Kadınlardan köpekli işkenceye tepki

img

HABER MERKEZİ - HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük köpekli işkenceye karşı yapılan açıklamalarda, söz konusu durumların işkence yapan memurların cezasızlık bırakılmasından kaynaklandığı belirtildi. 

Dersim’de Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceye ilişkin açıklama yaptı. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamada, “İşkence insanlık suçudur” pankartı açıldı.
 
DİYARBAKIR CEZAEVİ 
 
HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, özellikle kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik saldırgan tutumun, demokratik siyasete ve kadın mücadelesine yönelik olduğunu söyledi. 1980 yıllarında Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkencelerin bugün tekrar kadınlar üzerinde uygulandığını belirten Yeşil, işkencenin gündelik hayatın parçası haline getirilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.
 
AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in “Bu ülkede AKP gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu” şeklindeki sözlerini hatırlatan Yeşil, “AKP iktidarının adı kadına yönelik şiddetle, kadın siyasetçilere işkenceyle, kadın kazanımlarına yönelik saldırıyla anılacaktır. Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz. İşkenceci polislerin bir an önce meslekten ihraç edilerek tutuklanmasını ve sorumluluğu bulunan herkesten hesap sorulmasını istiyoruz” dedi.
 
VAN   
 
Aynı zamanda Edremit Belediyesi eski Eşbaşkanı olan Çetin'e dönük işkenceye ilişkin Van’da da açıklama yapıldı. Van Barosu, HDP, DBP, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Van-Hakkari Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Tevgera Jinên Azad (TJA), Van Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ve STAR Kadın Derneği üyeleri açıklamaya katıldı. Açıklama, Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda yapıldı. 
 
‘İNSAN ONURUNA YAKIŞMAYAN MUAMELE’
 
Van Barosu Yönetim Kurulu üyesi Hamza Çiftçi, Çetin’in cinsel taciz, hakaret ve küfürlere maruz kaldığına değinerek, “Hemen ifade etmeliyiz ki, işkenceciler hakkında soruşturma başlatılması gerekirken, işkenceyi, suçu açığa çıkaran avukat hakkında soruşturma başlatılmış olmasını kabul edilemez buluyoruz. Çetin’e insan onuruyla bağdaşmayan muameleler ve işkence yapıldığı açıkça ortadır. Bizler hiç bıkmadan yeniliyoruz ki; ülkemizde işkence olaylarının bu kadar sık gündeme gelmesi baskı ve kontrole dayalı yönetme tarzının sonucu ve işkence yapan memurların korunması ve cezasız bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumu mevcut olayımızda işkenceciler hakkında değil de işkenceyi ortaya çıkaran avukat hakkında soruşturma başlatılmasından da anlayabiliriz” dedi. 
 
'İŞKENCE ARTIK ALENEN YAPILIYOR'
 
İşkence ve kötü muamelenin bir suç olduğunu vurgulayan Çiftçi, "İşkenceye karşı sesimizi bir kere daha yükselttiğimiz bir günde yapılan işkence vakası bize bir daha gösterdi ki işkence artık hiçbir kaygı duyulmadan alenen yapılmaktadır. İnsan onurunu, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayıp zedeleyen işkenceyi kınadığımızı, işkencenin genelde dünyamızda ve ülkemizde, özelde ise coğrafyamızda yaşanmaması için kimden geldiğine ve kime yapıldığına bakılmaksızın bu suç ile mücadele edeceğimizi, bu suçtan zarar görenlerle dayanışacağımızı ve bu işkence dosyasının da sonuna kadar takipçisi olacağımızı açıkça ifade etmek istiyoruz" diye konuştu. 
 
'KADIN MÜCADELESİ ENGELLENEMEZ'
 
HDP Van Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA),  26 Haziran akşamı evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan ve köpekli işkence yapılan TJA üyesi Rojbin Çetin’e ilişkin HDP İpekyolu ilçe binası önünde basın açıklaması düzenledi.  Açıklamada, “İşkence bir insanlık suçudur", "Esat Oktay’ın ardılları kadın mücadelesini engelleyemez” pankartı taşındı. 
 
Rojbin Çetin’in işkenceye maruz kaldığı fotoğraflarının da taşındığı açıklamada basın metnini, yerine kayyım atanan Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Leyla Atsak okudu. Dün olduğu gibi bugün de işkencecilerden hesap soracaklarını söyleyen Atsak, “12 Eylül darbeci faşistlerden ilham alan bu dönemim işkencecileri bilsin ki; Diyarbakır zindanlarında köpekleri ile işkence edenlerin tarihte ve halkın nazarında yeri ne ise AKP ve MHP’den güç alan bu işkencecilerin yeri de orası olacaktır" dedi.
 
İşkencecilerle ilgili soruşturma açılmasını isteyen Atsak,"Bu ülkede kadınların her alanda temsiline yönelik bu işkence saldırısını asla kabul etmeyeceğiz. Hesap soracağız” diye konuştu. 
 
Açıklamanın sonunda oturma eylemi yapmak isteyen kadınlara polis izin vermedi. Kadınlar polisin bu tavrını sloganlarla protesto etti.  
 
URFA 
 
HDP Urfa Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Rojbin Çetin'e uygulanan işkenceyi protesto etti. Parti binasında yapılan toplantıda konuşan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, 1980 yılında Diyarbakır Zindanı’nda Esad Oktay Yıldırım’ın köpekli saldırılarını hatırlatarak, “Bugün bir kez daha köpekli saldırı Diyarbakır’da ortaya çıktı” dedi. 
 
Saldırılarla kadın mücadelesinin hedef alındığını söyleyen Sürücü, "Bu sistem saldırılarıyla Kürt halkının kazanımlarını tasfiye etmek istiyor. Hedeflerinde kadın mücadelesi var. Boyun eğmemizi istiyorlar. Ama biz buradan bir kez daha söylüyoruz. Ne yaparsanız yapın sizin karşınızda Kürt kadınları ve Kürt halkı olarak boyun eğmeyeceğiz” diye ifade etti.  

ADANA

HDP Adana Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, TJA üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceyi yaptıkları açıklama ve oturma eylemiyle protesto etti. Kadınların, HDP Adana İl binası önündeki kaldırımda basın açıklaması yapmasını polislerce engellenirken, açıklama bina girişinde yapıldı. Ellerinde Çetin'in fotoğrafları olan kadınlar, köpekli işkenceyi alkış ve zılgıtlarla protesto etti. Çetin'in; İşkence ile Mücadele Günü'nde 3,5 saat boyunca ev araması sırasında köpekler eşliğinde işkence edildiğini ifade eden HDP Adana Kadın Meclisi Sözcüsü Saniye Seçgin, Çetin'e yapılan işkencenin darpla belgelendiğini ve işkenceyi kamuoyuyla paylaşan Çetin'in avukatına soruşturma açıldığını vurguladı.

Diyarbakır Valiliği’nden "kademeli" işkence savunmasına tepki gösteren Seçgin, "Rojbin Çetin’e yapılan bir işkencedir. İşkence bir insanlık suçudur. Sorumluları hakkında derhal gerekli işlem yapılmalıdır. Bizler kadınları yıldırmaya dönük baskılarınıza asla boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Sokakta, evde, hayatın her alanında işkenceyi bir yönetim biçimi olarak dayatanlar kaybedecek, kadınlar, direnenler kazanacak" dedi.

Açıklama oturma eylemiyle son buldu.

MARDİN

Mardin Şahmaran Kadın Platformu da köpekli işkenceye tepki göstermek amacıyla Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların olduğu bina önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı çıklamada “Hakikate yürüyen kadınlar sizin baskı ve işkencelerinize boyun eğmeyecekler” pankartı açarken, platform adına açıklamayı Eylem Amak yaptı.

‘KÜRT KADINLARINDAN KORKUYORLAR’

Toplumun baskılarla, tutuklamalarla ve işkencelerle sindirilmeye, sessizleştirilmeye çalışıldığını belirten Amak, “Her türlü şiddete, tacize, tecavüze, cinayete karşı sesini yükselten ve direnen kadınlar hedef alınarak kadın mücadelesi güçsüzleştirilmeye çalışılmaktadır. AKP iktidarı kendi yönetememe halini perdelemek için demokratik kurumları hedef göstererek ve toplumu kutuplaştırarak demokrasiden ve eşitlikten yana olan bütün sesleri ve kadınları susturmaya çalışmaktadır. Halkının özgürlüğü için her bedeli göze alan Kürt kadınlarının, tarihsel olarak Paris'te, Kobanê'de, Afrin'de, Süleymaniye'de ve Amed'de Kürt düşmanı zihniyetin hedefi haline geldiğini biliyoruz. Çünkü Kürt kadınlarından korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

AKP iktidarının kötülükte sınır tanımaz hale geldiğini ifade eden Amak, “Hiç şüphesiz, yaşatılan bu kötülüklere karşı yürüttüğümüz kadın mücadelemiz örgütlenerek daha da büyüyecek ve eninde sonunda dünyaya sevgiyi, barışı ve iyiliği biz kadınlar getireceğiz. Buradan bütün demokratik kitle örgütlerini ve insanlıktan yana olan herkesi Rojbin arkadaşımız şahsında tüm kadınlara uygulanan insanlık dışı muameleye karşı durmaya ve bu suçu işleyenler gerekli cezayı alana kadar mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.  

DİYARBAKIR

HDP Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’in gözaltına alındığı sırada polisler tarafından köpekler ile işkence edilmesi TJA’lı ve HDP’li kadınlar tarafından HDP Kayapınar İlçe binası önünde oturma eylemi ile protesto edildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in de katıldığı eyleme birçok kadın ellerinde Çetin’in işkence fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıyarak sık sık “Jin Jiyan Azadi”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Rojbin Çetin onurumuzdur” sloganlar attı.

Eylemde konuşan Güzel, ilk olarak Şeyh Said'in idam edilmesinin 95'inci yılı dolayısıyla Şeyh Said ve arkadaşlarını andı. Güzel, idam edilen Şeyh Said ve arkadaşlarının mezarlarının bulunması için yetkililere seslendi.

‘İŞKENCE DE OLSA MÜCADELE EDECEĞİZ’

 “İşkenceye sıfır tolerans” sözlerini hatırlatan Güzel, Çetin’in işkence edilmesinin iktidarın kadına dönük politikasıyla eşdeğer olduğuna vurgu yaptı. “Onların işkenceye sıfır toleransı köpekli işkence” diyerek tepkisinin ortaya koyan Güzel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gün geçmiyor ki güne baskı, gözaltı ve işkenceyle uyanmayalım. Ne yazık ki iktidar kaybettikçe faşist saldırılarını sürdürüyor. Faşizmi kurumsallaştırıyor. Çetin’in köpeklerle işkenceye maruz kalması kadın düşmanlığının göstergesidir. Köpeklerle Çetin’e saldırmaları kadın mücadelesine olan yaklaşımlarını ortaya koyuyor. Bu işkenceyi yapanlar hakkında soruşturma yapılması gerekirken, işkenceyi belgeleyen avukatlar hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın yapılmaması İçişleri Bakanlığı tarafından talimatla yapıldığını gösteriyor. Biz kadınlar olarak sonunda işkencede olsa bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.” 

Eylem alkış ve zılgıtlarla son buldu.

ANKARA

Ankara Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceye ilişkin basın açıklaması yapmak istedi. Çankaya Belediyesi önünde açıklamaya polis “Valilik izni olmadığı" gerekçesiyle izin vermedi. Açıklamaya saatler kala Ziya Gökalp Caddesi üzerinde yer alan belediye binası yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Eylemi takip eden basın çalışanları “Turkuaz” basın kartı olmadığı gerekçesiyle alandan uzaklaştırıldı. Eylem toplanma yerinde bir araya gelen onlarca platform üyesi kadın yapılan müzakereler sonucunda izin çıkmaması üzerine HDP Çankaya İlçe örgütünde basın toplantısı gerçekleşirdi. Toplantıya platform üyesi kadınların yanı sıra HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun destek verdi.  

‘BUNU YAPANLAR YARGILANMALIDIR’

“Kadınlara gözaltında işkence var” pankartının açıldığı toplantıda konuşan platform üyesi Deniz Akbıyık, “Çetin köpekli ve fiziki saldırıya maruz bırakıldı” dedi. “Bu şiddeti tanıyoruz” diyen Akbıyık, “Yıllardır nasıl yaşayacağımıza, nasıl giyineceğimize karışan erkek egemenliğinin şiddetidir. Kadınları iş hayatında güvensizleştiren, İstanbul Sözleşmesi'ne saldıran AKP'nin kadın düşmanı politikalarının sonucunda karşımıza çıkan erkek şiddetidir. Bu şiddetin failleri suçludur, bunu yapanlar yargılanmalıdır” diye konuştu.

'İŞKENCE İNSANLIK SUÇUDUR'

Şiddetin arttığına dikkati çeken Akbıyık, “Kadın mücadelesinde yıllardır dediğimiz gibi her türlü ayrımcılığın, erkek, devlet, polis şiddetinin, eşitsizliğin karşısında susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz.Ankara Kadın Platformu olarak Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyor, kadınların kurtuluş mücadelesine yapılan her saldırı hepimize yapılmış sayıyoruz” şeklinde konuştu.

'KADIN DAYANIŞMAMIZ İLE NEFES ALACAĞIZ'

Kadın mücadelesine vurgu yapan Akbıyık, devamında şunları söyledi: “TJA aktivistleri başta olmak üzere, Rosa Kadın Derneği'ne yapılan yasadışı operasyon, Başak Demirtaş'a sosyal medya üzerinden cinsiyetçi linç girişimi, kadınların özgürlük mücadelesini büyüten kadınlara ve kadın örgütlerine yapılan her türlü saldırıya karşı bu topraklarda yaşayan tüm kadınlar olarak mücadele edeceğiz. Erkek şiddeti karşısında her zaman yaptığımız gibi kadın dayanışmamız ile nefes alacağız. Korkuyla değil cüretle, tek başına değil birlikte.”

 

Diğer başlıklar

16:01 Dersim'deki kadın esnafları ziyaret edip eyleme davet ettiler
15:58 HDP'den Srebrenitsa mesajı
15:30 HDP’li Paylan: Ayasofya kararının ‘ağır faturası’ nedir?
15:04 Sevil Rojbin Çetin hakkında yeni tutuklama kararı
14:33 Hasta tutuklular için iki kentte eylem
14:29 İHD: İkram Mihyaz'ın faillerini sordu
14:21 5 yaşındaki çocuğun öldürülmesiyle ilgili 1 kişi tutuklandı
14:17 Ağrılı işçiler 11 gün sonra toprağa verildi
14:09 HDP: Ayasofya, tarihe aittir ve politik oyun alanı olarak kullanılamaz
14:05 Erdoğmuş: Ayasofya üzerinden Müslümanların desteğini kazanmak istiyor
13:38 SKM’li kadınlar: Tutuklanan kadınlar serbest bırakılsın
13:25 İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın, istismar suçlularını affetmekten vazgeçin
13:18 Küçük çocuk bahçede cansız halde bulundu
12:56 Cumartesi Anneleri: 40 yıllık inkara ve cezasızlığa son verin
11:46 Düğünde gözaltına alındı, 26 yıldır haber yok
11:41 Çalışanlara '15 Temmuz' etkinliklerine katılım zorunluluğu
11:35 Askeri operasyonda çıkarılan yangın tarla ve bahçeleri küle çevirdi
11:05 CİSST cezaevlerinde yaşanan sorunları raporlaştırdı
10:37 Okul müdür yardımcısı istismar suçundan serbest bırakılıp görevine iade edildi
10:28 Ağrı'da 100 koyun sel sularına kapılarak öldü
09:10 Kadınlar Doku için Dersim’de
09:09 Satışı olmayınca üretimi durdu
09:08 Batman'da 44 bin 680 abone suya erişemiyor
09:07 'Çoklu baro meslekte ayrışma getirecek'
09:05 Çevreciler Dağ keçilerinin avlanma ihalesinin derhal iptalini istedi
09:03 Akademisyen Yılmaz: Herkesin aklına eseni yaptığı geçiş sürecindeyiz
09:01 Gazeteci Güleş: Tutukluların tedavisi askıya alındı
09:00 Kıran iddianamesi: Sözde anneler terörü kışkırtıyor
09:00 11 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
02:42 Çoklu baro teklifi Meclis’ten geçti
10/07/2020
21:43 Erdoğan: Ayasofya’yı 24 Temmuz’da ibadete açacağız
21:30 Meclis merdivenlerinden düşen HDP'li Beştaş yaralandı
21:20 Anız yangını fıstık ağaçlarına sıçradı
21:02 Adliyeye alınmayan baro başkanları: Burası kimsenin çiftliği değil
20:25 Türkiye’de vaka sayısı 210 bini aştı
20:21 HDP’li kadınlardan mor bisiklet turu
20:06 Gençlik örgütleri Berkin Elvan’ı vurulduğu yerde andı
19:50 Mazlum Ebdi, CENTCOM Komutanı McKenzie ile görüştü
19:22 Sağkan: Anayasayı askıya alma girişimleri boşa çıkacak
19:07 Ali İsmail Korkmaz Hatay’da anıldı
18:55 Bekçilerin darp anını görüntüleyen 2 kişi gözaltına alındı
18:31 İHD'liler mezarları başında anıldı
18:28 Kozluk ilçe yöneticisi serbest bırakıldı
18:10 Diyarbakır’da 218 sağlık çalışanı enfekte oldu
17:54 Avukatlar nöbeti adliye önüne taşıdı
17:51 HDP’li Coşkun'dan 3 aylık 'Basın Hak İhlalleri Raporu'
17:35 6 yıldır tazminatları için mücadele ediyorlar
17:28 Erdoğan, Ayasofya'yı ibadete açan kararı imzaladı
17:10 Silopi’de Taybet Ana Kadın Danışma Merkezi açıldı
17:10 Kayyımdan meclis toplantı salonuna kilit
17:06 Katliamda eşini yitiren Evrim Mak’a verilen tazminat istinafta düşürüldü
16:54 Salgının yayılma hızı bölge illerinde 12 kat fazla
16:53 10 aylık bebeği ile cezaevine gönderildi
16:53 Antep'te 6 saatlik ‘çoklu baro’ protestosu
16:44 Gençlerden 33 düş yolcusu için ‘adalet yürüyüşü'
16:07 Danıştay Ayasayofya'ya dair kararı iptal etti
15:44 Nusaybin Davası’nda 47’nci ceza
15:13 SES: Hastanelerin yüzde 51’inde vaka sayısı arttı
15:01 Van'daki tekne faciasında ulaşılan cenaze sayısı 19'e yükseldi
14:55 Avukatlar yürüyüşe geçti
14:47 Diyarbakır'da 4 kişi gözaltına alındı
14:44 3 çocuğa yönelik cinsel istismar davasına çağrı
14:18 Ölüm orucundaki Akman için açlık grevi
14:16 Yargıtay çocuğunu öldüren sanığa verilen cezayı bozdu
13:58 Kolej sahibi ‘iflası’ doğruladı, öğrenci velileri tepki gösterdi
13:50 Hak ihlallerine karşı ortak mücadele çağrısı
13:39 Çayda ikinci hasat başladı
13:34 Dağ keçilerinin avlanma ihalesinin iptali için Orman Bakanlığı'na dilekçe
13:32 Adana'dan baro düzenlemesine tepki
13:31 Dersim keçileri için ‘kırmızı liste’ uyarısı
13:29 Gar anmasında Suruç çağrısı
13:22 HDP baskınında bir gözaltı
13:16 Ailelerden İmralı başvurusu
13:11 Avukatlar Kuğulu Park'a sokulmadı
12:50 İHD: Ekran karartma darbedir
12:32 Günay: Ayrım gözetmeyen saldırılara ‘Hep Birlikte’ karşı çıkmak zorundayız
12:16 Aydın mezarı başında anıldı: Cinayetten azmettirenler sorumludur
12:07 Çaldıran'da bir mahalle daha karantinaya alındı
11:55 ODTÜ’lüler duruşmaları yerine Kuğulu Park’a geldi
11:52 Dengbêj Boyaxçî'nin arkadaşları: Yüz yıllık tarihi kaybettik
11:43 İzmir Baro Başkanı Yücel: Düzenleme topluma gözdağıdır
11:42 Gözaltına alınanlara avukat kısıtlaması
11:30 Batan teknede ölü sayısı 16'ya yükseldi
11:13 HDP Kozluk İlçe Örgütü binasına baskın
11:10 İsveç Dışişleri Bakanı'nın İlham Ehmed ile görüşmesi Türkiye’yi rahatsız etti
10:42 Bekçi şiddetine uğradı savcı tutuklamaya sevk etti
10:39 Dere kirleten kömür ocaklarına ceza
10:38 Alman Meclisi'nde Türkiye raporu: Operasyon gayri meşru!
10:31 İmralı tecridi Meclis gündemine taşındı
09:57 Şenyaşar ailesi duruşmasına alınmayan HDP'li vekiller: Kim neyi gizliyor?
09:56 Baro başkanları bank ve kaydırakta sabahladı
09:52 'İstanbul Sözleşmesi'yle birlikte kadın eşitliği hedef alınıyor'
09:03 5 yılda 47 saldırı
09:01 Yaşlı bir kadın nasıl kaçabilir?
09:01 BEKSAV'dan 'Suruç için üret' kampanyası
09:01 ‘Adım atılmazsa Deniz’i kaybedebiliriz’
09:00 10 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:39 Adana ve Mersin'de çok sayıda gözaltı
00:40 Baro başkanları ablukada konuştu: Polis devleti var
09/07/2020
22:56 Çoklu baro teklifinin 12 maddesi kabul edildi