Buldan'dan Suruç tepkisi: Lanetliyorum

img
İSTANBUL - Ümraniye'de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Suruç'ta yaşananlara tepki göstererek, "Yapılanları lanetliyoruz”  dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan seçim çalışmaları kapsamında Pendik ve Sultanbeyli'nin ardından Sancaktepe ve Ümraniye'de halkla bir araya geldi. 
 
İstanbul'un bugün bir başka güzel olduğunu söyleyen Buldan, "Bu güzellik karşısında kendilerinin umudu, coşkusu, moralinin de arttığını belirtti. 25 Haziran tarihinin AKP'siz bir tarih olacağı vurgusunda bulunan Buldan, "Onlar da gideceklerini biliyorlar Bu yüzden rüyalarında HDP'yi, Demirtaş'ı görüyorlar. Türkiye toplumu, halkları kararını vermiş. Kürtler, Türkler, Çerkezler Araplar, kadınlar, gençler  herkes kararını vermiş. Gittiğimiz her yerde aynı kararlılık, aynı coşku var. Hakkari'den Kars'a her yerde büyük bir coşku var. Hava, rüzgar, herkes bzden yana. Bu ülkede güçlü bir değişim ve dönüşümü gerçekleştirecek bir rüzgar var. Bu rüzgar bizden, HDP'den, Demirtaş'tan yana esiyor" dedi.
 
'HDP'Yİ İNKAR EDEN ANLAYIŞA SANDIKTA HESAP SORACAĞIZ'
 
İktidar tarafından HDP için sık sık dile getirilen "Türkiye partisi değil" iddialara için Buldan, "Bu parti 7 Haziran'da 6 milyon insanın oyunu aldı. Bunların içerisinde Türkü, Kürt'ü, Ermenisi, Süryanisi, Sunnisi, askeri, polisi de vardı. Her türlü insan, inanç vardı. 6 milyon insanı inkar etmek yok saymak hiç kimsenin hakkı, haddi değildir. HDP Türkiye partisidir. Türkiye'deki tüm halkların, herkesin sorunlarıyla ilgilenen bir partidir. Onlar hiç bir zaman bizi görmediler, duymadılar, anlamak istemediler. Bizi görmedikleri, duymadıkları, inkar ettikleri için sürekli bizimle uğraştılar. Milletvekillerimizi aldılar, cezaevlerine koydular, belediye başkanlarımızı görevlerinden aldılar. Kayyum atadılar. O kayyumlar halkımızın değerlerine hakaret etmeye çalıştılar. Değerlerimizi yerle bir etmeye çalıştılar. Bu kayyuma, inkar eden anlayışa Allah'ın izniyle önümüzdeki ilk sandıktan hesap soracağız" şeklinde konuştu.
 
'KATLEDİLENLERİN AİLELERİNE SÖZ VERDİK'
 
Buldan, "Onlar zannediyorlar ki Kürt halkı taleplerinden vazgeçer, geçmişini inkar eder. Biz tutuklandıkça, öldürüldükçe bunlar bir daha sokağa çıkamaz, meydanlarda toplanamaz. Söyleyecek sözleri kalmaz sanıyorlar. Onlar bilmiyorlar ki biz tutuklandıkça çoğalan bir halkız. Bizler, büyük direnişlerden gelen, bu direnişin içerisinde yoğrulmuş bir halkız. Bedeller ödedik, geçmişi biliriz asla unutmayan bir halkız. Köylerimiz yakıldı, yıkıldı ama hiçbir zaman ilkelerimizden taviz vermedik, kimseye biat etmedik. Allah'a inancınız olsun ki Recep Tayyip Erdoğan'a da biat etmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. Çünkü biz cezaevlerinde yoldaşlarımıza söz verdik. Bu mücadele bizim de mücadelemizdir. Roboski'de, Ankara'da, Suruç'ta, Reyhanlı'da katledilen ailelerine söz verdik. Onların mücadelesi, bizim mücadelemizdir, dedik. Onların hesabını 24 Haziran'da son defa soracağız, dedik" ifadelerini kullandı. 
 
'SİZİN ÇOCUKLARINIZ NEDEN SAVAŞA GİTMİYOR?'
 
AKP'nin Türkiye toplumunun sorunlarıyla ilgilenmediğini dile getiren Buldan, "AKP 16 yıldır bu ülkeye zulümden başka hiçbir şey getirmedi. Bu ülkenin çocuklarını başka ülkelere savaşa gönderdiler, o çocukların cenazeleri Türkiye'ye geri geldi. Buna hakkınız var mı? Bu ülkenin yoksul çocuklarını ölüme göndermek bir günahtır. O çocuklar köylünün, işçinin, emekçinin çocuklarıdır, Saray'dan çıkmıyor. Peki sizin çocuklarınız neden savaşa gitmiyor? Bu kadar çok savaş istiyorsanız kendi çocuklarınızı savaşa gönderin. Biz çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğini garanti altına almak istiyoruz. HDP bu ülkenin umudu, güvencesidir. Barış, adalet, geleceğimiz için bir güvencedir. Bu ülkede barış içerisinde kardeşçe ve özgürce, eşit koşullarda bir yaşam HDP ve Demirtaş ile mümkündür. Buna inanalım ve bunu gerçekleştirelim. Eğer buna gerçekten inanıyorsak kendi geleceğimiz için 24 Haziran tarihinde iyi bir tercih yapmalıyız" diye belirtti. 
 
'ASLA VE ASLA PROVAKASYONA GELMEYECEĞİZ'
 
Suruç'ta AKP'lilerin halka saldırmasına tepki gösteren Buldan, "Suruç'ta yapılanları lanetliyoruz. Biz HDP olarak asla ve asla hiçbir provokasyona zemin vermeden, parti anlayışıyla seçimlerin son gününe kadar hiç bir oyuna gelmeden dönemi sakinlikle, disiplin içerisinde atlatacağız. Bu seçim bir savaş seçimi değildir. İnsanların birbirini öldürecek düzeye gelecek kadar bir seçim değildir. Elbeteki insanlar seçimlerde kendi kaderlerini belirleyecekler. Ama herkes tercihlere saygı duymalıdır. Biz halkımızın tercihine saygı duyacağız. Onlar 16 yıldır bu ülkeyi onlar yönetti. Halkın tercihine saygı duymalılar. 16 yıldır büyük zulümler, baskılar uyguladılar. İnsanları yok saydılar, inkar ettiler. Bu ülkede barış, adalet, eşitlik isteyeni de, birbirinden ayırmadılar herkese zulüm ettiler ama bütün bunlara rağmen Türkiye halkları sabretti. Halklar, 24 Haziran tarihinde, şimdiye kadar yapılanların, AKP'nin sorgulanmsı gereken bir döneme geldik. Herkes kararını vermiş ve bu yüzden herkeste büyük bir heyecan var. Bu umut HDP ve Demirtaş'tan yanadır" dedi.
 

Diğer başlıklar

10:29 Bursa’da tarım işçileri kaza yaptı: 2 ölü
10:09 Seçim sonuçları gazetelere nasıl yansıdı?
09:42 HDP 25 kadın vekil Meclis'e gönderdi
09:10 Aydın Engin yazdı: Siyasal İslam kazandı, demokrasi kaybetti
09:00 25 HAZİRAN 2018 GÜNDEMİ
08:19 İnce 12.00’de açıklama yapacak
05:18 AP: Demokratik olmayan başkanlık rejimine geçişin önündeki son engel de kaldırıldı
03:17 Erdoğan: Mesajı aldık, eksiklerimizi tamamlayacağız
02:53 Binali Yıldırım: Görevi bırakırken rahatım
02:46 AKP 3 ilde sıfır çekti
02:40 Meclis'in en renkli partisi HDP'de kimler seçildi?
02:31 YSK Başkanı: Sisteme girilmeyen oy sayısı, neticeyi değiştirmemektedir
01:27 HDP, yasaklarda yıkılan kentlerde yine rekor kırdı
01:17 HDP: Her türlü baskıya rağmen, insanlar HDP’siz bir Meclis’in olmayacağını gösterdi
00:53 İnce: Erdoğan’ın kazandığını kabul ediyorum
00:38 Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti, Yıldırım konuşacak
00:34 DTK Eş Başkanı Güven’in sandığında HDP açık ara birinci çıktı
00:18 Diyarbakırlılar meydanları terk etmiyor
24/06/2018
23:59 Kemalbay: Halkların birlikte yaşama hazır olduğunu gösteriyor
23:27 Bahçeli: Partimiz denge ve denetleme görevi almıştır
23:19 HDP binalarına saldırı
23:18 HDP barajı aştı halk sokağa aktı
22:55 Erdoğan: Milletimiz şahsımıza Cumhurbaşkanı ve yürütme görevini verdi
22:49 Seçim sonuçları kayyumlara hayır dedi
22:26 Van’da coşkulu kutlama
22:22 CHP’li Tezcan’dan ikinci açıklama: Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştır
22:21 Fis’te sandıktan HDP ve Demirtaş çıktı
22:13 YSK'ye yürümek isteyen CHP'lilere polis izin vermedi
22:02 Yüksekova'da kutlamaya müdahale
21:55 Devrimci Parti'ye polis baskını
21:45 Batman’da kutlamaya polis müdahalesi
21:43 Polis: Bu konvoya katılırsanız vururum
21:40 Diyarbakır halkı sokaklara döküldü: Barajı başlarına yıktık
21:32 İstanbul’da halk HDP binasının önüne akın ediyor
21:29 İnce: Sandıkların yüzde 37’si açılmış, terk etmeyin
21:20 AKP Sözcüsü Ünal: Yeni yönetim sistemimiz hayırlı olsun
21:12 Temelli: Barajı aştık, sandıkları terk etmiyoruz
21:12 Şapatanlı köylüler oylarıyla yanıt verdi
21:06 Bingöl’de halk okulların çevresinde bekliyor
20:53 Batman’da sandıklar YSK'ye taşınıyor
20:51 Kaftancıoğlu: İstanbul'da İnce yüzde 43, Erdoğan 44
20:50 HDP’den çağrı: AA’nın manipülasyonuna uyup sandık başlarını terk etmeyin
20:42 HDP yüzde 10 barajını geçti
20:21 Akşener: Sandıklarımızdan ayrılmıyoruz
20:14 Oy çuvalını alan polisler kameralara yakalandı
20:14 Roboski’de HDP ve Demirtaş rekor kırdı
19:57 Adil Seçim Platformu ve Ankara Barosu’ndan açıklama: Sandıkları terk etmeyin
19:46 HDP'den uyarı: Sandık başlarını terk etmeyin!
19:41 Amara’da HDP ve Demirtaş fark attı
19:39 Demirtaş’ın sandığında HDP birinci çıktı