NDF Komutanı cephede konuştu: Efrin'deyiz, ortak savunacağız

img

EFRİN - Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Vurduk, geri döndüler" dediği Suriye devletine bağlı Ulusal Savunma Güçleri (NDF) geldikleri Efrin’de Cindirês ve Raco cephelerine konuşlandı. NDF Komutanı Ebu Casim Mihemed, cepheden "Efrîn'deyiz, ortak savunacağız" mesajı verdi.

Türkiye’nin Efrin’e yönelik saldırıları 34'üncü gününe girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında toplanan gruplarca sürdürülen saldırılar doğrultusunda Efrin kent merkezi ve çevresi, havadan ve karadan bombalanmaya devam edilirken, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) gösterdiği direniş sonucunda 7 cephede ise şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 
 
CİNDİRÊS VE RECO CEPHELERİNE KONUŞLANDILAR
 
QSD'nin, Efrîn halkları ile kol kola sürdürdüğü direniş, Suriye hükümetine bağlı Ulusal Savunma Güçleri’nin (NDF) savunma amaçlı kente gelişleri ile ivme kazandı. Kente şu ana kadar iki grup halinde gelen NDF, çatışmaların sürdüğü Cindirês ve Raco cephelerine konuşlandı.
 
ERDOĞAN VE HÜKÜMET REDDEDİYOR 
 
Sözkonusu birliklerin Efrin’e gelişleri, AKP Hükümeti tarafından yalanlanmıştı. Bizzat AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün katıldığı 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı'nda Suriye ordusuna bağlı güçlerin Efrin'e girdiğine yönelik bilgileri reddetmeyi sürdürdü. Erdoğan, "Güneyden öyle bir çıkış yapmak istediler. Toplarımız, SİHA’mız gereğini yaptı. Geri döndüler" iddiasında bulundu.
 
Yine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, bugün görüşme gerçekleştirdiği Cezayir Dışişleri Bakanı Abdulkadir Mesahil ile düzenlediği ortak basın toplantısında yine aynı iddiayı sürdürdü. Çavuşoğlu, "Rejime yakın güçler buraya gelecek mi yönünde çok haber geliyor. Terör örgütü ile mücadele eden hiç kimseye karşı değiliz. Fakat PKK ve YPG'yi korumak için buraya gelenlere fırsat vermeyiz. Suriye'de toprak bütünlüğü konusunda kimsenin endişesi olmasın" ifadelerini kullandı.
 
CEPHEDEN MESAJ VERDİ
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet yetkilileri tarafından reddedilse de bombardıman altındaki Efrin’e gelip, Cindirês ve Raco cephelerine konuşlanan Ulusal Savunma Güçleri (NDF) Komutanı Ebu Casim Mihemed, cephede Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
‘ÜÇÜNCÜ GRUBUMUZ DA GELİYOR’
 
NDF Komutanı Ebu Casim Mihemed, Türkiye'nin Efrin’e gelen ilk gruplarına saldırdığını, bu saldırı sonucunda iki arkadaşlarının yaşamını yitirdiğini, üçünün de yaralandığını bilgisini verdi. 
 
Buna rağmen yakın zamanda üçüncü gruplarının da Efrîn'e geleceği ve cephedeki yerlerini alacağı bilgisini paylaşan Mihemed, "Üçüncü grubumuz da Efrîn'e gelerek, cephelerdeki yerini alacak. Bizim burada olmadığımızı söylüyorlar, fakat bu doğru değil. Türkiye böyle söyleyerek Efrîn işgalini devam ettirmek istiyor. Daha faza toprak almanın derdindeler. Meşruluk kazanmasın diye bizim burada olmadığımızı ifade ediyorlar. Ama biz buradayız. Cindirês'ten Reco'ya kadarki yerlerimizi aldık. Gelip görebilirler" dedi.
 
‘EFRÎN SURİYE'NİN BİR PARÇASI’
 
Efrin'e geliş nedenlerini de açıklayan NDF Komutanı Mihemed, Kürtlerin kardeşleri olduğunun altını çizip, yaşadıkları bölgenin de Suriye'nin kuzeyine düşen Efrîn bölgesi olduğunu vurguladı. 
Kendilerinin de Efrîn ve halkını, Türkiye'nin saldırılarına karşı savunmaya geldiklerini söyleyen Mihemed, Türkiye'nin ise bölgeye ileri sürülenin aksine özgürlük getirmekten öte Kürtlerin topraklarına göz diktiği için geldiğini ifade etti.
 
‘ŞİMDİYE KADAR ONLAR BİZİ SAVUNDU, ŞİMDİ DE BİZ ONLARI’
 
NDF Komutanı Mihemed, Efrîn'de bulunan Kürt güçlerinin bölgenin yerel gücü olduğunu da vurguladı. Mihemed, bu konuda şunları söyledi: "Hepsinin evleri ve toprakları burada. Onlar Efrîn'in çocuklarıdır. 6 yıldır topraklarını ve halklarını savunuyorlar. Aynı zamanda yıllardır bizi de savunuyorlar, yardım ediyorlardı. Şimdi de biz onların yardımına geldik. Efrîn'e gelen Suriye güçlerinin amacı Efrîn'i, TSK ve ÖSO gruplarından korumaktır."
 
Efrîn'e yönelik süren saldırıları, “insanlık dışı” olarak tanımlayan Mihemed, YPJ savaşıçısı Barin Kobanê'nin cenazesine yapılanlara dikkat çekti. 
 
‘EFRÎN HALKLARINI SAVUNMAK İÇİN CEPHELERDEYİZ’
 
Yapılanları gördüklerini dile getiren Mihemed, "Yaşamını yitirmiş bir insana neler yaptıklarını bütün dünya gördü. Biz barış isteyen halklarız. Efrîn halklarını savunmak için cephelerdeyiz. Efrîn, Suriye'dir. Onun birliği ve bütünlüğü için geldik. Bu topraklar halkların ortak yaşadığı yerlerdir. Ortak bir şekilde de savunacağız" dedi.
 
MA / Nazım Daştan

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’