Meclis üyeleri: Dersim tabelasını halkla birlikte asacağız

img
DERSİM – Tunceli isminin Dersim’de yapılan katliamın adı olduğunu ve acıları çağrıştırdığını belirten belediye meclis üyeleri, kentin kültürü, tarihi ve inancını temsil eden “Dersim” tabelasını halkla birlikte belediyeye asacaklarını söyledi.  
 
Dersim Belediyesi Meclisi, yaptığı toplantıda kentte dair dil, kültür, inanç ve atanan kayyum tahribatının araştırılması için birçok karar aldı. Bunlardan biri de belediye hizmet binasında bulunan tabelada yazılı "Tunceli" isminin yerine "Dersim" isminin kullanılması oldu. Belediye meclisinin aldığı kararlar onay için valiliğe gönderilirken, belediyenin “Dersim” kararı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere birçok ulusalcı ve milliyetçi çevrenin tepkisine neden oldu. Bunun üzerine açıklama yapan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, kararın valiliğe gönderildiğini, oradan çıkan karara uyulacağını söyledi. Belediye meclis üyeleri, aldıkları kararlar ve ardından yaşanan gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. 
 
‘DERSİM HALKIN TALEBİDİR’
 
HDP’li Belediye Meclis üyesi Nurgül Yalay, 2 Mayıs’ta aldıkları toplantıda bu kararların oy çokluğuyla alındığını belirterek, Dersim isminin tarihleri ve kültürleri olduğunu aktardı. Dersim Belediyesi’nde asılı olan “Tunceli” ibaresinin değiştirilip “Dersim” yapılmasının halkın talebi olduğunu ifade eden Yalay, ayrıca DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) döneminde de belediyenin isminin Dersim olduğunu anımsattı. 
 
‘TABELAYI HALKLA BİRLİKTE ASACAĞIZ’
 
Aldıkları kararlara verilen tepkilerin anlamsız olduğunu ifade eden Yalay, “Herhalde Maçoğlu’ndan beklemedikleri için bu kadar tepki gösteriliyor. Bahçeli’ye ve tepki gösteren diğer tüm kesimlere söyleyeceğim tek şey ‘Dersim’ tabelası asılacak. Onlar da bunu görecek. Dersim Ye mao (Dersim bizimdir). Her şeyden önce biz burada yaşıyoruz. Kimsenin bizim hakkımızda karar almasını kabul etmiyoruz. Halkın oylarıyla seçildik. O nedenle halkın talebi bizim talebimizdir. Halk ne istiyorsa onu yaparız. Dersim tabelasını halkla birlikte asacağız. Belediye başkanımızın imzasıyla alınan bir karardır. Bu nedenle yapılan hiçbir açıklama bizi bağlamayacak. Aldığımız kararın arkasındayız” dedi.
 
‘DERSİM MÜCADELE İLE ELDE EDİLDİ’
 
Alınan kararlarda imzası olan ancak daha sonra KHK gerekçesi ile mazbatası alınan HDP’li meclis üyesi Özcan Ateş ise DBP döneminde çeşitli mücadeleler sonucu belediyeye “Dersim” isminin verildiğini, şimdi de tekrardan asılması kararı aldıklarını belirtti.  
DERSİM VE TUNCELİ FARKI 
 
Ateş, halkın ve kentin tarihinde bir katliam süreci yaşandığını hatırlatarak, “Tunceli Dersim’e yapılan katliamın adıdır. Tunç eli tunçtan gelen devletin tunç yumruğu diye tabir edildi ve bu yöntem ile kente Tunceli ismi verildi. Dolayısıyla Tunceli ismi Dersim katliamında yaşanan acıları ve yaşanmışlıkları çağrıştırıyor. Dersim’e karşı çıkanlar da katliamı tekrar tekrar yaşamamızı istiyor. Tunç yumruğunun tepemizde olduğunu ve devam edeceği mesajı verilmek isteniyor. Tunceli ismi hiçbir zaman kentin halkı tarafından kabul görmedi. Dersim ise tarihimizi, inancımızı ve kültürümüzü temsil ediyor. Bu nedenle halk için Dersim adı önemlidir” diye konuştu. 
 
‘DERSİM ADININ KENTE VERİLMESİNİ İSTİYORUZ’
 
Ateş, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de Dersim’e geldiğinde ismi ile hitap ettiğini ve Dersim tabelasının asıldığı belediyeyi ziyaret ettiğini belirterek, Dersim isminin kanunlaştırılarak kente verilmesini istediklerini söyledi. 
 
‘TEPKİLER BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR’
 
Ateş, seçilmiş belediye meclis üyelerinin aldığı kararlara Devlet Bahçeli ve onun gibilerinin tepki göstermesinin doğru olmadığını ifade ederek, yapılan açıklamaların hakaret olduğunu ve bunu kabul etmeyeceklerini kaydetti. Ateş, “Bahçeli bu kent üzerinde bir hak ve söz sahibi değildir. Bu nedenle hakaretvari söylemlerini kendisine iade ediyoruz. Onun telaffuzuyla Bahçeli’nin söyledikleri bizim için yok hükmündedir” dedi. 
 
‘MAÇOĞLU DİRENGEN BİR DURUŞ SERGİLEMELİ’
 
Maçoğlu’nun gelen tepkiler üzerine “Valilik kararını esas alacağız” sözlerine de dikkat çeken Ateş, Maçoğlu’nun tepkiler karşısında pasif bir duruş sergilemesini sindiremeyeceklerini kaydetti. Ateş, “Bu konuda illa her şey devletin istediği gibi olsun dersek doğru olmaz. Bizim yaptığımız muhalif bir siyasettir. Şu anki mevcut durumu kabul etmiyoruz. Maçoğlu’nun da kendisini tanıttığı gibi muhalif bir belediye başkanı olarak direngen bir duruş sergilemesini bekliyoruz. Başkanımız Maçoğlu ile birlikte ‘Dersim’ tabelasını asacağız. Bu konuda ısrarcı olacağına inanıyoruz” diye belirtti. 
 
‘HALKA VERİLEN SÖZ YERİNE GETİRİLMELİ’
 
Alınan kararların tümünde imzacı olduğunu, ancak KHK ile mazbatasının geri alındığını hatırlatan Ateş, “İmzamızı attığımız kararların takipçisi olacağız. Belediyeden ihraç edilsek bile belediye meclis üyeleri toplantılarına gözlemci olarak katılıp düşüncelerimizi aktarmaya devam edeceğiz. Fiili olarak meclis üyeliğimiz devam edecek” şeklinde konuştu. 
 
‘TALEPLERE CEVAP OLMAMAK YALANCI KONUMUNA DÜŞÜRÜR’
 
Türkiye Komünist Partisi (TKP) Belediye Meclis Üyesi Damla Çınar da verilen tepkilerin üzücü olduğunu belirterek, halkın isteklerinin hiçbir zaman beka sorunu olmadığını ifade etti. Dersim isminin korkulacak ya da politikleştirilmesi gereken bir şey olmadığını ifade eden Çınar, bunun halkın talebi olduğunu, seçim sürecinde halka verdikleri sözleri yerine getirmedikleri takdirde yalancı konumuna düşeceklerini söyledi. 
 
MA / Semra Turan

Diğer başlıklar

15/09/2019
21:22 Çobanbey'de bombalı saldırı: 12 ölü
19:44 ‘Dağlara küsülmez’
19:23 Esad Ankara zirvesi öncesi af ilan etti
18:41 'Yezid'in siyaseti devam ediyor'
18:29 Halfeti eski Eşbaşkanı Bayram annesinin cenazesine katılamadı!
16:56 Demokrasi Nöbeti’nde 28. gün: Belediyeleri halka tekrar teslim edeceğiz
16:45 DTO Dengbêj Seyidxanê Boyaxcî’yi ziyaret etti
16:43 İhraç edilen Nazlıaka yeniden CHP’de
16:11 ‘Canlı canlı mezara gömüldük’
16:10 Hindistan’da tekne battı: 12 ölü, 35 yaralı
15:54 Ormanı kesmeyi reddeden köylüler darp edildi!
15:45 CHP’li Bekaroğlu’ndan ‘Demirtaş serbest bırakılsın’ çağrısı
15:38 Kaz Dağları’nda 52’nci gün: Hasankeyf için El ele
15:16 Çavuşoğlu’ndan Netanyahu tepkisi
15:15 Orhan Kemal 105 yaşında
15:13 HDP heyeti Avrupa’da temaslarda bulunacak
14:59 Halkların Köprüsü Derneği ‘Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi
14:49 ‘Kayyumu göndermekte ısrarlıyız’
14:36 İzmirli kadınlar ‘eşbaşkanlığa’ sahip çıkmak için buluşacak
14:26 'Haydarpaşa gardır, gar kalacak'
13:36 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi
13:07 Samsun ve Eskişehir'de iş cinayeti
13:06 Kulp Belediyesi Eşbaşkanı '3 gündür gerekçesiz' gözaltında
12:49 Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimi
12:21 84 gündür açlık grevinde olan Mesutoğlu adil yargılama istiyor
12:14 Koçyiğit: HDP çözümün adresidir
11:59 Kılıçdaroğlu'ndan Soylu'ya: Senin görevin orada oturmak değil sorunu çözmek
11:53 Arabistan petrol şirketine SİHA’lı saldırı
11:15 Ankara’da kaza: 3 ölü,3 yaralı
10:27 80 yaşındaki hasta tutuklu Güler’in tedavisi engelleniyor
10:17 Adalar’a 24 saat ulaşım dönemi
10:00 Taş ocağı istemediği için gözaltına alınan 15 köylü serbest bırakıldı
09:16 Afyon’da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü, 40 yaralı
09:09 Leyla Güven'den tüm annelere: Gelin el ele hak, hukuk ve çözüm arayalım
09:08 Kayyumun müdürü daire ve dükkanları aile apartmanından kiraladı
09:07 Uras: Öcalan’ın mesajı bir arada yaşamanın teminatıdır
09:06 Kayyumlar 5 bin kişinin ekmeğiyle oynadı!
09:05 35 gündür çocuğunun cenazesi verilmiyor
09:04 İşsiz kalınca tütüne başladı!
09:03 Çiftçi üretemiyor, pazarcı satamıyor
09:02 'Engelsiz Sera' ile yaşama tutunuyorlar
09:01 Van Valiliği 66 polisin 'işkence soruşturmasına' izin vermedi
09:00 15 EYLÜL 2019 GÜNDEMİ
14/09/2019
23:01 Kocaeli'nde işçiler kimyasaldan etkilendi
22:48 Trump, Suudi Veliaht Prensi Selman'la görüştü
21:33 Leyla Güven'in Diyarbakır konuşmasına soruşturma
21:11 AKP'li Yeneroğlu'ndan 'Saldırıyı HDP yaptı' diyen Yeni Şafak'a tepki
20:51 Mor Mekan Ankara'da açıldı
20:41 ‘Mülteciler Araf'ta yaşıyor'
20:19 Ankara'da 'Barış Konuşmaları': Hepimiz barışı talep etmeliyiz