Buldan'dan Suruç tepkisi: Lanetliyorum

img
İSTANBUL - Ümraniye'de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Suruç'ta yaşananlara tepki göstererek, "Yapılanları lanetliyoruz”  dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan seçim çalışmaları kapsamında Pendik ve Sultanbeyli'nin ardından Sancaktepe ve Ümraniye'de halkla bir araya geldi. 
 
İstanbul'un bugün bir başka güzel olduğunu söyleyen Buldan, "Bu güzellik karşısında kendilerinin umudu, coşkusu, moralinin de arttığını belirtti. 25 Haziran tarihinin AKP'siz bir tarih olacağı vurgusunda bulunan Buldan, "Onlar da gideceklerini biliyorlar Bu yüzden rüyalarında HDP'yi, Demirtaş'ı görüyorlar. Türkiye toplumu, halkları kararını vermiş. Kürtler, Türkler, Çerkezler Araplar, kadınlar, gençler  herkes kararını vermiş. Gittiğimiz her yerde aynı kararlılık, aynı coşku var. Hakkari'den Kars'a her yerde büyük bir coşku var. Hava, rüzgar, herkes bzden yana. Bu ülkede güçlü bir değişim ve dönüşümü gerçekleştirecek bir rüzgar var. Bu rüzgar bizden, HDP'den, Demirtaş'tan yana esiyor" dedi.
 
'HDP'Yİ İNKAR EDEN ANLAYIŞA SANDIKTA HESAP SORACAĞIZ'
 
İktidar tarafından HDP için sık sık dile getirilen "Türkiye partisi değil" iddialara için Buldan, "Bu parti 7 Haziran'da 6 milyon insanın oyunu aldı. Bunların içerisinde Türkü, Kürt'ü, Ermenisi, Süryanisi, Sunnisi, askeri, polisi de vardı. Her türlü insan, inanç vardı. 6 milyon insanı inkar etmek yok saymak hiç kimsenin hakkı, haddi değildir. HDP Türkiye partisidir. Türkiye'deki tüm halkların, herkesin sorunlarıyla ilgilenen bir partidir. Onlar hiç bir zaman bizi görmediler, duymadılar, anlamak istemediler. Bizi görmedikleri, duymadıkları, inkar ettikleri için sürekli bizimle uğraştılar. Milletvekillerimizi aldılar, cezaevlerine koydular, belediye başkanlarımızı görevlerinden aldılar. Kayyum atadılar. O kayyumlar halkımızın değerlerine hakaret etmeye çalıştılar. Değerlerimizi yerle bir etmeye çalıştılar. Bu kayyuma, inkar eden anlayışa Allah'ın izniyle önümüzdeki ilk sandıktan hesap soracağız" şeklinde konuştu.
 
'KATLEDİLENLERİN AİLELERİNE SÖZ VERDİK'
 
Buldan, "Onlar zannediyorlar ki Kürt halkı taleplerinden vazgeçer, geçmişini inkar eder. Biz tutuklandıkça, öldürüldükçe bunlar bir daha sokağa çıkamaz, meydanlarda toplanamaz. Söyleyecek sözleri kalmaz sanıyorlar. Onlar bilmiyorlar ki biz tutuklandıkça çoğalan bir halkız. Bizler, büyük direnişlerden gelen, bu direnişin içerisinde yoğrulmuş bir halkız. Bedeller ödedik, geçmişi biliriz asla unutmayan bir halkız. Köylerimiz yakıldı, yıkıldı ama hiçbir zaman ilkelerimizden taviz vermedik, kimseye biat etmedik. Allah'a inancınız olsun ki Recep Tayyip Erdoğan'a da biat etmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. Çünkü biz cezaevlerinde yoldaşlarımıza söz verdik. Bu mücadele bizim de mücadelemizdir. Roboski'de, Ankara'da, Suruç'ta, Reyhanlı'da katledilen ailelerine söz verdik. Onların mücadelesi, bizim mücadelemizdir, dedik. Onların hesabını 24 Haziran'da son defa soracağız, dedik" ifadelerini kullandı. 
 
'SİZİN ÇOCUKLARINIZ NEDEN SAVAŞA GİTMİYOR?'
 
AKP'nin Türkiye toplumunun sorunlarıyla ilgilenmediğini dile getiren Buldan, "AKP 16 yıldır bu ülkeye zulümden başka hiçbir şey getirmedi. Bu ülkenin çocuklarını başka ülkelere savaşa gönderdiler, o çocukların cenazeleri Türkiye'ye geri geldi. Buna hakkınız var mı? Bu ülkenin yoksul çocuklarını ölüme göndermek bir günahtır. O çocuklar köylünün, işçinin, emekçinin çocuklarıdır, Saray'dan çıkmıyor. Peki sizin çocuklarınız neden savaşa gitmiyor? Bu kadar çok savaş istiyorsanız kendi çocuklarınızı savaşa gönderin. Biz çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğini garanti altına almak istiyoruz. HDP bu ülkenin umudu, güvencesidir. Barış, adalet, geleceğimiz için bir güvencedir. Bu ülkede barış içerisinde kardeşçe ve özgürce, eşit koşullarda bir yaşam HDP ve Demirtaş ile mümkündür. Buna inanalım ve bunu gerçekleştirelim. Eğer buna gerçekten inanıyorsak kendi geleceğimiz için 24 Haziran tarihinde iyi bir tercih yapmalıyız" diye belirtti. 
 
'ASLA VE ASLA PROVAKASYONA GELMEYECEĞİZ'
 
Suruç'ta AKP'lilerin halka saldırmasına tepki gösteren Buldan, "Suruç'ta yapılanları lanetliyoruz. Biz HDP olarak asla ve asla hiçbir provokasyona zemin vermeden, parti anlayışıyla seçimlerin son gününe kadar hiç bir oyuna gelmeden dönemi sakinlikle, disiplin içerisinde atlatacağız. Bu seçim bir savaş seçimi değildir. İnsanların birbirini öldürecek düzeye gelecek kadar bir seçim değildir. Elbeteki insanlar seçimlerde kendi kaderlerini belirleyecekler. Ama herkes tercihlere saygı duymalıdır. Biz halkımızın tercihine saygı duyacağız. Onlar 16 yıldır bu ülkeyi onlar yönetti. Halkın tercihine saygı duymalılar. 16 yıldır büyük zulümler, baskılar uyguladılar. İnsanları yok saydılar, inkar ettiler. Bu ülkede barış, adalet, eşitlik isteyeni de, birbirinden ayırmadılar herkese zulüm ettiler ama bütün bunlara rağmen Türkiye halkları sabretti. Halklar, 24 Haziran tarihinde, şimdiye kadar yapılanların, AKP'nin sorgulanmsı gereken bir döneme geldik. Herkes kararını vermiş ve bu yüzden herkeste büyük bir heyecan var. Bu umut HDP ve Demirtaş'tan yanadır" dedi.
 

Diğer başlıklar

20:17 Raylara düşen kadın metro ile duvar arasına sıkıştı
20:12 ‘Cegerxwîn’i anlamak Rojava'ya kalpten bağlanmaktır’
20:05 HDP Manisa Turgutlu ilçe kongresi yapıldı
20:00 Avukat Akço: Toplumsal sorunlar en çok çocukları etkiler
19:56 Urfa'da bir muhtar tutuklandı
19:02 HDP'li Güzel: CPT'yi görevini yapmaya çağırıyoruz
18:48 HDP İzmir Kadın Meclisi panel düzenledi
18:22 Leyla Güven'e destek eylemleri sona erdi
17:01 DBP Eş Genel Başkanı Arslan: Baskı ve zulüm mücadele gerekçemizdir
16:22 Beylikdüzü’nde bir polisin şüpheli ölümü
16:21 Amedspor kendi sahasında 1-0 yenildi
16:15 Temelli: İktidarı geriletmek için güç birlikleri yapacağız
16:03 Coşkun: Kayyum siyasetini yerle bir edeceğiz
15:04 TÜYAP'ta Baluken'in kitabına yoğun ilgi
15:03 Kurtulan: Yerel seçimlerde kayyumlara en iyi cevabı vereceğiz
15:02 Öcalan ile ilgili verilen soru önergesinin reddine tepki
14:48 Şırnak’ta Güven'e destek açıklaması
14:33 Dicle Amed Kadın Platformu 25 Kasım programını açıkladı
13:36 HDP Gençlik Meclisi üyeleri gözaltına alındı
13:15 Şırnak’ta yerel seçimler için toplantı yapıldı
12:26 On Gözlü Köprü’ye ziyaretçi akını
12:13 ‘Tecrit kalkıncaya kadar eylemlerimiz sürecek’
12:08 Cengiz Holding, dinamit patlatıp ağaçları kepçe ile söküyor
10:09 CHP Milletvekili Bircan hayatını kaybetti
09:53 Gezi operasyonunda 12 serbest, 1 tutuklama
09:24 Güzel: Güven'e cevap olalım tecride son verelim
09:23 Kürt yayınevleri: Dilimizden vazgeçmeyeceğiz!
09:20 ‘Tecridin kaldırılması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız’
09:19 ‘Mutlak tecrit, mutlak mücadele ile kırılmalıdır’
09:17 Kırıkkale Cezaevi’nde tutuklular darp edildi
09:15 HDP'li Aydeniz: Eylemler toplumsallaşırsa tecrit kırılır
09:13 KESK Eşbaşkanı Gezen: Bütçe emekçiler için kullanılmıyor
09:11 Çocuk şiddetine odaklanan sergi: Şefkatsiz
09:06 Kayyum Batman Belediyesi'ni iki kat borçlandırdı
09:03 'Altın bilezik kelepçeye çevrilmek isteniyor'
09:01 Tarım politikaları Erciş lahanasını da bitirdi!
09:00 18 KASIM 2018 GÜNDEMİ
17/11/2018
22:05 Barış Grubu üyesi İpek kalp krizi geçirdi
21:37 Trump: Gülen'in iadesi gündemimizde değil
21:31 ABD'den Türkiye’ye bağımsız yargı çağrısı
21:30 Nazan Üstündağ: Öcalan’ın teorileri halkların kurtuluş yoludur
20:28 Pınar Gemsiz öldürüldüğü yerde anıldı
18:32 Açlık grevine destek sürüyor
18:13 Çerkezoğlu: Mücadeleyi dört bir tarafa yayalım
17:34 Araştırmacı Onaran: 10 maddede Dersim’de ırkçılık icra edildi
17:22 Erdoğan: Gerçek çevrecilik nedir görsünler
16:26 Gündoğdu Meydanı'nı dolduran KESK’liler: Krizin faturasını ödemeyeceğiz
16:21 Seyid Rıza ve arkadaşları anıldı
15:55 Serbest bırakılan akademisyen sayısı 6'ya çıktı
15:54 TÜYAP’ta Kışanak’ın kitabına yoğun ilgi