Temelli: Faşist bloğu yıkmanın yolu mücadeleyi ortaklaştırmaktan geçiyor

img
İSTANBUL - Avukatlarla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bu iktidar faşist blokla ayaktadır. Faşist bloğu yıkmanın yolu da iktidara karşı her zeminde mücadeleyi ortaklaştırmaktan geçiyor. Mücadelemizin başköşesi hukuk ve insan hakları mücadelesidir" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Fatih’te bulunan Samatya Kültür Derneği’nde Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya, HDP'nin İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Rüştü Tiryaki'nin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı. 
 
ÖHD Eşbaşkanı Ayşe Acinikli, HDP ile birlikte bu sürecin altından kalkmaya çalıştıklarını belirterek, kendilerine düşen görevi yerine getirmeye çabası içinde olacaklarını söyledi. 
 
'ETHA ÇALIŞANLARI SERBEST BIRAKILSIN’
 
Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Başınızı kaşıyacak vaktiniz yok. Bu sabah da keza öyle. Birkaç gündür süren hukuksuzluğa ve adaletsizliğe tanıklık ediyoruz. Etkin Haber Ajansı’nda (ETHA) haber kovalayan, gazetecilik yapan arkadaşlarımız gözaltına alınıyor. Neden gözaltına alındıkları ortada. Çünkü gazetecilik yapıyorlar. Hakikatin sesini halkla, toplumla buluşturmaya çalışıyorlar. Hakikatin sesine tahammülü olmayan bu iktidar her zaman olduğu gibi gazeteci arkadaşlarımızı gözaltına alındı. OHAL Türkiye’de olağan hale geldi. Üzgünüz. Bir an önce arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Ama ondan öte binlerce arkadaşımız, yoldaşımız cezaevlerinde haksız ve hukuksuz yere onların da biran önce serbest bırakılmaları gerekiyor. Bu çabamızda belki de en önemli yük sizlerin sırtında. Ben her şeyden önce burada olan arkadaşlarımıza ve burada olmayan arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten böyle bir ülkede böyle bir mesleği yapmak kadar ızdıraplı bir şey olmazsa gerek. Böyle bir ülkeye katlanmanız, böyle bir sorumlulukla hareket etmeniz inanın çok kıymetli ve değerli” dedi. 
 
500 AVUKAT CEZAEVİNDE
 
Çok zor bir süreçten geçildiğini söyleyen Temelli, “Bu OHAL anlayışının ne kadar hakim olduğuna dair bir fotoğrafa daha bakmak isterseniz, bugün Türkiye cezaevlerinde 500’den fazla avukatın tutuklu olduğunu biliyoruz. Birçok avukat arkadaşımız görevini yerine getirirken, adaletin peşinden koşarken hep bu baskıyı iktidar tarafından üzerinde hissediyor. Bunların baskılarına karşı çok iyi bir iş çıkardığınızı biliyorum. Bu yüzden de hepinize teşekkür ediyorum” diye ifade etti. 
 
SEÇİMDE HUKUKÇULARIN ROLÜ 
 
“İktidarın özellikle hırsızlığı, şaibeyi, yolsuzluğu adet haline getirdiği seçim döneminde hukukçuların rol alması önemli” diyen Temelli, şöyle devam etti: “Sizlerin emeğiyle hem 24 Haziran'da hem de 31 Mart seçimlerinde iyi bir iş çıkardık. Bu yolsuzluğun ve adaletsizliğin bir nebze önünü kesebildik. Bütünüyle ortadan kaldırmak mümkün değil. Mesela Şırnak’ta ne yaparsanız yapın, siz orayı garnizona çevirmişseniz orada seçim kazanma şansınız olmuyor. Bu hukuksuzluğun üzerine gitmeyi önemsiyoruz. Bu da sizlerin sayesinde oluyor. Açlık grevleri eylemleriyle Türkiye tarihinin belki de en önemli eşiğinden geçildi. Kritik ve önemliydi. Direniş sayesinde Öcalan’ın sesi duyuldu. En kritik muhatabıdır ve rolü önemlidir. Mutlak tecrit ile hukuksuzluğun en derin hali yaşanmıştır. Türkiye’de hukuksuzluk domino etkisi yaratmıştır. Kadın ve emekçi cinayetlerine bakın, Türkiye’nin her yeri mezarlığa dönüşmüştür” şeklinde konuştu. 
 
'İSTANBUL'UN DOKUSUNU YOK ETTİLER’
 
İktidarın 25 yıl boyunca İstanbul’un tarihsel ve kentsel dokusunu yok ettiğini vurgulayan Temelli, “Üçüncü havalimanını yaparken, kuzey ormanlarını yok etmişler. Bu iktidar faşist blokla ayaktadır. Faşist bloğu yıkmanın yolu da iktidara karşı her zeminde mücadeleyi ortaklaştırmaktan geçiyor. Mücadelemizin başköşesi hukuk ve insan hakları mücadelesidir. Bu mücadelede emeği geçen hukukçulara çok teşekkür ederim” diye ifade etti. 
 
 KENAN GÜNGÖRDÜ'YE ZİYARET 
 
Temelli daha sonra Zeytinburnu Belediyesi'nde çalışırken "güvenlik soruşturması" gerekçe gösterilerek ihraç edilen ve 443 gündür işine geri dönme talebiyle mücadelesini sürdüren 19 yıllık kamu emekçisi Kenan Güngördü’yü ziyaret etti. Temelli, ziyaret kapsamında KHK'lerle ihraç edilen tüm işçi ve emekçilerin işlerine dönmeleri için bundan önce olduğu gibi bundan sonraki süreçte de mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti. 
 
ADALETSİZLİĞİN FOTOĞRAFI
 
Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün 15-16 Haziran'ın 49'uncu yıldönümü. Tam yarım asır önce Türkiye'de emek mücadelesi en temel haklar için yapılırken, bu temel haklar içerisinde Türkiye'de demokrasi mücadelesi gerçekleşirken, yarım asır sonra yani bugün Türkiye'deki emek yapısına baktığımızda işçi kıyımı, emek sömürüsü devam ediyor. Hem de çok arsızca devam ediyor. Tüm dünyada belki de en fazla emek sömürüsünün yapıldığı, en fazla adaletsizliğin yaşandığı, hukukun tıkandığı bir süreç şuan Türkiye'de yaşanıyor. Onbinlerce insan işinden aşından edildi. Yoksulluğa mahkum edildi. Çok haksız bir uygulamaydı. Türkiye bugün 15-16 Haziran'ın çok daha gerisine düşmüş durumda. Ama biz de kararlıyız. İktidarın bu saldırısına karşı biz emekçiler, kadınlar, gençler olarak omuz omuza bu düzene karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz."
 
'İŞLERİNE İADE ETSİNLER'
 
Temelli'nin konuşmasından sonra eylemine ilişkin kısa bir açıklama yapan Güngördü ise, Temelli'ye teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: "Bugün eylemimin 443'üncü günü. 'Örgüt elemanı', 'örgüt ile irtibatlı ve iltisaklı' olduğum gerekçesiyle 'güvenlik soruşturması' adı altında saçma sapan bir şekilde işten atıldım. Çıkıp buraya oturmaya başladığım anda binlerce insanın gözlerinin burada olduğunu gördüm. 136 bin insan böyle işinden edildi. Biz emek, barış ve demokrasi demeye devam edeceğiz. Çünkü en haklı talebimiz adalet istemektir. Biz sadece adalet istiyoruz. İktidara sesleniyorum; bu hukuksuzluğa son versinler. Onun için KHK ile işinden edilen insanlar işlerine dönmediği sürece eylemimi sürdüreceğim. İnsanlara işlerini iade etsinler ve adaleti uygulasınlar."

Diğer başlıklar

20:12 Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına karar verildi
20:01 HDP’den Şentop’a gecikmeli tebrik ziyareti
19:52 ÖSYM’yi protesto eden liseliler gözaltına alındı
19:31 Köyceğiz’deki yangın kontrol altına alındı
19:23 Rabi Naz ve diğer çocuklar için Araştırma Komisyonu kurulacak
19:01 HDP'li Dağ: Gençler onların saltanatını yıkacaktır
18:43 Demirtaş mütalaaya sert çıktı
17:18 Samandağ'da gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı
17:14 AYM YÖK başkanının soruşturma açma yetkisini iptal etti
17:04 Amedspor'dan Sur Belediyesi’ne ziyaret
16:59 Kürdistan Bayrağı’na soruşturma
16:42 HDP'li Peköz Kürkçüler Cezaevindeki darp iddialarını Meclis’e taşıdı
16:09 Dink davasında karar açıklandı
15:49 İHD: İnsan hakları mücadelemiz sürecek
15:14 Hewler’de Türkiye Başkonsolosluk çalışanlarına saldırı
15:14 Leyla Güven Zülküf Gezen’in mezarını ziyaret etti: Yarınlarımızı aydınlattın
15:01 Dr. Diken’i terörize edenler hakkında hukuki işlem başlatılacak
14:57 Özgökçe: Üretim alanları açacağız
14:49 Çet davasında bilirkişi biyolojik lekeler için incelemede bulundu
14:40 Dink davasında karar arası
14:23 Türkdoğan: Türkiye’nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı var
14:18 Ege’de 146 göçmen yakalandı
13:59 'Darp edilerek zorla sınır dışı edildik'
13:55 Akşener: 2002’deki şartları mumla arıyoruz
13:35 Kaftancıoğlu'na sosyal medyadan destek
13:28 Batman’da silahlı kavga: Bir kişi yaralandı
13:18 Tamirciye ihtiyaç olur diye gittiği Suruç'tan bir daha dönemedi
13:05 Özgür Gündem davasında 7 isme ceza talebi
13:03 11’inci Kalkınma Planı’na HDP’den şerh: 2013 yılına dönüş
13:02 HDP’nin Lalo’sunun parası çalındı
12:19 Valilik Dr. İlhan Diken tabelasını indirdi
12:07 Ataması yapılmayan öğretmen intihar etti
12:06 Demirtaş: Yüz milyon karar alsanız da Kürdistan vardır ve ana vatanımdır
11:37 Özgür Gündem davasında Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’e beraat
11:30 Çanakkale’de tarım işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı: 2’si ağır 17 kişi yaralandı
10:40 Konut satışları dibe vurdu
10:33 Rojava Devrimi 7 yaşında
10:26 Cumhurbaşkanlığı raporunda 'KCK davaları' 'kumpas’ olarak tanımlandı
10:17 Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklandı
09:56 HDP Kağızman İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı
09:38 Gezici Çocuk Tiyatrosu Günleri başlıyor!
09:21 Gazeteci Demir'e isimsiz ihbardan soruşturma
09:15 Lübnanlı araştırmacı: Türkiye yolun sonuna geldi
09:14 Kanser hastası Silopili genç: Çok geç olmadan sesimizi yükseltmeliyiz
09:13 ‘Savaşa harcanan kaynak sağlığa ve eğitime harcansın’
09:04 Batman'da kayıtdışı gözaltı, ajanlık dayatması ve tehdit iddiası
09:03 Gazeteci Evren’in davasında karar bekleniyor
09:02 Geri dönüşüm anlayışına karşı çöpsüz bir yaşam
09:01 İki yıldır böbrek nakli bekliyor
09:00 Yüksekova Belediyesi kayyum tahribatlarını el birliğiyle gideriyor