Çavuşoğlu'ndan Rusya ve Suriye'ye İdlib teklifi

img
HABER MERKEZİ - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gittiği Bükreş’ten gündemdeki İdlib operasyonuna dair "Teklifimiz açık. (İdlib'deki) Saldırılar dursun. Terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım" mesajı verdi.
 
Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonrası Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ve Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. 
 
Konuşmasında Suriye ve İdlib’deki gelişmeler üzerinde duran Çavuşoğlu, Suriye'deki durumun herkesi ilgilendirdiğini, bu konuda aynı fikirde olan ülkelerle çalıştıklarını kaydetti. İdlib'e rejimin yanı sıra Rusya'nın da saldırılarının devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Teklifimiz açık. (İdlib'deki) Saldırılar dursun. Terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım" dedi. 
 
Çavuşoğlu, "Suriye'de en iyi çözüm olan 'siyasi çözüme' ulaşmada ciddi bir ilerleme kaydedemesek de rejim ve onun destekçileri askeri çözüme inanıyor. Her ne kadar Astana ve Soçi'de ciddi çaba harcadıysak da, Tahran'da katliamı önlemek için bir araya geldiysek de rejimin saldırıları devam ediyor" diye konuştu. Çavuşoğlu, İdlib konusunda birlikte bir adım atılması gerektiğini belirtti.
 
Yine Rusya, İran, ABD, Fransa ve İngiltere'nin yanı sıra Suriye'de tüm partnerlerle çalışmaya hazır olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye olarak Suriye'deki durumun sona ermesi ve barışçıl bir çözümün bulunması için başta Rusya ve İran olmak üzere herkesle ikili ve üçlü olarak çalıştıklarını kaydetti. 
 
Çavuşoğlu, Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini de ileri sürdü.
 
Sözlerinin devamında "Masum insanları, kadınları ve çocukları öldürmek (Suriye'nin) toprak bütünlüğünü sağlamanın yöntemi değil" diyen Çavuşoğlu, herkese Suriye'de rejimin saldırganlığına karşı seslerini yükseltmeleri ve barışçıl bir çözüm bulma çağrısında bulundu.