Ölümü 'hukuka uygun' bulundu

img

ŞIRNAK - Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı,  2015 yılında Cizre’de yürütülen operasyonlar sırasında öldürülen Mehmet Emin Levent ile ilgili soruşturmaya dair “takipsizlik” kararı verdi. Yapılan değerlendirmede, vücudunda ateş artığına rastlanılmaması ve görgü tanığının anlatımlarına rağmen Levent’in ölümü için “hukuka uygun” denildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 4 ile 12 Eylül 2015 tarihleri arasında ilan edilen ilk “sokağa çıkma yasağı”nın devam ettiği 5 Eylül tarihinde, Nur Mahallesi’nde bulunan evinden önünde polislerce vurulan Mehmet Emin Levent’in (21) ölümüne ilişkin yapılan başvuru “takipsizlikle” sonuçlandı. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevsizlik kararı verilerek, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı gönderilen dosya hakkında eksiklikleri tamamlanmadan takipsiz kararı verildi.
 
GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI 
 
Yürütülen soruşturma kapsamında bakkala gitmek üzere evinden çıkan Levent’in ölümüne tanıklık eden komşusu Halise Menteş’in ifadesi dosyada yer aldı. 
 
Menteş, savcılık tarafından alınan ifadesinde şunları söyleşi: “Bir arka sokağımızda oturan ve akrabamız olan Mehmet Emin Levent evden bakkala çıkmış, evden bakkala giderken, ben Mehmet Emin’i sokakta yürürken gördüm. Bir anda silah sesleri gelmeye başladı, bir anda Mehmet Emin’i yerde sırt üstü yatarken gördüm, kafasından kan akıyordu. Hemen sokaktakiler, Mehmet Emin’in başına geldik, nabzını kontrol ettiğimizde nabzı atıyordu. Mehmet Emin’i bir battaniyeye sardık ve sokağın kenarına götürdük. Çatışmalar olduğu için Mehmet Emin’i eve ya da hastaneye götüremedik. Mehmet Emin’in örgütle herhangi bir bağlantısı yoktu.”
 
KRİMİNAL RAPOR: ATEŞ ARTIĞINA RASTLANMADI
 
Ölümünden saatler sonra gelen ambulans ile Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Levent’in cenazesi, ardından Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada otopsisi yapılan Levent’ten alınan el ve avuç içi svaplar, elbiseler ve yaralandığı sırada bir kadına ait beyaz tülbent Diyarbakır Kriminal Polis Labaratuvarı’nda incelenmeye alındı. 
 
Yapılan inceleme tutanağında, “M. Emin Levent isimli şahıstan alınan svaplarda atış artıklarına rastlanılmamıştır. 2 nolu tişört üzerinde tarafımızca alınan svapta atış artıklarına rastlanılmamıştır. 3 il numaralandırılan tülbent üzerinden tarafımızca alınan cevapta atış artıklarında bulunan Antimon elementi tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.
 
DELİL SUNULAMADI 
 
Levent’in dosyasında, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı ile Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, TEM Büro Amirliği’ne, “Ölüm olayını gerçekleştiren faillerin, ölenin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespiti, üzerinde çıkan eşyaların incelenmesi, varsa kamera görüntülerinin CD ortamında gönderilmesi ile delillerin toplanması” gönderdiği talimata verilen yanıt da yer aldı. TEM Büro Amirliği verdiği cevapta, “Güvenlik nedeniyle olay yeri bölgesinde herhangi bir inceleme yapılamadığını, 04.09.2015-12.09.2015 tarihleri arasında operasyona katılan Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne bağlı kobra araçlarına ait görüntüler ile İHA (İnsansız Hava Araçları) görüntülerin alınması Şırnak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından devam etmekte olduğu ve en kısa sürede dönüleceği” belirtti. 
 
Ancak sonrasında olaya dair tek bir görüntü, kamera kaydı, İHA görüntüsü veya ses kaydı gönderilmedi.
 
HANGİ SİLAHTAN ÇIKTIĞI YİNE BELİRLENEMEDİ!
 
Yine Levent'in ölümüne sebebiyet veren kurşuna dair balistik rapor alınması talebinde de bulunuldu. Ancak verilen yanıtta, benzer diğer vakalarda karşılaşıldığı gibi kurşunun hangi silaha ait olduğunun "belirlenemediği" yanıtı verildi.
 
 
SAVCIYA GÖRE ÖLÜMÜ ‘HUKUK UYGUN’ 
 
Tüm bunlara rağmen savcılık, “kovuşturmaya yer yok” kararı vererek, dosyayı kapattı. Savcılık kararında, “Maktulün kimliğinin tespit edilmesine binaen PKK/KCK terör örgütü üyesi olup, olmadığı yönünde yapılan araştırmaya ilişkin tanzim edilen arşiv araştırma tutanağı ve maktul hakkında PKK/KCK terör örgütü üyesi olduğu yönünde herhangi bir bilgiye rastlanmadığının bildirildiği, ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca TEM Büro Amirliği’ne yazılan 10/10/2017 tarihli müzakere uyarınca cesedin bulunduğu mahallede başka terörist cenazelerinin ele geçirilip, geçirilmediğine ilişkin araştırma yapılması yönünde müzekkere cevabı uyarınca, cesedin ele geçirildiği mahallede 17/10/2017 tarihli araştırma tutanağı uyarınca 04-12/09/2015 tarihleri arasında toplam 31 adet kişi hakkında TEM Büro Amirliği tarafından ayrı tahkikatlar düzenlenerek soruşturma dosyalarının açıldığının belirtildiği, güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyon esnasında öldürüldüğü değerlendirilen maktulün ölümünde güvenlik güçlerinin yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda almış oldukları operasyon emrini yerine getirmek için örgüt mensuplarının silahlı ve bombalı eylemlerde bulundukları mahallelerde bulunuyor olmaları sebebiyle yetkili bir merciden almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdikleri, bu emrin yerine getirilmesi esnasında kendilerine, diğer güvenlik güçlerine ve sivil halka örgüt mensuplarınca yöneltilen, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız saldırıları o anca hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde def etme zorunluluğunda bulundukları, güvenlik güçlerinin kanunun verdiği yetkiyi kullandıkları ve amirin emrini ifa ettikleri tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi.
 
Yine yasak sırasında Nur Mahallesi’nde yaşamını yitirenler arasında “örgüt üyesi” kişilerin yer aldığını belirten savcılık, buradan hareketle Levent’in ölümünün bir bakıma “hukuk çerçevesinde” olduğunu kaydetti. 
 
KARARA İTİRAZ EDİLDİ
 
Verilen bu karara, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar tarafından itiraz edildi. İtiraz dilekçesinde, “Somut olayda herhangi bir çatışmanın varlığı ortaya konulmadığı gibi, maktule ait herhangi bir ateşli silah da bulunmamıştır. Olayın yaşanmasına bizzat tanık Halise Menteş’in ifadesi mevcuttur. Dolayısıyla kolluk kuvvetlerinin ateşli silah ve bomba ile nasıl bir tehlikeyi uzaklaştırmayı amaçladıkları şaibelidir. Kanaatimizde burada meşru müdafaa çerçevesinde bir değerlendirme ile sorumlular hakkında takipsizlik vermek yerine, objektif bir soruşturma ile kasten öldürme suçundan etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir” denildi.
 
Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) hükümlerini dilekçelerinde hatırlatan avukatlar, dosyadaki eksikliklerin tamamlanarak etkili bir soruşturma yapılmasını ve takipsizliğin kaldırılmasını talep etti.

Diğer başlıklar

22:11 Meclis’te İYİ Parti ve AKP’liler arasında gerginlik
21:00 HDP Batman il binasına baskın: 28 gözaltı
19:09 Brexit oylaması ertelendi
18:37 Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nde 3 tutuklu hücrede tutuluyor
18:05 TJA'lı kadınların gözaltına alınmasına sert tepki
17:33 Kılıçdaroğlu: 1 Ocak’tan itibaren CHP’li belediyelerde asgari ücret 2 bin 200 TL olacak
17:26 HDP Diyarbakır il binasına polis baskını: 25 gözaltı
17:05 Van Barosu: Hak ihlallerinin takipçisi olacağız
17:02 Temelli'den bütçe tepkisi: Saray Harikalar Diyarı’nda, halk perişan!
16:58 TJA’lıların açlık grevine girdiği HDP il binasına polis baskını
16:45 Çengelköy ve Kuleli davalarında karar çıktı
16:43 Uca: Öcalan’ın durumuna ilişkin bilgi verilmemesinin nedeni nedir?
16:29 Çölaşan ve Doğru'ya 'FETÖ' iddianamesi
16:27 ÖDP: Asgari ücret belirlenirken kriz dikkate alınmalı
16:20 Buldan: Leyla Güven parlamentonun yapamadığını yapmak için eylemde
16:16 Af Örgütü: 2018’de Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar baskılara meydan okudu
15:41 Emeklilerden bütçe tepkisi: Zam istiyoruz
15:00 Emekli-Sen: 2019 bütçesinde emekliler ve emekçiler yok
14:53 Kadınlar Bakırköy Cezaevi önünden seslendi: Güven'in talebi kabul edilmelidir
14:32 KCDP: Son 19 ayda 652 kadın öldürüldü
14:29 İHD şubelerinden insan hakları karnesi: Ortak yaşam ideali tehdit altında
14:24 Öztürk: Mutlak tecridi kırmak için Güven'in eylemi sahiplenilmeli
14:08 Kepenk kapatan AVM esnafı: Tehdit ediliyoruz
13:59 Söz veren işveren sözünü tutmadı
13:59 Adliyeye çıkarılan siyasetçilerin gözaltı süreleri uzatıldı
13:47 Silivri'de açlık grevini ikinci grup devraldı
13:35 Nusaybin Davası duruşmasında Leyla Güven’e destek mesajları
12:54 İZBAN İşçileri, grev bir anlamda işsizliktir
12:54 KESK’ten bölge mitinglerine çağrı
12:33 Giresun Cezaevinde açlık grevi ve iletişim cezası
12:11 TJA aktivistleri açlık grevine başladı
11:36 HDP’nin seçim stratejisi: ‘İttihatçı çizgi’ye karşı ‘Demokrasi çizgisi’
11:25 Ekonomi üçüncü çeyrekte durdu: Büyüme yüzde 1.6’ya düştü
11:11 Diyarbakır için fırtına uyarısı
10:46 2 tutuklu Elazığ’a sevk edildi
10:42 Eski vekil Baydemir ve Birlik’e hapis cezası
10:14 Ankara’da ev baskınları: Gazeteci Kırkaya hakkında gözaltı kararı
09:49 İşçileri taşıyan minibüs TIR'la çarpıştı: 4 ölü, 16 yaralı
09:48 HDP Gençlik Meclisi üyesi Akdağ: Tek gündemimiz tecridin kırılması
09:14 Oğlu açlık grevinde olan Candemir: Taleplerinin arkasındayız
09:12 DNA eşleşmesi yapılan cenaze bile ailesine teslim edilmedi
09:10 Bütçe maratonu başlıyor: HDP'nin gündeminde tecrit ve Leyla Güven var
09:10 HDP: Belediye meclis üyelerinin yarısı kadınlardan oluşacak
09:08 Türk: Halkımız iradesine ipotek koyulmasına karşı duruşunu gösterecek
09:02 Beyaz tişört musluktan akan suyla renk değiştirdi
09:02 ‘Leyla Güven’in talebi talebimizdir’
09:01 Erdoğan'a afiş ve bayrak düzenlemesi yanıtı: Kendinle başla!
09:00 Gergerlioğlu: İnsan hakları mücadelesi devlete bırakılamaz
09:00 10 ARALIK 2018 GÜNDEMİ
08:21 İZBAN’da grev başladı