki baskıları kırmak istediklerini belirterek, “Kürt diline bir alan açmak istiyoruz. Bu alanı genişletmek istiyoruz. Grubumuzun amacı da budur. Biz bağımsız bir grubuz ve çoğu üyemiz öğrencilerden oluşuyor” dedi. Bu zamana kadar 8 günde 7 program düzenlediklerini ve Kürtçe üzerine çalışmaları daha da geliştirerek devam ettirmek istediklerini kaydeden Serhedi, fakat etkinlik yapabilecek yer bulmakta zorluklar yaşadıklarını aktardı. Serhedi, özellikle bu konuda destek beklediklerini iade etti.