Avrîn Hastanesi’nin bir günlük sivil kaydı

img

EFRİN - Türkiye “Sivilleri hedef almıyoruz” açıklamalarını yapadursun, Avrîn Hastanesi’nin bir gününü kayıt altına aldık. Savaşın sadece 45’inci günü hastane kayıtlarına, 7 sivil ölü, 36 sivil de yaralı olarak geçti. Siviller ya evlerinde ya da yolda bombaların hedefi oluyor. 

46’ncı gününe giren Efrin savaşında bugüne kadar TSK ve ÖSO’nun hem karadan hem de havadan saldırıları sonucu 220’yi aşkın sivil yaşamını yitirdi, 650’yi aşkın sivil de yaralandı. Savaşta hayatını kaybeden sivillerin sayısı her geçen gün artarken, Türkiye “Efrin’de siviller ölmüyor” diyedursun, kent merkezinde bulunan ve yaralı sivillerle dolup taşan Avrîn Hastanesi’ndeki tablo ise söze yer bırakmıyor. 
 
BİR GÜNDE 7 ÖLÜ 36 YARALI
 
TSK ve ÖSO’nun uçak ve top bombardımanı her saat sivil ölümlerine yenileri eklerken, enkazların altında hala ulaşılamayan birçok sivilin cansız bedeni olduğu tahmin ediliyor. Sadece dün, hastane kayıtlarına 7 sivilin ölümü ve 36 sivilin ise yaralandığı geçti. Mezopotamya Ajansı (MA), Avrîn Hastanesi’nde 5 Mart gününü görüntülerle kayıt altına aldı. 
 
60 YAŞINDAKİ ŞÊXO’NUN SAĞ BİLEĞİ KESİLDİ
 
Önceki gece ve dün sabah saatlerinde köylerde bombardıman altında kalan onlarca yaralı sivil ve cansız beden hastaneye getiriliyor. Köylüler ya evlerinde ya da yolda bombardımana yakalanıyor. Önceki gece saat 21.00 ile 24.00 arasında bombalanan Şêra ilçesine bağlı Qaratepe köyü sakini 60 yaşındaki Cafer Nebî Şêxo, top atışlarının hedefi oluyor ve sağ eli bileğinden kesiliyor. Ameliyattan yeni çıkan Şêxo’nun konuşmaya mecali yok. Babasının başında duran, konuşurken sesi titreyen ve gözyaşlarını tutamayan oğlu Nebî Cafer köyde yaşananları anlatıyor. Cafer, babasının traktörle komşusundan gelirken, top atışlarına maruz kaldığını söylüyor.
 
YARALIDAN ERDOĞAN’A: BEN NEYİM?
 
İki katlı Avrîn Hastanesi’nin hem bahçesi hem koridorları hem odaları insanlarla dolu. Kimisi babası, annesi veya çocuğunu yitirmiş, kimisinin ise yaralısı var. Hem hüznün hem de öfkeli bekleyişin sürdüğü hastanenin ikinci katının 14 no’lu odasında önceki gece uçak saldırısında yüzünün ve vücudunun çeşitli yerleri yanan yaralılar arasında en “hafif” olanı Kefirsefrê köyünden 27 yaşındaki Behrî Kedro, bir yandan tedavi olurken bir yandan da kısık bir sesle saldırıyı anlatıyor. Kedro, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Hani sivilleri öldürmüyordun? Ben neyim ha? Kör müsün?” diye sordu.
 
ANNESİNİN ÖLÜMÜNDEN BİHABER
 
Hemen 15 numaralı karşı odada ise, 2’si yaşlı 4 kadın ağır yaralı halde yatıyor. Yakınlarının başlarında bekleyen kadınlardan 60 yaşındaki Emîne Mustafa’nın kafasına da onlarca dikiş atılmış. Yatağı üzerinde donuk gözlerle yaşadığı şokun etkisini yaşayan yaşlı kadın konuşamazken, yanındakiler ne olduğuna dair bilgiler veriyor. Raco ilçesine bağlı ve birbirlerine yakın köylerden saldırılardan kurtulmak için bir traktör ile Efrîn’e doğru yol alan 20’nin üzerinde köylü, top mermileriyle Raco yolu üzerindeki Gola köyünde hedef alınıyor. Sabah saat 06.00 sularındaki bombardımanda yaralanan köylülerden biri olan 60 yaşındaki Emîne Mustafa, aynı isimli 90 yaşındaki annesinin yaşamını yitirdiğinden bihaber.
 
ÜÇ KIZ KARDEŞİN DE BİLİNCİ KAPALI
 
Bilinci kapalı olarak kafasında ve kollarında yanma ve kırık olan 32 yaşındaki Fuzê Mihemmed Herîş ile bir yaşlı kadın daha aynı odada yatıyor. Annesinin başında beklediği Êşûnê köyünden iki çocuğunun olduğunu öğrendiğimiz yine bilinci kapalı 35 yaşındaki Dîcle Bekir adlı kadın da ilk müdahalesi yapılmış bekliyor. Dîcle Bekir’in annesi Semîra Şêx Mihemmed, kızının başında ağlarken, diğer odalarda 15 ve 18 yaşlarında iki kızının daha ağır yaralı olarak yattığını ifade ediyor. Kafası tamamen saralı Dünya adlı 15 yaşındaki kızı ameliyata girmeyi bekliyor. Dünya'nın ablası 18 yaşındaki Fîdan da bilinci kapalı, seruma bağlı ve derin nefes alarak yatıyor.
 
SIĞINDIKLARI KÖYDE VURULDULAR 
 
Onlarca ağır yaralının tedavi edildiği Avrîn Hastanesi koridorlarında karşılaştığımız her bir kişinin ve ailenin öyküleri ayrı olsa da acıları bir. 33 yaşındaki Ehmed Şeref, babasının yaklaşık 3 saattir ameliyatta olduğunu söylüyor. Şeref, Bilbilê ilçesine bağlı Bîbaka köyünden saldırılardan dolayı 33 gün önce Qeratepe’ye geldiklerini, önceki gece saat 24.00’te evlerine füze atıldığını ve babasının bir elinin bilekten koptuğunu ifade ediyor. 18 kişinin saldırılardan korunmak için bir salonda beklediklerini, fakat saldırıda evlerinin birçok kısmının yıkıldığını ve babasının şarapnel parçasıyla yaralandığını dile getiren Şeref, aynı köyden gece yapılan saldırılardan ismini bilmediği Qeratepeli bir yaşlı kadının öldüğünün bilgisini de veriyor. 
 
KAMYONLA TAŞINAN CANSIZ BEDENLER 
 
Şeref’in konuşmasının hemen ardından ise “Açın, açın, hastanenin önünü açın” diyen hastane görevlisi, hastanenin kapısına hızlıca giren bir kamyona dikkatimizi çekiyor. Kamyonun içinde ağlayan kadınlar ile parçalanan bir beden ve yüzü kandan tanınmayacak halde olan yaralılar çıkıyor. Yaralılar acilen hastaneye taşınırken, bir kolu kopan, ayakları ise neredeyse kopacak halde yarısı kesilen, yaşamını yitiren 30’lu yaşlarda bir gencin başında bekleyen bir kadının yakarışları hastanede yankılanıyor. 
 
AKŞAM HASTANE DAHA DA HAREKETLENİYOR 
 
Avrîn Hastanesi akşam saatlerinde gelen haberlerle daha da hareketleniyor. Cindirês’ten peş peşe sivil kayıp haberleri geliyor. Dün sabah saatlerinde savaş uçaklarının vurduğu Cindirêsê’den önce 3’ü çocuk 13 sivilin ölüm haberi, sonra bombardımanın sürdüğü sırada 3 aylık bir bebeğin ve bir sivilin daha hayatını kaybettiği, 8 yurttaşın da yaralandığı bilgisi ulaşıyor hastaneye. Hastane kayıtlarına, Cindirês’in Firêriyê köyünden 3 aylık Diyana Xazî Salih isimli bebek ve 20 yaşındaki Mehmûd Mihemed Nûr Elo ölü, Mihemed Sibhî Hesen (15), Sebah Cemal Salih (25), Fûad Xazî Salih (25), Sibhî Xazî Salih (30), Xedîce Mustefa (30), Ebdullah Tirkî Dawûd (18),  Ewner Salih Hesen (15) ve 1 yaşındaki bir çocuk ise ağır yaralı olarak geçiyor. 
 
MA / Selami Aslan