Mağaralar depo ve barınak oldu

img

ŞIRNAK - Güçlükonak’ta bulunan ve geçmişte yaşam alanı olarak kullanılan mağaralar, bölge halkı tarafından bugün de depo ya da besledikleri hayvanlar için barınak olarak kullanmaya devam ediliyor.

Şırnak’ın Güçlükonak ilçe merkezinde bulunan ve uzun yıllar boyunca yaşam alanı olarak kullanılan mağaralar, günümüzde de ilçe sakinleri tarafından ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmaya devam ediliyor. Kimileri bu mağaralarda kışlık turşu ve peynirlerini saklarken, kimileri de besledikleri hayvanlar için barınak olarak kullanılıyor. 
 
Söz konusu mağaraları ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilme olanağına sahip olmalarının yanı sıra bölgede yetişen çeşitli otlar da ailelerinden sofralarından eksik olmuyor.
 
‘PAYLAŞARAK MUTLU OLUYORDUK’
 
Henüz çocuk iken ailesiyle birlikte bu mağaralardan birinde yaşadıklarını anlatan 72 yaşındaki Emine Durmuş, buraya her geldiğinde anılarının yeniden canlandığını dile getirdi. Durmuş, artık geçmişte kalan o günlerden ise “Buralarda yaşam güzeldi. Ortak üretilen ürünleri paylaşarak mutlu oluyorduk. Elektrik olmadığı için annelerimiz Kürtçe masallar anlatırdı sürekli” sözleriyle bahsetti. 
 
'HER ŞEY VAR AMA İNSANLAR MUTLU DEĞİL'
 
Halen doğallığı bozulmadığı için birçok faydalı otun bu alanda yetiştiğini paylaşan Durmuş, topladıkları bu otları yemeklerde kullandıklarını söyledi. 
 
Şehirleşme ile birlikte ortak üretimin azaldığından da yakınan Durmuş, “O zaman herkes eşitti, birlikte üretir birlikte yerdik. Kahır ve hüzün yoktu, emek vardı. Bu yüzden üretilenler güzeldi. Şu anda her şey var ama insanlar mutlu değil. Yediğimiz yemekten tat alamıyoruz. Belki zahmetliydi ama mutluyduk” diye konuştu.