Ölümü 'hukuka uygun' bulundu

img

ŞIRNAK - Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı,  2015 yılında Cizre’de yürütülen operasyonlar sırasında öldürülen Mehmet Emin Levent ile ilgili soruşturmaya dair “takipsizlik” kararı verdi. Yapılan değerlendirmede, vücudunda ateş artığına rastlanılmaması ve görgü tanığının anlatımlarına rağmen Levent’in ölümü için “hukuka uygun” denildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 4 ile 12 Eylül 2015 tarihleri arasında ilan edilen ilk “sokağa çıkma yasağı”nın devam ettiği 5 Eylül tarihinde, Nur Mahallesi’nde bulunan evinden önünde polislerce vurulan Mehmet Emin Levent’in (21) ölümüne ilişkin yapılan başvuru “takipsizlikle” sonuçlandı. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevsizlik kararı verilerek, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı gönderilen dosya hakkında eksiklikleri tamamlanmadan takipsiz kararı verildi.
 
GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI 
 
Yürütülen soruşturma kapsamında bakkala gitmek üzere evinden çıkan Levent’in ölümüne tanıklık eden komşusu Halise Menteş’in ifadesi dosyada yer aldı. 
 
Menteş, savcılık tarafından alınan ifadesinde şunları söyleşi: “Bir arka sokağımızda oturan ve akrabamız olan Mehmet Emin Levent evden bakkala çıkmış, evden bakkala giderken, ben Mehmet Emin’i sokakta yürürken gördüm. Bir anda silah sesleri gelmeye başladı, bir anda Mehmet Emin’i yerde sırt üstü yatarken gördüm, kafasından kan akıyordu. Hemen sokaktakiler, Mehmet Emin’in başına geldik, nabzını kontrol ettiğimizde nabzı atıyordu. Mehmet Emin’i bir battaniyeye sardık ve sokağın kenarına götürdük. Çatışmalar olduğu için Mehmet Emin’i eve ya da hastaneye götüremedik. Mehmet Emin’in örgütle herhangi bir bağlantısı yoktu.”
 
KRİMİNAL RAPOR: ATEŞ ARTIĞINA RASTLANMADI
 
Ölümünden saatler sonra gelen ambulans ile Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Levent’in cenazesi, ardından Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada otopsisi yapılan Levent’ten alınan el ve avuç içi svaplar, elbiseler ve yaralandığı sırada bir kadına ait beyaz tülbent Diyarbakır Kriminal Polis Labaratuvarı’nda incelenmeye alındı. 
 
Yapılan inceleme tutanağında, “M. Emin Levent isimli şahıstan alınan svaplarda atış artıklarına rastlanılmamıştır. 2 nolu tişört üzerinde tarafımızca alınan svapta atış artıklarına rastlanılmamıştır. 3 il numaralandırılan tülbent üzerinden tarafımızca alınan cevapta atış artıklarında bulunan Antimon elementi tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.
 
DELİL SUNULAMADI 
 
Levent’in dosyasında, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı ile Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, TEM Büro Amirliği’ne, “Ölüm olayını gerçekleştiren faillerin, ölenin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespiti, üzerinde çıkan eşyaların incelenmesi, varsa kamera görüntülerinin CD ortamında gönderilmesi ile delillerin toplanması” gönderdiği talimata verilen yanıt da yer aldı. TEM Büro Amirliği verdiği cevapta, “Güvenlik nedeniyle olay yeri bölgesinde herhangi bir inceleme yapılamadığını, 04.09.2015-12.09.2015 tarihleri arasında operasyona katılan Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne bağlı kobra araçlarına ait görüntüler ile İHA (İnsansız Hava Araçları) görüntülerin alınması Şırnak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından devam etmekte olduğu ve en kısa sürede dönüleceği” belirtti. 
 
Ancak sonrasında olaya dair tek bir görüntü, kamera kaydı, İHA görüntüsü veya ses kaydı gönderilmedi.
 
HANGİ SİLAHTAN ÇIKTIĞI YİNE BELİRLENEMEDİ!
 
Yine Levent'in ölümüne sebebiyet veren kurşuna dair balistik rapor alınması talebinde de bulunuldu. Ancak verilen yanıtta, benzer diğer vakalarda karşılaşıldığı gibi kurşunun hangi silaha ait olduğunun "belirlenemediği" yanıtı verildi.
 
 
SAVCIYA GÖRE ÖLÜMÜ ‘HUKUK UYGUN’ 
 
Tüm bunlara rağmen savcılık, “kovuşturmaya yer yok” kararı vererek, dosyayı kapattı. Savcılık kararında, “Maktulün kimliğinin tespit edilmesine binaen PKK/KCK terör örgütü üyesi olup, olmadığı yönünde yapılan araştırmaya ilişkin tanzim edilen arşiv araştırma tutanağı ve maktul hakkında PKK/KCK terör örgütü üyesi olduğu yönünde herhangi bir bilgiye rastlanmadığının bildirildiği, ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca TEM Büro Amirliği’ne yazılan 10/10/2017 tarihli müzakere uyarınca cesedin bulunduğu mahallede başka terörist cenazelerinin ele geçirilip, geçirilmediğine ilişkin araştırma yapılması yönünde müzekkere cevabı uyarınca, cesedin ele geçirildiği mahallede 17/10/2017 tarihli araştırma tutanağı uyarınca 04-12/09/2015 tarihleri arasında toplam 31 adet kişi hakkında TEM Büro Amirliği tarafından ayrı tahkikatlar düzenlenerek soruşturma dosyalarının açıldığının belirtildiği, güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyon esnasında öldürüldüğü değerlendirilen maktulün ölümünde güvenlik güçlerinin yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda almış oldukları operasyon emrini yerine getirmek için örgüt mensuplarının silahlı ve bombalı eylemlerde bulundukları mahallelerde bulunuyor olmaları sebebiyle yetkili bir merciden almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdikleri, bu emrin yerine getirilmesi esnasında kendilerine, diğer güvenlik güçlerine ve sivil halka örgüt mensuplarınca yöneltilen, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız saldırıları o anca hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde def etme zorunluluğunda bulundukları, güvenlik güçlerinin kanunun verdiği yetkiyi kullandıkları ve amirin emrini ifa ettikleri tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi.
 
Yine yasak sırasında Nur Mahallesi’nde yaşamını yitirenler arasında “örgüt üyesi” kişilerin yer aldığını belirten savcılık, buradan hareketle Levent’in ölümünün bir bakıma “hukuk çerçevesinde” olduğunu kaydetti. 
 
KARARA İTİRAZ EDİLDİ
 
Verilen bu karara, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar tarafından itiraz edildi. İtiraz dilekçesinde, “Somut olayda herhangi bir çatışmanın varlığı ortaya konulmadığı gibi, maktule ait herhangi bir ateşli silah da bulunmamıştır. Olayın yaşanmasına bizzat tanık Halise Menteş’in ifadesi mevcuttur. Dolayısıyla kolluk kuvvetlerinin ateşli silah ve bomba ile nasıl bir tehlikeyi uzaklaştırmayı amaçladıkları şaibelidir. Kanaatimizde burada meşru müdafaa çerçevesinde bir değerlendirme ile sorumlular hakkında takipsizlik vermek yerine, objektif bir soruşturma ile kasten öldürme suçundan etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir” denildi.
 
Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) hükümlerini dilekçelerinde hatırlatan avukatlar, dosyadaki eksikliklerin tamamlanarak etkili bir soruşturma yapılmasını ve takipsizliğin kaldırılmasını talep etti.

Diğer başlıklar

20/09/2018
22:36 Leyla Güven'in tahliyesi için yarın başvuru yapılacak
22:13 Urfa'dan işsiz genç bedenini ateşe verdi
21:36 MGK toplantısı sona erdi
21:19 Sınır ötesi tezkeresi Meclis'e sunuldu
20:36 Berberoğlu cezaevinden çıktı
20:11 Suruç Aileleri İnisiyatifi 38’inci kez bir araya geldi
19:57 'İşçileri tutuklayarak bizi korkutamayacaklar'
19:01 HDP’li heyet Ayhan’ın cenazesini almak için sınırdan geçti
18:29 Anter mezarı başında anıldı: Apê Musa’nın generalleri İmralı’daki direnişi yazıyor
18:07 Roboskîliler: Bu dava AİHM’den büyüktür
17:48 Berberoğlu'na Yargıtay'dan tahliye kararı
17:12 Sincar: ‘Uyuşturucudan yakalandı’ denilen kişi partimizin hiçbir kademesinde yer almıyor
16:41 ‘Karma eğitim temel haktır’
15:58 Sağlık emekçileri ‘yıpranma payı’ istedi
15:49 Oluç: Kemer sıkmak yerine savaş harcamalarını azaltın
15:15 HDP: Yaşam hakkı ihlalleri davasında zaman aşımı engellensin
14:52 Temelli ve Buldan: Ayhan’ın mücadelesini yürüteceğiz
14:48 Ekonomik kriz Karpuz Festivali'ni iptal ettirdi
14:47 DTK'den İbrahim Ayhan için başsağlığı mesajı
14:43 HDP'li Ayhan'ın cenazesini alacak heyet yola çıktı
14:40 UAÖ'den işçilere dair açıklama
14:38 Ekonomistler Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendirdi: Kriz başka ülkede
14:31 'Parasız, demokratik ve anadilinde eğitimin önündeki engeller kaldırılsın'
14:15 Hakkari'de 30 bölgeye yasak getirildi
14:14 HDP ve DBP’lilerden gazeteci Metin Duran’a ziyaret
13:58 Adalet Nöbeti'nde işçilere destek: Patronların peşini bırakmayacağız
13:51 'Apê Musa'nın gittiği yol, bizim yolumuzdur'
13:36 Bahçeli: MHP yerel seçimlerde İstanbul'da aday göstermeyecek
13:33 HDP'li 8 siyasetçi hakkındaki dosya için nakil talebi
13:26 ÇHD ve HHB avukatlarının tutuklanmasına karşı avukatlar itiraz dilekçesi verdi
13:25 İşi bırakmak isteyen işçiler tehdit ediliyor
12:55 Kemal Kurkut davasında yine tutuklama çıkmadı
12:35 Berat Albayrak YEP'i açıkladı: İyi günler için 2020’yi bekleyin!
11:50 'OVP'nin ismi değişti: Yeni Ekonomi Programı
11:49 24 işçi Silivri Cezaevi'ne sevk edildi
11:39 Zel Dağı’nda çıkarılan yangın daha da büyüdü
11:37 HDP'li İbrahim Ayhan kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi
11:32 Elazığ cezaevinde tutuklular tek kişilik hücrelere alındı
10:59 Kulp Davası: AİHM, Meclis kararı, kemikler ve tanık beyanlarına rağmen deliller yetersiz!
10:55 Tüketici güven endeksinde sert düşüş
10:38 Çaldıran’da 3 kişinin infazına Yargıtay'dan onay!
10:24 Gazeteci Metin Duran evine döndü: Hasta tutuklular serbest bırakılsın
10:18 Bîr ve Nûjîn'e en iyi belgesel ödülü
09:47 Sedanur'un kaybolması ile ilgili bir tutuklama
09:46 Prof. Jongerden: Rusya er ya da geç İdlib'e operasyon yapacak
09:03 İnşaat işçileri sendikaları: Bu mücadele burada bitmez
09:03 Temelli: Mücadelemizi parlamentoya sıkıştırmayacağız
09:02 HDP’li Farisoğulları: Tecrit kırılırsa toplum özgürleşir
09:01 Siyasi parti temsilcileri: AKP'nin ekonomi politikaları çöktü
09:01 'Uyuşturucu ve fuhuşa serbest, annelere yasak'