Hasankeyf'e hüzünlü turlar

img

BATMAN - Binlerce yıllık yaşama ev sahipliği yapan Hasankeyf'i tamamen sular altında bırakacak çalışmalar sürüyor. İlçede insanlık tarihinin yok edilmesinin hüznü yaşanırken, insanlar akın akın Hasankeyf’e son ziyaretlerini yapıyor. 

12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf, ömrü 50 yıl olması beklenen Ilısu Barajı’na kurban edilecek. Sular altında kalacak Hasankeyf’te yıkım çalışmaları devam ederken, çarşı esnafı ziyaretçilerin artık bölgeyi son kez ziyaret için geldiğini ifade etti. Hafta sonları özellikle Mardin ve Diyarbakır gibi yakın kentler başta olmak üzere birçok yerden ziyaretçi akınının olduğu Hasankeyf’te bir yandan da baraj çalışmaları sürüyor. 
 
‘BU TARİHİ YIKMASINLAR’
 
Hasankeyf’in 83 yaşındaki sakinlerinden Kerem Öztürk, evinin balkonundan tüm gün bir yandan Dicle Nehri’ni diğer yandan Hasankeyf kalesini seyrediyor. Tüm yaşamını Hasankeyf’te geçirdiğini anlatan Öztürk, “Burada durup burayı seyrettiğimde kendimi huzurlu hissediyorum. Artık huzurum kalmadı. Ben yarın öbür gün öleceğim ama çocuklarım, torunlarım ve onların çocukları bu tarihi bir daha göremeyecek. Bu yıkım ve baraj hepimizin huzurunu bozdu. Bize biraz para verip başka yere yollayacaklar. Bugün deseler ki evinizi yıkmıyoruz, barajdan vazgeçtik verdikleri paranın gerekirse 10 mislini geri öderim. Yeter ki bu tarihi yıkmasınlar” ifadelerini kullandı. 
 
HASANKEYF İÇİN ŞARKI BESTELEDİ
 
Batmanlılar da kentteki son tarihi dokunun ve yeşil alanın ellerinden alınmasının üzüntüsünü taşıyor. Ailesi ile birlikte Hasankeyf’i ziyaret eden 10 yaşındaki Ramazan Gök, Hasankeyf için Dicle kenarında durarak sazıyla şarkı besteledi. Güneşli ve güzel havalarda şehirleşmenin ve petrol rafinelerinin neden olduğu kirli havanın da etkisiyle ailece Hasankeyf’e geldiklerini söyleyen Gök, “Elimizde tek Hasankeyf kalmış biz de ailece buraya geliyoruz. Eskisi gibi değil elbette kamyonlar ve yıkımdan kaynaklı toz bizi çok rahatsız ediyor, ama ona rağmen son kez de olsa çocuklarımız görsün diye sık sık geliyoruz” dedi. 
 
Ramazan, Hasankeyf için Kürtçe şarkıyı sazıyla kameralarımıza söyledi. Şarkının sözleri şöyle: 
 
“Burası Hasankeyf ve suyu da tarihi de çok güzeldir
Burasını yıkmayın insanlar etrafında geziyor
İnsanlar gelip çadırlarda oturuyor
Suyun kenarında çay içiyor
Hasankeyf’i yıkmayın”
 
Aile fertlerinden Nezahat Gök ise, ayda bir de olsa tarihi ilçeye gelerek nefes aldıklarını dile getirdi. Eskiden tarihi yerleri gezebildiklerini, ancak şimdi buraların etrafının çevrilmesi ve şantiyeye dönüştürülmesi nedeniyle uzaktan seyretmekle yetindiklerini anlatan Gök, “Hasankeyf’in yıkılmasını istemiyoruz. Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz tarihimiz yok olsun istemiyoruz. Bu barajın kimseye faydası yoktur” dedi. 
 
‘BURAYI KORUYAMADIK’
 
Diyarbakır’dan Hasankeyf’i görmek için gelen fotoğrafçı Ümran Akyol da, “18 yaşındayım ve Hasankeyf’i ilk defa görüyorum. Kitaplardan, fotoğraflar ve hikâyelerden bildiğimden büyüleyici bir güzelliği var. Bunca yıkıma rağmen buranın biraz olsun fotoğrafını çekmek beni hem mutlu etti hem de hüzünlendirdi. Belleğimizin yıkılmasını istemiyoruz. Gelecek nesiller burayı fotoğraflardan değil kendi gözleri ile görmeli ve bilmelidir” diye konuştu. 
 
İlk kez 2015 yılında buraya geldiğini anlatan Rotinda Engin (18) de, “Yıkılan sadece bir manzara değil, yıkılan 12 bin yıllık bir insanlık tarihidir. Burası sadece Kürtler için değil tüm dünya halkları için büyük bir mirastır. Burayı koruyamadık” dedi. 
 
MA / Metin Yoksu 

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’