Şehri bırakıp köylerine döndüler: Her şeye rağmen…

img

ŞIRNAK – 90'lı yıllarda boşaltılan Cevizdüzü köyüne yeniden dönenler, elektriğin olmadığı köylerini "Köyde insanın ruhu açılıyor. Şehirde yoğurdu, sütü ve yumurtayı satın alıyorsun, ancak burada kendin üretiyorsun” sözleriyle anlatıyor. 

1990’lı yıllarda yakılarak boşaltılan Şırnak’ın Cevizdüzü (Cifane) köyüne tekrardan dönerek, evlerini inşa eden aileler, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen köy yaşamının şehirden daha yaşanılır olduğunu belirtti. Elektriğin olmadığı köyde hayvancılıkla geçimlerini sağlayan aileler, Cudi Dağı eteklerinde kurdukları yaşamı anlattı.
 
'TEK SIKINTIMIZ ELEKTRİK’ 
 
Köylerinin boşaltılmasının ardından Cizre’ye göç etmek zorunda kalan Emine Bilik, 11 yıl önce tekrardan döndüğü köydeki yaşamı, “daha güzel ve huzurlu” olarak nitelendirdi. Şehir yaşamının zorluğundan dolayı tekrardan köylerine döndüklerini belirten Bilik, buradaki yaşamın kendilerine daha iyi geldiğini söyledi. “Tek sıkıntımız köyde elektriğin olmaması” diyen Bilik, yaşamları hakkında şunları paylaştı: “Tüm geçimimiz hayvancılık üzerinedir. Köyde incir ve bağlarımız var. Kendi ektiklerimiz ile ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Şehirde yaşamımız zor geçindirebiliyorduk. Köy yaşamı bizim için daha çok iyi. Burada her şey var."
 
‘ŞEHİRDE SATIN ALIYORSUN, KÖYDE KENDİN ÜRETİYORSUN’
 
Şırnak merkezden yeniden köye dönenlerden biri olan Sadıka Sanır ise, kent yaşamının pahalılığına değindi. “Köyde insanın ruhu açılıyor” diyen Sanır, şöyle devam etti: “Şehirde olunca yoğurdu, sütü ve yumurtayı satın alıyorsun, ancak burada her şeyi kendin üretiyorsun. Buradaki insanlar birbirlerine daha saygılı ve dayanışma içerisinde. Sabahın erken saatlerinde kalkıp hayvanlarımıza bakıyoruz. Daha sonra da yoğurt ve süt gibi ihtiyaçlarımızı hazırlıyoruz.” 
 
Elektriğin kendileri için en büyük sorun olduğunu vurgulayan Sanır, bir daha köylerinden göç etmeyeceklerini sözlerine ekledi.  
 
'KÖYDEN BAŞKA GİDECEK YERİMİZ YOK'
 
Oturduğu küçük ocağın başında bir çocuk ile ekmek pişiren Gule Kalın da, kadınların köyde de çok büyük emek harcadığına dikkat çekti. Köy yaşamının güzel yanları olduğu kadar zorluklarının da olduğunu dile getiren Kalın, “Hayvancılık ve ekim ile uğraşıyoruz. 15 yıldır burada yaşıyoruz. Köy dışında gidebileceğimiz başka bir yer yok” dedi.   
 
MA / Sonya Bayık