Çukurova’daki üç cezaevinde son durum

img

ADANA - İHD, Adana Barosu ve ÇHD, Çukurova’nın üç cezaeviyle ilgili hazırladıkları raporu açıkladı. 3 cezaevinde 67 tutuklunun durumunun kritik olduğu belirtilen raporda, tutukluların talebinin biran önce karşılanması gerektiği vurgulandı. 

 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adana Şubesi ve Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi, Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi ve Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutuklularla yaptıkları görüşmeleri raporlaştırdı. Heyet, hazırladığı raporu İHD Adana Şubesi’nde açıkladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutukluların aileleri ile Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) temsilcileri ve insan hakları savunucularının katıldığı basın toplantısında konuşan Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Tugay Bek, insan hayatının pazarlık konusu yapılmaması gerektiğini belirterek, tutukluların taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini dile getirdi. 
 
Daha sonra İHD Adana Şubesi Hapishane Komisyonu Sözcüsü Avukat Zelal Demiray, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi, Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi ve Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutuklularla görüştüklerini kaydederek, hazırladıkları raporu açıkladı. 
 
ONUR KIRICI ARAMALAR
 
Demiray, 3 cezaevinde 67 tutuklunun süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerini devam ettirdiğini belirtti. Binlerce tutuklunun açlık grevinde olduğunu ifade eden Demiray, tutukluların her gün hekim tarafından kontrol edilmesi gerekirken, hekimlerin günlük kontrole gitmediğini, sağlık personelinin gelip kilo, tansiyon, kan şekeri ölçümü yaptığını kaydetti. Demiray, tutukluların mektuplarında açlık grevinden bahsettiğinde el konulduğunu, koğuşların rutubetli ve havasız olduğunu, normal zamanlarda hastane sevkleri sırasında askerlerin ağız içine varan onur kırıcı aramalar yaptığını paylaştı. 
 
DURUMLARI KRİTİK EŞİKTE
 
“Hali hazırda devam eden aylardır açlık grevinde olan mahpuslarda geri dönüşü olmayan sağlık problemleri ile kalıcı hastalıkların oluşma kaçınılmazdır” diyen Demiray, şöyle devam etti: “Yine sağlık ve insan hakları kuruluşlarının oluşturduğu Bağımsız Tıbbi İzleme Heyetlerinin açlık grevindekilerin sağlık problemlerini yerinde tespit ve değerlendirmesi gerekmektedir. Açlık grevini sürdüren mahpusların durumu ise kritik eşiktedir. Yaşam hakkının en temel insan hakkı olduğu bilinciyle, içinde bulunulan psikolojik ve siyasal ortamın etkisiyle yaşam hakkını büyük bir riske sokan açlık grevlerinin daha fazla can kaybı yaşanmadan son bulması için bir an evvel taleplerin karşılanmasının ve sorunun çözümünün elzem olduğunu belirtmek isteriz.”
 
RAPORDAKİ HAK İHLALLERİ 
 
Raporda, tespit edilen hak ihlalleri şöyle sıralandı:
 
“* Açlık grevine giren mahpusların bulunduğu bölge hapishanelerinde ilk günden disiplin soruşturmaları başlatıldığı ve bir takım disiplin cezalarının verildiği, açlık grevine elinde olmayan sebeplerle giremeyip ancak desteklerini açıkça ifade eden mahpuslara da aynı disiplin yaptırımının uygulandığı tespit edilmiştir.
 
* Özellikle Osmaniye Hapishanesinde mahpusların aileleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde açlık grevinde olduklarını söylemeleriyle beraber telefon görüşmelerine anında son verilmiş, örgüt propagandası yapıldığı gerekçesiyle mahpuslara telefon görüş yasağı ve hücre cezası gibi disiplin cezaları verilmiştir.
 
 * Açlık grevine giren mahpusların bulunduğu hapishanelerin tamamında mahpusların ilk günden itibaren her gün hekim tarafından kontrol edilmesi gerekirken, kilo ve tansiyon kontrollerinin hemşireler ve gardiyanlarca yapıldığı, revir hekiminin ise nadiren koğuşların önüne geldikleri tespit edilmiştir.
 
* Ocak ayında açlık grevine mahpuslarda; kilo kaybı, uyku sorunu, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, koku, ses ve ışığa karşı duyarlılığın artması, mide bulantısı, bağırsak kanaması, gözlerde yanmalar gibi semptomların görülmeye başladığı tarafımızca tespit edilmiştir.
 
* Hapishanelerin tamamında ayakta sayım dayatmasının devam ettiği, mahpusların kalkmadığı takdirde infaz koruma memurları tarafından kollarından tutularak zorla kaldırıldıkları, avluya çıkarıldıkları provoke edici hareketlerde bulundukları iddia edildiği dikkate alındığında haysiyet kırıcı bu durumun sonlanması gerektiği tespit edilmiştir. 
 
* Basın-yayın-TV gibi haber alma ve bilgi edinme araçlarında, kitap, dergi ve gazetelerde kısıtlamaya gidildiği, hiçbir hapishanede istenilen gazetelerin örneğin Yeni Yaşam gibi temin edilmediği, Yeni Yaşam adlı gazetenin bayilere gelmiş olmasına rağmen bu sefer de açlık grevine giren Leyla Güven ile genel olarak devam eden açlık grevlerine ilişkin haberlerin yer alması nedeniyle açlık grevini yaygınlaştırıcı ve teşvik edici ihtimali ile verilmediği tespit edilmiştir. 
 
* Özellikle Osmaniye Hapishanesinde açlık grevlerinden sonra mektupların nadiren gidip geldiği, çoğu mektubun verilmediği, mektuplarda yazan beyanlardan ötürü disiplin soruşturmaların başlatıldığı, Kürtçe dil ile yazılan mektup ve kartların ‘bilinmeyen bir dil’ olarak tanımlanarak tercümesi için ücret verilmesi gerektiğinden bahisle el konulduğu, Kürkçülerde ise yaşanan genel hak ihlallerine karşı yazılan başvurular ve mektupların sakıncalı olduğu gerekçesiyle gönderilmediği ve el konulduğu tarafımızca tespit edilmiştir.
 
* Özellikle Osmaniye Hapishanesinde, Nusaybin davalarından yargılanan mahpusların bazılarına özel muamele uygulandığı, yaralı olanların tedavilerinin özenli ve düzenli bir şekilde yapılmadığı, tek başlarına tutuldukları Melis Teksan ve Abdülkadir Baybars  adlı mahpusların gerekçe gösterilmeksizin arkadaşlarının yanından alınarak başka bir koğuşta tek başına kaldığı, yine Abdulkadir Baybars adlı mahpusun ise açlık grevinde de olmasına rağmen 1 yıla yakın süredir tek başına tutulduğu tespit edilmiştir.
 
* Hapishanelerin büyük çoğunluğunda yaşanan haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı çıkan mahpuslara yoğun disiplin cezalarının verildiği, özellikle Osmaniye T1’ de kalan kadın mahpuslara verilen hücre cezalarında, hücrelerin yaşamaya elverişli olmayacak derecede kötü olduğu, yine hücre camının karşıda erkek hücrelerin olduğu gerekçesiyle siyah poşetlerle kapatıldığı, erkek aklının bu anlamda hapishanelerin dizaynında de etkili olduğu, bazı mahpusların aldıkları disiplin cezalarından ötürü 2 yıla yakın süredir aileleriyle açık-kapalı görüş yapamadıkları, bazılarının ise aylardır aileleriyle telefon görüşü yapamadıkları tespit edilmiştir.”

Diğer başlıklar

15/09/2019
21:22 Çobanbey'de bombalı saldırı: 12 ölü
19:44 ‘Dağlara küsülmez’
19:23 Esad Ankara zirvesi öncesi af ilan etti
18:41 'Yezid'in siyaseti devam ediyor'
18:29 Halfeti eski Eşbaşkanı Bayram annesinin cenazesine katılamadı!
16:56 Demokrasi Nöbeti’nde 28. gün: Belediyeleri halka tekrar teslim edeceğiz
16:45 DTO Dengbêj Seyidxanê Boyaxcî’yi ziyaret etti
16:43 İhraç edilen Nazlıaka yeniden CHP’de
16:11 ‘Canlı canlı mezara gömüldük’
16:10 Hindistan’da tekne battı: 12 ölü, 35 yaralı
15:54 Ormanı kesmeyi reddeden köylüler darp edildi!
15:45 CHP’li Bekaroğlu’ndan ‘Demirtaş serbest bırakılsın’ çağrısı
15:38 Kaz Dağları’nda 52’nci gün: Hasankeyf için El ele
15:16 Çavuşoğlu’ndan Netanyahu tepkisi
15:15 Orhan Kemal 105 yaşında
15:13 HDP heyeti Avrupa’da temaslarda bulunacak
14:59 Halkların Köprüsü Derneği ‘Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi
14:49 ‘Kayyumu göndermekte ısrarlıyız’
14:36 İzmirli kadınlar ‘eşbaşkanlığa’ sahip çıkmak için buluşacak
14:26 'Haydarpaşa gardır, gar kalacak'
13:36 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi
13:07 Samsun ve Eskişehir'de iş cinayeti
13:06 Kulp Belediyesi Eşbaşkanı '3 gündür gerekçesiz' gözaltında
12:49 Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimi
12:21 84 gündür açlık grevinde olan Mesutoğlu adil yargılama istiyor
12:14 Koçyiğit: HDP çözümün adresidir
11:59 Kılıçdaroğlu'ndan Soylu'ya: Senin görevin orada oturmak değil sorunu çözmek
11:53 Arabistan petrol şirketine SİHA’lı saldırı
11:15 Ankara’da kaza: 3 ölü,3 yaralı
10:27 80 yaşındaki hasta tutuklu Güler’in tedavisi engelleniyor
10:17 Adalar’a 24 saat ulaşım dönemi
10:00 Taş ocağı istemediği için gözaltına alınan 15 köylü serbest bırakıldı
09:16 Afyon’da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü, 40 yaralı
09:09 Leyla Güven'den tüm annelere: Gelin el ele hak, hukuk ve çözüm arayalım
09:08 Kayyumun müdürü daire ve dükkanları aile apartmanından kiraladı
09:07 Uras: Öcalan’ın mesajı bir arada yaşamanın teminatıdır
09:06 Kayyumlar 5 bin kişinin ekmeğiyle oynadı!
09:05 35 gündür çocuğunun cenazesi verilmiyor
09:04 İşsiz kalınca tütüne başladı!
09:03 Çiftçi üretemiyor, pazarcı satamıyor
09:02 'Engelsiz Sera' ile yaşama tutunuyorlar
09:01 Van Valiliği 66 polisin 'işkence soruşturmasına' izin vermedi
09:00 15 EYLÜL 2019 GÜNDEMİ
14/09/2019
23:01 Kocaeli'nde işçiler kimyasaldan etkilendi
22:48 Trump, Suudi Veliaht Prensi Selman'la görüştü
21:33 Leyla Güven'in Diyarbakır konuşmasına soruşturma
21:11 AKP'li Yeneroğlu'ndan 'Saldırıyı HDP yaptı' diyen Yeni Şafak'a tepki
20:51 Mor Mekan Ankara'da açıldı
20:41 ‘Mülteciler Araf'ta yaşıyor'
20:19 Ankara'da 'Barış Konuşmaları': Hepimiz barışı talep etmeliyiz