Savaş mağduru yoksul çocuklar için müzik yapıyor

img

İZMİR – Şehir şehir dolaşıp sokakta çocuklar için müzik yaparak kazandığını çocuklara harcayan İbrahim Yalçın, “81 ilde çocuklar için çal” isimli sosyal farkındalık projesi ile yoksul, savaş mağduru, Kürt illerinden göç etmek zorunda kalan çocuklara destek olmak istiyor. 

Yoksul çocukların yüzünü güldürmeyi amaç edinen İbrahim Yalçın, her gittiği şehirde sokak müziği yaparak elde ettiği geliri çocukların ihtiyaçları için kullanıyor. Hobi olarak başladığı müzik hayatını yoksul çocuklara yardımcı olmak amacıyla sürdüren Yalçın, aynı zamanda Manisa Turgutlu Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümünü bırakarak, İstanbul Üniversitesi Konservatuar Bölümü’nde okuyor. Urfalı olan Yalçın, dört sene önce erbaneyle (def) başladığı müzik hayatını şimdi 6 dilde seslendirdiği şarkılarla sokaklarda sürdürüyor. 
 
14 LİRA İLE YOLA ÇIKTI
 
İki yıl boyunca hobi olarak müzik yaptığını dile getiren Yalçın, daha sonra İstanbul’da mağaza sektörüne girdiğini ve üç yıl boyunca çalıştığını belirtti. Bu durumdan bunaldığını söyleyen Yalçın, içindeki müzik sevgisinin daha ağır bastığından dolayı işi bıraktığını dile getirdi. Kapitalizme daha fazla ayak uydurmamak için işi bıraktığını söyleyen Yalçın, yola cebindeki 14 lira çıktığını belirtti. Otostopla 66 şehir gezdiğini söyleyen Yalçın, ilk etapta “Gezerim, müziğimi yaparım” düşüncesiyle yola çıktığını dile getirdi.
 
‘ÇOCUKLAR İLHAM KAYNAĞIM’
 
Gittiği her şehirde çocukların masumiyetini ve yoksul çocukların ihtiyaçlarını gördükçe bir şeyler yapması gerektiği hissinin uyandığını belirten Yalçın, sokakta müzik yaptığı anda toplanan paraların hepsini çocuklara bağışladığını dile getirdi. Yalçın, enstrüman çaldığında ilk olarak çocukların kendisini dinlediğini söyledi. Sırf bu yüzden daha çok mahalle aralarında müzik yaptığını da belirten Yalçın, “Çocukların istediği parçaları çalmak en büyük mutluluktur. Çocuklar benim ilham kaynağım oluyorlar. Mahallerde, çalışmak zorunda bırakılan, savaştan kaçan, annesi, ölmüş çocukları ile karşılaşıyordum. Yırtık elbiseleri, ayakkabıları bu kış günlerinde doğru düzgün sığınacak yerleri yok. Bunları gören herkesin üzülmek yerine onların ihtiyaçlarını karşılama fikri geliştirilmesi gerekiyor. Hiçbir çocuk küçük yaşta çalışmamalı, iyi eğitim ve koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Genel olarak savaş mağduru ve aile durumu iyi olmayan çocuklara yardımda bulunuyorum. Fakat bu sınırlı kalıyor. Devamlı bu çocukların geleceği iyileştirilmesi için garantiler verilmeli. Çocuğun sonuçta dili, dini, rengi yoktur” dedi.
 
‘ÇOCUKLAR İÇİN ÇAL’
 
Türkiye’de çocukların her gün taciz, tecavüz ve istismar olaylarını duyduğunu söyleyen Yalçın, “Çocuklar Türkiye’nin kanayan yarası. Bu olaylardan kaynaklı Türkiye üçüncü sınıf kategorisine giriyor. Elimden geldiğince çevremdekileri duyarlı olmaya davet ediyorum. Bunun toplumsal bir ayağını yaratmaya çalışıyorum. Hep bir destek bekledim açıkçası. Her gittiğim şehirde insanlar destek oldu ama sadece bir kereliğine mahsus. Bunun devamının gelmesini gerektiğini düşünerekten bir proje yapma çalışmasına girdim. ‘81 ilde çocuklar için çal’ projesini geliştirdim. 81 ilde aynı anda bilinen veya bilinmeyen herhangi bir müzisyenin çocuklar için konser verip, konserden elde edilen parayla yoksul, savaş mağduru, Kürt illerinde göç etmek zorunda kalan çocuklara destek olmasını istiyorum. Böyle bir proje önüme koydum ve bunun için çalışmalar gerçekleştiriyorum. O çocukların bu ülkede eşit seviyede yaşaması için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Ve bu anlamda bir dernekleşmeye gitmek istiyorum. Bu konuda sivil toplum kurum ve kuruluşlarından, demokrat kurumlarla görüşmeler gerçekleştiriyorum” şeklinde konuştu.

Diğer başlıklar

17/06/2018
20:54 Demirtaş TRT’de: Değil 20 ay 20 yıl da cezaevinde kalsam zulme boyun eğmeyeceğim
16/06/2018
13:43 Taşdemir: Ağrı’da sandıkları gözümüz gibi koruyacağız
11:34 Temelli Suruç’ta: Seçimle gitmeyi göze alamayanlar her türlü provokasyonu yapıyor
09:05 Cemile’nin annesi: Elinizi vicdanınıza koyarak, sandık başına gidin
09:03 Rıza Türmen: HDP'de demokrasi umudu görüldüğü için saldırıyorlar
09:02 Geçim derdi yüzünden kendi işini kurdu
15/06/2018
18:12 Esnaf kardeşler binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi
16:30 Esnaf kardeşlerin cenaze törenine polis müdahalesi
09:36 ‘Mezarlara yapılanları sandıkta unutmayacağız’
09:11 Babası AKP’den aday adayıydı, kendisi HDP adayı
09:08 ‘Erdoğan muhakkak gitmeli diyen çok kararlı bir kitle var’
09:06 Temelli: Erdoğan'ın oyunlarını barajları yıkarak bozacağız
13/06/2018
18:42 Erdoğan: Bunu dışarıda konuşamam, HDP baraj altında kalmalı
12/06/2018
10:14 ‘Cemaatlerin görevi adalete çağırmaktır’
09:35 Dersim’de seçim nabzı: 2’si bizden 2’si birden
09:15 Midyat’ta SİT alanındaki tarihi evin üzerine çardak
09:12 Hareketli seçmen seçim bölgesine taşınacak: Bir oy seçimin kaderini değiştirir
09:11 İstanbul adayı Daş: Anadilde eğitim hakkı için çalışacağım
09:04 'Hatay'ın yeniden barış ve huzur kenti olması için mücadele edeceğiz'
10/06/2018
09:55 ‘Pancara gittiğimiz gibi sandığa gideriz’