Açlık grevlerine dair CHP ve HDP ile görüştüler

img

ANKARA - Meclis’te görüştükleri siyasi parti temsilcilerine süren açlık grevlerine dair hazırladıkları raporu sunan Açlık Grevlerini İzleme Komisyonu heyeti, eylemlerin geldiği kritik aşamaya dikkat çekti.

Cezaevlerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerini izlemek için kurulan Açlık Grevlerini İzleme Komisyonu üyeleri, Ankara’da YKM önünde yapmak istedikleri açıklamaya dönük polis müdahalesine İHD Genel Merkezi’nde yaptıkları açıklama ile tepki gösterdikten sonra Meclis’e giderek CHP ve HDP’yi ziyaret etti.
 
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ve Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın'ın da aralarında bulunduğu heyet, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile görüştü.
 
İLK ZİYARET CHP’YE 
 
İlk olarak CHP’li Engin Özkoç ile görüşen heyet, açlık grevlerine ilişkin hazırladıkları raporu paylaştı. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, ziyaret sonrası görüşmeye dair bilgi verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na dönük saldırıyı kınadıklarını söyleyen Türkdoğan, Türkiye’nin bu siyasi atmosferden kurtulması gerektiğini, bunun için de bir demokrasi ittifakı kurulmasının önemine dikkat çektiklerini ifade etti.
 
CHP’ye yapılan ziyaretin ardından heyet üyeleri, HDP ile görüştü. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli,  heyeti Meclis Grup Yönetim Salonu’nda Antep Milletvekilleri Mahmut Toğrul ile birlikte karşıladı.
 
TEMELLİ: ADINI NET KOYALIM BU REZİLLİK 
 
Görüşme öncesi konuşan Temelli, komisyon üyelerinin basın açıklaması yapılmak istenirken maruz kaldığı polis müdahalesine tepki gösterdi.
 
Temelli, “Her gün hak mücadelesi veren, insan hakları mücadelesi verenlere yönelik şiddet, saldırı ve gözaltılarla karşı karşıya kalıyoruz. Bundan en çok mağdur olan kesim de anneler. Özellikle Gebze Cezaevi’nde sürekli hale gelen tablo, hepimizi derinden etkilemektedir. Annelere yönelik bu saldırı, adını net koyalım bu rezillik kabul edilebilir bir şey değil. Bu konuda herkesin duyarlı olması lazım” dedi.
 
‘AÇLIK GREVLERİ ÖLÜMLER OLMASIN DİYE’
 
İktidarın savaş politikalarında ısrar ettiğinin altını çizen Temelli, açlık grevi eylemcilerinin talebinin net ve meşru olduğunu ve Bakanlığın bu konuda adım atması gerektiğini söyledi.
 
Temelli, sözlerine şöyle devam etti: “Dün de Gebze’de hiç istenmeyen görüntülere şahit olduk. Ama sadece Gebze’de değil, insan hakları ihlalleri Türkiye’nin her yerinde olağanlaşmış bir durum arz ediyor. Birkaç gün önce Kızıltepe’de aynı tabloyu yaşadık, aynı sahneleri gördük. Bu düşmanca yaklaşım ve saldırılar insan haklarını hiçe sayan bir anlayışın ürünü. Tabii Gebze’de ve Kızıltepe’de yaşadığımız bu durum aslında açlık grevleri dediğimiz meseleye sahip çıkma ile ilgili. Anneler evlatlarını kaybetmek istemiyor. Biz de hiçbir insanımızı kaybetmek istemiyoruz. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi 31 Mart seçimlerine giderken kampanya döneminde 8 insanımızı kaybettik. Bu insanları yitirmeyebilirdik. Açlık grevleri bir yanıyla ölümler olmasın diye yapılan eylemler. Bir yanıyla ironik gelebilir ama açlık grevlerinin yegane amacı, bu ülkede şiddeti, hukuksuzluğu bitirmek ve bu adaletsizliğe son vermek. Bu sese duyarlı olmak gerekiyor. Leyla Güven 5 buçuk aydır açlık grevinde. Sürekli olarak bu sesi yükseltiyor. Herkesi adalete ve hukuka sahip çıkmaya çağırıyor. Tecridin sonlanması çağrısı aslında büyük bir hukuksuzluğa son verme çağrısından başka bir şey değildir.” 
 
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, Adalet Bakanlığı yetkilileri ile de görüşme talep ettiklerini ancak henüz kendilerine olumlu yada olumsuz bir yanıt verilmediği bilgisini paylaştı. Türkdoğan, hazırladıkları raporu Adalet Bakanlığı’na da vereceklerini belirtti.
 
TÜRKDOĞAN: TÜRKİYE’NİN GELDİĞİ NOKTA POLİS DEVLETİ!
 
Kızılay YKM önünde yapmak istedikleri açıklamaya dönük polis müdahalesine tepki gösteren Türkdoğan, “Bugün karşılaştığımız manzaralardan biri, artık polislerin kendilerini devlet yerine koyması. Cumhur ittifakını oluşturan siyasi partilerin Türkiye’yi getirdiği nokta, bir polis devleti. Bunun farkına varmak gerekiyor” sözlerini sarf etti.
 
‘ÇOK CİDDİ BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ’
 
Türkdoğan, Öcalan üzerindeki tecrit ile açlık grevlerlerine dair ise şunları: “Biz bu süreci yakından takip ediyoruz. Şu nda 90 cezaevinde elimizdeki sayıya göre 2 bin 987 kişi açlık grevinde. Bu sayı daha da fazla olabilir.  Bu çok ciddi bir durum. Türkiye’de ilk defa bu kadar mahpus açlık grevinde. Çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız. İmralı hapishanesinde tecrit uygulanıyor ve izolasyon boyutuna varmış durumda. Keyfilik oldukça yaygın bir duruma  gelmiş. Bütün parti gruplarına düşüncelerimizi sunacağız, raporlarımızı vereceğiz.”
 
‘ÖCALAN ÜZERİNDEKİ TECRİT KALKSIN İSİTİYORUZ’
 
Yine HDP’li dört milletvekilinin açlık grevinde olduğunu hatırlatan Türkdoğan, diğer siyasi partilerin bu duruma ilgisiz kalmalarını eleştirdi. Türkdoğan, “Sorunun çözümü konusunda İnfaz Kanunu’nun İmralı hapishanesinde Sayın Öcalan ve arkadaşları için uygulanmasını istiyoruz. Umuyorum tüm bu demokratik çabalar sonuç verir. Polisin annelere yönelik tutumu yeni değil. Türkiye'de anladığım kadarıyla bir özel savaş yöntemi olarak belirlenmiş. Annelere yönelik bir talimat aldıklarını düşünüyoruz. Bunu merkezi bir talimatla uyguladıklarını düşünüyoruz. Barış Anneleri ve Cumartesi Anneleri’ne de izin verilmiyor. Bu çok trajik bir şey. Bir iktidar annelerin demokratik taleplerini yasaklama boyutuna gelmiş ise, insanlıktan kopmuştur” ifadelerini kullandı. 
 
AKP VE SAADET İLE DE GÖRÜŞECEKLER 
 
Heyet üyeleri, CHP ve HDP ziyaretlerinin ardından AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve Saadet Partisi yetkilileriyle de görüşecek. Görüşme talebinde bulunulan İYİ Parti’nin ise mazeret bildirdiği öğrenildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

01:10 Diyarbakır iş camiasından kayyum atamalarına itiraz
21/08/2019
23:26 İzmir Barosu yasağa karşı 'Özgür Kürsü' kurdu
22:59 İstanbul'dan Van'a kayyum protestoları
22:15 3 belediyede HDP'li 9 meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı
21:47 Şırnak’ta yaşamını yitiren asker sayısı 3’e yükseldi
21:37 Dengbêj Gazîn unutulmadı
21:22 Muğla'da HDP'lilere sert müdahale
21:08 Polis şiddetine maruz kalan genç raporlu çıktı
20:46 Kayyumun yeğeni olduğu belirtilen isimden hakaret içerikli paylaşımlar
20:34 Saray’dan kayyum savunması: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz
20:07 İstanbul’da kayyum protestosuna yasak
19:47 'Kadın direnişi ile kayyumlar gidecek' dediler
19:18 Memur zammı görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlandı
18:42 Dersim'de deprem
18:29 Van’da kayyumu protesto edenlere ek gözaltı süresi
18:22 Kayyum tepki gösterip istifa ettiler
17:46 CHP İl Başkanı: Kayyuma karşı durmak demokrasi borcumuz
17:44 Barış Anneleri’nden kayyum protestosu
17:30 Kaz Dağları’nda ‘çadırlı nöbete devam’ kararı
17:26 Britanya'dan 'kayyum' tepkisi
17:16 Bahçeli eşbaşkanlık sistemini hedef aldı
17:12 HDP Eş Genel Başkanı Temelli yarın Van’da olacak
16:51 Mardin'de 5 gazeteci hala gözaltında
16:46 Şırnak'ta çatışma: 1 asker yaşamını yitirdi, 3 asker yaralandı
16:35 ÖHD: Halkın iradesi gasp edilemez
16:32 Gül, Davutoğlu ve Babacan davet edilmedi!
16:19 Diyarbakır ve Dersim’de gözaltına alınan 22 kişi serbest
16:10 İzmir Barosu valilik yasağının iptali için dava açtı
16:08 'İstanbul için gösterilen irade Diyarbakır için de gösterilecek'
16:03 Aliağa’da işten atılan 19 işçi ifadeye çağrıldı
16:00 Van'da yürüyüş yine engellendi, vekiller oturma eylemi yaptı
15:58 Lice’de şiddetli çatışma
15:43 Türk Eczacılar Birliği’ne soruşturma
15:29 Muhtar: Mahallede silahlı kavga var
Karakol: Güvenlik nedeniyle gelemeyiz
15:24 Karamollaoğlu: Kimse kendini mahkeme yerine koyamaz
15:18 Belediye çalışanlarının gözaltına alınmasına KESK’ten tepki
14:43 Urfa'da 14 tutuklama
14:41 Sosyalist Parti’den Fransa ve AB’ye çağrı
14:37 Buse Aydın’ın ameliyat edilmesini talep ettiler
14:21 İçişleri Bakanlığı kayyumu Kürtçe de açıkladı
14:12 EGEÇEP: Yanan alanların imara açılmasına izin vermeyeceğiz
14:06 Diyarbakır'daki yürüyüşe müdahale: Milletvekili baygınlık geçirdi, gazeteciler darp edildi
14:01 İstanbul'da şiddetli yağış: Ev ve işyerlerini su bastı
13:59 Temelli Mardin’de: Bu fotoğraf darbe fotoğrafıdır
13:59 14 tabur askerin katılımıyla başlatılan operasyon 4’üncü gününde
13:43 Ankara'dan ortak tepki: Halk iradesine saygı gösterin
13:27 Leyla Güven’den ‘birlik’ çağrısı: Her gün eylem her gün direniş
13:15 KESK İstanbul Kadın Meclisi: Kayyuma karşı ses olalım
12:46 Sanatçı Tunç hakkında yakalama kararı çıkarıldı
12:38 ‘Gazeteciler serbest bırakılsın’