Ölümü 'hukuka uygun' bulundu

img

ŞIRNAK - Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı,  2015 yılında Cizre’de yürütülen operasyonlar sırasında öldürülen Mehmet Emin Levent ile ilgili soruşturmaya dair “takipsizlik” kararı verdi. Yapılan değerlendirmede, vücudunda ateş artığına rastlanılmaması ve görgü tanığının anlatımlarına rağmen Levent’in ölümü için “hukuka uygun” denildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 4 ile 12 Eylül 2015 tarihleri arasında ilan edilen ilk “sokağa çıkma yasağı”nın devam ettiği 5 Eylül tarihinde, Nur Mahallesi’nde bulunan evinden önünde polislerce vurulan Mehmet Emin Levent’in (21) ölümüne ilişkin yapılan başvuru “takipsizlikle” sonuçlandı. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevsizlik kararı verilerek, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı gönderilen dosya hakkında eksiklikleri tamamlanmadan takipsiz kararı verildi.
 
GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI 
 
Yürütülen soruşturma kapsamında bakkala gitmek üzere evinden çıkan Levent’in ölümüne tanıklık eden komşusu Halise Menteş’in ifadesi dosyada yer aldı. 
 
Menteş, savcılık tarafından alınan ifadesinde şunları söyleşi: “Bir arka sokağımızda oturan ve akrabamız olan Mehmet Emin Levent evden bakkala çıkmış, evden bakkala giderken, ben Mehmet Emin’i sokakta yürürken gördüm. Bir anda silah sesleri gelmeye başladı, bir anda Mehmet Emin’i yerde sırt üstü yatarken gördüm, kafasından kan akıyordu. Hemen sokaktakiler, Mehmet Emin’in başına geldik, nabzını kontrol ettiğimizde nabzı atıyordu. Mehmet Emin’i bir battaniyeye sardık ve sokağın kenarına götürdük. Çatışmalar olduğu için Mehmet Emin’i eve ya da hastaneye götüremedik. Mehmet Emin’in örgütle herhangi bir bağlantısı yoktu.”
 
KRİMİNAL RAPOR: ATEŞ ARTIĞINA RASTLANMADI
 
Ölümünden saatler sonra gelen ambulans ile Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Levent’in cenazesi, ardından Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada otopsisi yapılan Levent’ten alınan el ve avuç içi svaplar, elbiseler ve yaralandığı sırada bir kadına ait beyaz tülbent Diyarbakır Kriminal Polis Labaratuvarı’nda incelenmeye alındı. 
 
Yapılan inceleme tutanağında, “M. Emin Levent isimli şahıstan alınan svaplarda atış artıklarına rastlanılmamıştır. 2 nolu tişört üzerinde tarafımızca alınan svapta atış artıklarına rastlanılmamıştır. 3 il numaralandırılan tülbent üzerinden tarafımızca alınan cevapta atış artıklarında bulunan Antimon elementi tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.
 
DELİL SUNULAMADI 
 
Levent’in dosyasında, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı ile Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, TEM Büro Amirliği’ne, “Ölüm olayını gerçekleştiren faillerin, ölenin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespiti, üzerinde çıkan eşyaların incelenmesi, varsa kamera görüntülerinin CD ortamında gönderilmesi ile delillerin toplanması” gönderdiği talimata verilen yanıt da yer aldı. TEM Büro Amirliği verdiği cevapta, “Güvenlik nedeniyle olay yeri bölgesinde herhangi bir inceleme yapılamadığını, 04.09.2015-12.09.2015 tarihleri arasında operasyona katılan Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne bağlı kobra araçlarına ait görüntüler ile İHA (İnsansız Hava Araçları) görüntülerin alınması Şırnak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından devam etmekte olduğu ve en kısa sürede dönüleceği” belirtti. 
 
Ancak sonrasında olaya dair tek bir görüntü, kamera kaydı, İHA görüntüsü veya ses kaydı gönderilmedi.
 
HANGİ SİLAHTAN ÇIKTIĞI YİNE BELİRLENEMEDİ!
 
Yine Levent'in ölümüne sebebiyet veren kurşuna dair balistik rapor alınması talebinde de bulunuldu. Ancak verilen yanıtta, benzer diğer vakalarda karşılaşıldığı gibi kurşunun hangi silaha ait olduğunun "belirlenemediği" yanıtı verildi.
 
 
SAVCIYA GÖRE ÖLÜMÜ ‘HUKUK UYGUN’ 
 
Tüm bunlara rağmen savcılık, “kovuşturmaya yer yok” kararı vererek, dosyayı kapattı. Savcılık kararında, “Maktulün kimliğinin tespit edilmesine binaen PKK/KCK terör örgütü üyesi olup, olmadığı yönünde yapılan araştırmaya ilişkin tanzim edilen arşiv araştırma tutanağı ve maktul hakkında PKK/KCK terör örgütü üyesi olduğu yönünde herhangi bir bilgiye rastlanmadığının bildirildiği, ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca TEM Büro Amirliği’ne yazılan 10/10/2017 tarihli müzakere uyarınca cesedin bulunduğu mahallede başka terörist cenazelerinin ele geçirilip, geçirilmediğine ilişkin araştırma yapılması yönünde müzekkere cevabı uyarınca, cesedin ele geçirildiği mahallede 17/10/2017 tarihli araştırma tutanağı uyarınca 04-12/09/2015 tarihleri arasında toplam 31 adet kişi hakkında TEM Büro Amirliği tarafından ayrı tahkikatlar düzenlenerek soruşturma dosyalarının açıldığının belirtildiği, güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyon esnasında öldürüldüğü değerlendirilen maktulün ölümünde güvenlik güçlerinin yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda almış oldukları operasyon emrini yerine getirmek için örgüt mensuplarının silahlı ve bombalı eylemlerde bulundukları mahallelerde bulunuyor olmaları sebebiyle yetkili bir merciden almış oldukları hukuka uygun bir emri yerine getirdikleri, bu emrin yerine getirilmesi esnasında kendilerine, diğer güvenlik güçlerine ve sivil halka örgüt mensuplarınca yöneltilen, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız saldırıları o anca hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde def etme zorunluluğunda bulundukları, güvenlik güçlerinin kanunun verdiği yetkiyi kullandıkları ve amirin emrini ifa ettikleri tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi.
 
Yine yasak sırasında Nur Mahallesi’nde yaşamını yitirenler arasında “örgüt üyesi” kişilerin yer aldığını belirten savcılık, buradan hareketle Levent’in ölümünün bir bakıma “hukuk çerçevesinde” olduğunu kaydetti. 
 
KARARA İTİRAZ EDİLDİ
 
Verilen bu karara, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar tarafından itiraz edildi. İtiraz dilekçesinde, “Somut olayda herhangi bir çatışmanın varlığı ortaya konulmadığı gibi, maktule ait herhangi bir ateşli silah da bulunmamıştır. Olayın yaşanmasına bizzat tanık Halise Menteş’in ifadesi mevcuttur. Dolayısıyla kolluk kuvvetlerinin ateşli silah ve bomba ile nasıl bir tehlikeyi uzaklaştırmayı amaçladıkları şaibelidir. Kanaatimizde burada meşru müdafaa çerçevesinde bir değerlendirme ile sorumlular hakkında takipsizlik vermek yerine, objektif bir soruşturma ile kasten öldürme suçundan etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir” denildi.
 
Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) hükümlerini dilekçelerinde hatırlatan avukatlar, dosyadaki eksikliklerin tamamlanarak etkili bir soruşturma yapılmasını ve takipsizliğin kaldırılmasını talep etti.

Diğer başlıklar

19:32 Adaylar Iğdır ilçelerinde seçim çalışması yürüttü
19:29 Haller: TTB’nin dediği gibi, savaş halk sağlığı açısından bir sorundur
19:24 Zülküf Gezen’in ailesi Leyla Güven’i ziyaret etti
Güven: Zülküf yoldaş Mazlum'un direnişini seçti
19:13 ‘Bingöl’ü birlikte güzelleştireceğiz’
19:10 Siirt'te onbinlere seslenen Temelli: Adaletsizliğe Bakırhan için, Sadak için son vereceğiz
18:59 Bingöl Newroz’u için çalışmalar sürüyor
18:57 Güven'den 72 gündür açlık grevinde olan Akın'a çiçek
18:29 Tatvan Newroz'una katılım çağrısı
18:13 QSD güçleri DAİŞ'in kampına girdi
17:41 Şırnak'ta Newroz hazırlıkları sürüyor
17:40 Savcılık: Gökmen Tanış'ın aracında mektup bulundu, terör şüphesi araştırılıyor
17:34 HDP'nin Mardin Belediye eşbaşkan adayları projelerini açıkladı
17:22 Ahmet Altan’a 'Cumhurbaşkanına hakaretten' 7 bin TL adli para cezası
17:14 Gazeteciler Volkan Eryiğit ve Hasan İşler anıldı
17:10 Mahkeme Kozağaçlı hakkında suç duyurusunda bulundu
17:04 'HDP oy patlaması yapacak'
16:58 Gazeteci Kanbal hakkında 301'den dava açılması için izin istendi
16:45 Temelli: Seçimden önce Kürt kardeşlerim, sonrası Kurt işareti
16:37 Birdal: Açlık grevlerine dair devlet yetkililerinden görüşülecek muhatap yok
16:31 Bursa’daki gözaltılara tepki: Derhal serbest bırakılmalılar
16:13 HDP ve DBP Cizre eşbaşkanları hakkında yurt dışı yasağı
15:44 Gazeteci Topaloğlu serbest bırakıldı
15:40 Tutuklu aileleri: Çocuklarımızın talebi kabul edilsin
15:09 Özgökçe'den hakkında çıkan haberlere yalanlama: Önergeye yanıt verilmedi
15:06 Gözaltı protestosunda polis milletvekilinin yüzüne gaz sıktı
15:05 HDP seçim bürosuna Zülküf Gezen baskını!
14:53 Adalet Bakanlığı’na ‘adım atma’ çağrısı
14:49 İmamoğlu: Büyük mitingimizi, 1 Nisan'da 16 milyonla yapacağız
14:41 HDP’lilerin araçlarına trafik cezası kesildi
14:41 Gezen’in taziyesine yoğun ziyaretler devam ediyor
14:37 Hakkında soruşturma açılan Temelli: İstediğiniz kadar açın, hakikat kazanacak
14:12 DBP PM Üyesi Aydın gözaltına alındı
14:04 Urfa, Antep ve Adana'da Newroz heyecanı
13:54 Beştaş: HDP’ye saldıran şüpheli ifadesi alınmadan serbest bırakıldı
13:49 Oyuncu Ümit Yesin yaşamını yitirdi
13:46 Selçuk Kozağaçlı mahkeme salonundan çıkartıldı
13:46 Amedspor 6 oyuncuyla yollarını ayırdı
13:45 Yeni Zelanda Başbakanı: Saldırganın adını asla anmayacağım
13:35 Cizre’de Güven ve Gezen için duvar yazılamaları
13:02 Maçka Parkı'nda ‘kıyafete müdahale’ davası ertelendi
12:42 Newroz için gelen Fransız heyet gözaltına alındı
12:38 Cizre Newrozu için çalışmalar yoğunlaştı
12:07 AİHM Demirtaş ve Türkiye'nin başvurusunu kabul etti
11:57 Oluç: Savcıların işgüzarlığıyla hazırlanmış bir fezleke
11:56 Cudi Dağı'nda askeri operasyon
11:45 Yeniköy'de gözaltına alınan 10 kişi emniyette tutuluyor
11:39 QSD, DAİŞ'in son mevzisine girdi
11:14 Emniyete ‘fotoğraf makinanızı alın’ diye çağrılan gazeteci Turan gözaltına alındı
11:09 Avukatlardan İmralı görüşmesi için 799’uncu başvuru
11:01 Başkasının paylaştığı video nedeniyle yargılanıyor