‘Özgürlüğümüzü erkeğin eline bırakmayalım’

img

ŞIRNAK - Yıllarca sömürüldüğü işyerinde çalışmayı bırakarak kendi işini kuran terzi Kadriye Sansur, emeğin cinsiyetinin olmadığına dikkat çekerek, “Kadınlar, özgürlüklerini asla bir erkeğin eline bırakmasınlar” çağrısında bulundu.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan 38 yaşındaki Kadriye Sansur, yıllarca ucuz iş gücü olarak sömürüldüğü iş yerinde çalışmayı reddederek, kendi işinin sahibi oldu. Ekonomik olarak bağımlı kalmamak için, “erkekler ne der?” demeden çarşı merkezinde terzi dükkanı açan Sansur, elde ettiği kazanç ile 6 çocuğunu büyütüyor.  
 
Yaklaşık 7 yıldır terzilik yapan Sansur, çalışma yaşamında kadın-erkek farkının gözetilmemesi gerektiğine işaret ederek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, “Toplumun özgürlüğü kadının özgürlüğünden geçer” mesajı verdi.
 
‘EMEĞİN CİNSİYETİ YOKTUR’
 
Yaklaşık 7 yıldır terzilik yapan ve günde yaklaşık 9 saat çalıştığını söyleyen Sansur, geriye kalan zamanda ise, ev işleriyle uğraştığını kaydetti. Bu durumun kendisine zor gelmediğini belirten Sansur, “Kadınların istediği takdirde her işin altından kalkabilir” dedi. Sansur, çalışma hayatında cins ayrımının yapılmaması gerektiğine vurgu yaptı. 
 
Kadınların da çalışma hayatında yer edinmesi gerektiğini belirten Sansur, “Şêr şêr e çi jin e çi mêr e - Dişi de olsa, erkek de olsa, aslan aslandır” atasözünü hatırlatarak, “İş hayatı da böyledir. Emeğin cinsiyeti yoktur. İşin sadece kabiliyet ve yetenekle alakası var” diye konuştu. 
 
‘ÖZGÜRLÜKLERİNİ BİR ERKEĞİN ELİNE BIRAKMASINLAR’
 
“Kadınlar, özgürlüklerini asla bir erkeğin eline bırakmasınlar” diyen Sansur, “Kendi emeğin ile hayatını yaşıyorsun. Eşine, ağabeyine ve babana el açmıyorsun. Çünkü onlara muhtaç değilsin. Bazen onlar sana muhtaç olabiliyor. Kadınlar, ‘Bana eşim, babam ve abim bakar’ demesinler. Kendi ayaklarının üzerinde dursunlar. Mücadele etmekten asla vazgeçmesinler” çağrısında bulundu.  
 
Özgürlüğün, kadınlar tarafından yürütülen mücadele sayesinde kazanılacağının altını çizen Sansur, yaklaşan 8 Mart’a ilişkin şu mesajı verdi: “Kadınlar var olmaya devam edecekler. Bugün tüm kadınların özgürlük ve mutluluk günü olmalı. Verdiğimiz emeğe sahip çıkalım.”