Prof. Joost Jongerden: Üç maymunu oynayanlar bu suça ortaktır

img

ANKARA - TSK'nin Efrin operasyonuna uluslararası güçlerin sessiz kalmasını yorumlayan Wageninen Üniversitesi’nden Prof. Joost Jongerden, "Kim üç maymunu oynuyorsa bu suça ortaktır. Erdoğan, Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da ateş ve nefret saçıyor" dedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararına rağmen yaklaşık 850 bin sivilin yaşadığı Efrin'e yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) savaş uçaklarıyla bombardımanı sürüyor. Ortadoğu'yu yakından takip eden Hollandalı Profesör Joost Jongerden, kente yönelik devam eden saldırı ve yaşanan ihlallerden Rusya, Avrupa Birliği ve BM’nin de sorumlu olduğunu belirtti.
 
Avrupa'nın işine geldiğinde insan hakları ve demokrasiden söz ettiğini işine gelmeyince hiçbir şeyi görmek istemediğini dile getiren Jongerden, "Örneğin Efrin’e yönelik saldırı başladığı zaman Hollanda Hükümeti 100 yıl önceki Ermeni jenosidini (soykırımını ) yeni tanıdı. Ama Türkiye’nin Efrin’e saldırısını savaşını şimdiye kadar kınamadı. Yine bu saldırıların sorumlularından biri Rusya elbette. Fakat başkalarının da sorumluluğu var. Kim bu duruma seyirci kalsa, kim üç maymunları oynuyorsa bu suça ortaktır. Bu savaşa seyirci kalmak demek bütün katliamlara ortak olmak demektir" diye konuştu.
 
‘TEHLİKELİ KOKTEYL YAPTI’
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milliyetçilik ile cihatçılığı karıştırıp tehlikeli bir kokteyl yaptığını kaydeden Jongerden, "Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da ateş ve nefret saçıyor. Afrin halkının kimseye bir zararı olmadı. Afrin’de insanlar nefrete karşı demokrasiyi, hoşgörüsüzlüğe karşı dayanışmayı, baskıya karşı özgürlüğü savundular. Afrin halkının kimseye tehdit olacak bir durumu söz konusu olmadı" ifadelerini kullandı. 
 
‘DİPLOMASİ SEFERBERLİĞİ GEREKİYOR’
 
Jorgerden, şöyle devam etti: “Efrin’de askeri cephesi tek başına belirleyici değil. Diplomasi ve siyasi cephesi de belirleyicidir. Onun için bu operasyona karşı büyük bir diplomasi ve siyasi seferberliği gerekiyor.”
 
MA / Selman Güzelyüz