Ölümü 'hukuka uygun' bulundu

img

ŞIRNAK - Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı,  2015 yılında Cizre’de yürütülen operasyonlar sırasında öldürülen Mehmet Emin Levent ile ilgili soruşturmaya dair “takipsizlik” kararı verdi. Yapılan değerlendirmede, vücudunda ateş artığına rastlanılmaması ve görgü tanığının anlatımlarına rağmen Levent’in ölümü için “hukuka uygun” denildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 4 ile 12 Eylül 2015 tarihleri arasında ilan edilen ilk “sokağa çıkma yasağı”nın devam ettiği 5 Eylül tarihinde, Nur Mahallesi’nde bulunan evinden önünde polislerce vurulan Mehmet Emin Levent’in (21) ölümüne ilişkin yapılan başvuru “takipsizlikle” sonuçlandı. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevsizlik kararı verilerek, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı gönderilen dosya hakkında eksiklikleri tamamlanmadan takipsiz kararı verildi.
 
GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI 
 
Yürütülen soruşturma kapsamında bakkala gitmek üzere evinden çıkan Levent’in ölümüne tanıklık eden komşusu Halise Menteş’in ifadesi dosyada yer aldı. 
 
Menteş, savcılık tarafından alınan ifadesinde şunları söyleşi: “Bir arka sokağımızda oturan ve akrabamız olan Mehmet Emin Levent evden bakkala çıkmış, evden bakkala giderken, ben Mehmet Emin’i sokakta yürürken gördüm. Bir anda silah sesleri gelmeye başladı, bir anda Mehmet Emin’i yerde sırt üstü yatarken gördüm, kafasından kan akıyordu. Hemen sokaktakiler, Mehmet Emin’in başına geldik, nabzını kontrol ettiğimizde nabzı atıyordu. Mehmet Emin’i bir battaniyeye sardık ve sokağın kenarına götürdük. Çatışmalar olduğu için Mehmet Emin’i eve ya da hastaneye götüremedik. Mehmet Emin’in örgütle herhangi bir bağlantısı yoktu.”
 
KRİMİNAL RAPOR: ATEŞ ARTIĞINA RASTLANMADI
 
Ölümünden saatler sonra gelen ambulans ile Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Levent’in cenazesi, ardından Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada otopsisi yapılan Levent’ten alınan el ve avuç içi svaplar, elbiseler ve yaralandığı sırada bir kadına ait beyaz tülbent Diyarbakır Kriminal Polis Labaratuvarı’nda incelenmeye alındı. 
 
Yapılan inceleme tutanağında, “M. Emin Levent isimli şahıstan alınan svaplarda atış artıklarına rastlanılmamıştır. 2 nolu tişört üzerinde tarafımızca alınan svapta atış artıklarına rastlanılmamıştır. 3 il numaralandırılan tülbent üzerinden tarafımızca alınan cevapta atış artıklarında bulunan Antimon elementi tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.
 
DELİL SUNULAMADI 
 
Levent’in dosyasında, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı ile Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, TEM Büro Amirliği’ne, “Ölüm olayını gerçekleştiren faillerin, ölenin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespiti, üzerinde çıkan eşyaların incelenmesi, varsa kamera görüntülerinin CD ortamında gönderilmesi ile delillerin toplanması” gönderdiği talimata verilen yanıt da yer aldı. TEM Büro Amirliği verdiği cevapta, “Güvenlik nedeniyle olay yeri bölgesinde herhangi bir inceleme yapılamadığını, 04.09.2015-12.09.2015 tarihleri arasında operasyona katılan Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne bağlı kobra araçlarına ait görüntüler ile İHA (İnsansız Hava Araçları) görüntülerin alınması Şırnak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından devam etmekte olduğu ve en kısa sürede dönüleceği” belirtti. 
 
Ancak sonrasında olaya dair tek bir görüntü, kamera kaydı, İHA görüntüsü veya ses kaydı gönderilmedi.
 
HANGİ SİLAHTAN ÇIKTIĞI YİNE BELİRLENEMEDİ!
 
Yine Levent'in ölümüne sebebiyet veren kurşuna dair balistik rapor alınması talebinde de bulunuldu. Ancak verilen yanıtta, benzer diğer vakalarda karşılaşıldığı gibi kurşunun hangi silaha ait olduğunun "belirlenemediği" yanıtı verildi.
 
 
SAVCIYA GÖRE ÖLÜMÜ ‘HUKUK UYGUN’ 
 
Tüm bunlara rağmen savcılık, “kovuşturmaya yer yok” kararı vererek, dosyayı kapattı. Savcılık kararında, “Maktulün kimliğinin tespit edilmesine binaen PKK/KCK terör örgütü üyesi olup, olmadığı yönünde yapılan araştırmaya ilişkin tanzim edilen arşiv araştırma tutanağı ve maktul hakkında PKK/KCK terör örgütü üyesi olduğu yönünde herhangi bir bilgiye rastlanmadığının bildirildiği, ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca TEM Büro Amirliği’ne yazılan 10/10/2017 tarihli müzakere uyarınca cesedin bulunduğu mahallede başka terörist cenazelerinin ele geçirilip, geçirilmediğine ilişkin araştırma yapılması yönünde müzekkere cevabı uyarınca, cesedin ele geçirildiği mahallede 17/10/2017 tarihli araştırma tutanağı uyarınca 04-12/09/2015 tarihleri arasında toplam 31 adet kişi hakkında TEM Büro Amirliği tarafından ayrı tahkikatlar düzenlenerek soruşturma dosyalarının açıldığının belirtildiği, güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyon esnasında öldürüldüğü değerlendirilen maktulün ölümünde güvenlik güçlerinin yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda almış oldukları operasyon emrini yerine getirmek için örgüt mensuplarının silahlı ve bombalı eylemlerde bulundukları mahallelerde bulunuyor olmaları sebebiyle yetkili bir merciden almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdikleri, bu emrin yerine getirilmesi esnasında kendilerine, diğer güvenlik güçlerine ve sivil halka örgüt mensuplarınca yöneltilen, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız saldırıları o anca hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde def etme zorunluluğunda bulundukları, güvenlik güçlerinin kanunun verdiği yetkiyi kullandıkları ve amirin emrini ifa ettikleri tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi.
 
Yine yasak sırasında Nur Mahallesi’nde yaşamını yitirenler arasında “örgüt üyesi” kişilerin yer aldığını belirten savcılık, buradan hareketle Levent’in ölümünün bir bakıma “hukuk çerçevesinde” olduğunu kaydetti. 
 
KARARA İTİRAZ EDİLDİ
 
Verilen bu karara, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar tarafından itiraz edildi. İtiraz dilekçesinde, “Somut olayda herhangi bir çatışmanın varlığı ortaya konulmadığı gibi, maktule ait herhangi bir ateşli silah da bulunmamıştır. Olayın yaşanmasına bizzat tanık Halise Menteş’in ifadesi mevcuttur. Dolayısıyla kolluk kuvvetlerinin ateşli silah ve bomba ile nasıl bir tehlikeyi uzaklaştırmayı amaçladıkları şaibelidir. Kanaatimizde burada meşru müdafaa çerçevesinde bir değerlendirme ile sorumlular hakkında takipsizlik vermek yerine, objektif bir soruşturma ile kasten öldürme suçundan etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir” denildi.
 
Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) hükümlerini dilekçelerinde hatırlatan avukatlar, dosyadaki eksikliklerin tamamlanarak etkili bir soruşturma yapılmasını ve takipsizliğin kaldırılmasını talep etti.

Diğer başlıklar

09:21 Dersimliler: Newroz soykırıma karşı isyan günü olacak
09:21 Köylülere kızan muhtar asfalt yola tel örgü çekti
09:20 ‘Dicle gibi Newroz’a akacağız'
09:19 ‘Newroz ateşini kimse söndüremez'
09:13 Çocuklarını yitiren anneler: Newroz’da evimizde oturmayalım, Cizîra Botan’a akalım
09:10 Sami Tan: Newroz dil ve kültür üzerindeki etkisinden yasaklanıyor
09:09 Avrupalı aktivist: Kürtler mücadeleleriyle dünyaya umut veriyor
09:07 AİHM kararına rağmen hasta tutuklulara diyet yemeği verilmiyor
09:06 'Newroz öldürmeye karşı yaşatmanın isyanıdır'
09:05 İhraç edilenlerden Newroz çağrısı: Milyonlarla Efrin işgalini geriletebiliriz
09:05 Suriyeli kadın şairler: Kendimizi ölümleri yazdığımız dizelerin içinde bulduk
09:04 ‘Gündoğdu’yu Efrin’in direniş rengiyle dolduracağız’
09:01 Mülakata alınan temizlik işçisine 'Mal varlığın nedir' sorusu
09:00 19 MART 2018 GÜNDEMİ
08:59 Hasan Celal Güzel yaşamını yitirdi
18/03/2018
21:50 Avrupa ve Federe Kürdistan’da halk Efrin için sokağa çıktı
21:20 İstanbul’da birçok yerde Newroz ateşi yakıldı
21:14 Federe Kürdistan heyeti: Hükümet Efrin için sessiz kalmamalı
20:32 Mersin'de 3 öğrenci gözaltına alındı
20:26 Salih Müslim: Efrin’de mücadele bitmedi, tarz değişti
19:27 Siyasi parti ve STÖ’lerden ortak çağrı: Efrin için Newroz alanlarına
19:02 Salihli’de trafik kazası: 3 kişi yaşamını yitirdi
18:52 ‘Cumhuriyet Kürtlerin inkarı üzerine kuruldu’
18:28 Mersin’deki esnaf Newroz’a davet edildi
18:18 Munzur’a yapılmak istenen HES’lere karşı yürüdüler
17:26 Efrin Özerk Yönetimi: Efrin direnişi yeni bir aşamaya geçti
17:08 Yıkılan Demirci Kawa heykeli için TSK'den 'dokunulmaz' açıklaması
16:38 Doğum gününde ‘Barış Koşusu’ yapıldı
16:23 ANHA sitesine siber saldırı
16:11 Serhat bölgesinde Newroz çalışmaları sürdü
15:42 Becerikli: Halk değil AKP korkuyor
15:21 Erdoğan görmesin diye HDP tabelası indirildi
15:13 TTB ve İTO ‘Ücretsiz sağlık hakkı için’ yürüdü
15:10 Avrupalı aktivistler Hevsel Bahçeleri’ni inceledi
15:05 Newroz Lefkoşa’da da kutlandı
14:44 SOHR: Efrin'de 43'ü çocuk 281 sivil öldürüldü
14:35 Siyasi partiler ve STÖ'ler Efrin için toplandı
14:25 Devlet Bahçeli yeniden genel başkan seçildi
14:24 Newroz kutlamaları için çalışmalar sürüyor
14:23 Baydemir: İşgalle zafer olmaz
14:08 Gazeteci Volkan Eryiğit mezarı başında anıldı
14:01 Sanatçı ve aktivistler: Uluslararası güçler Efrin'de Kürt barajını geçemedi
13:37 Tutuklular aileleri aracılığıyla İHD'ye başvurdu
13:34 Bin yıllık kardeşlik ruhuna El Fatiha: Kazanan kim kaybeden kim?
13:09 HDP'li Ertan: Newroz Kürt halkının boyun eğmeyeceğini gösterecek
12:41 Nusaybin halkı Newroz için gün sayıyor
12:12 Silopi’de askeri üs bölgesine saldırı: 6 yaralı
12:00 Samandağ'da öldürülen Kahil'in soruşturma dosyasına gizlilik kararı
11:39 ‘İstismar olaylarında cezaların ağırlığı önemli’
11:23 Ana akım medyanın manşetleri bildiğiniz gibi!