Siyasi partilerden 17 Haziran çağrısı: HDP ile omuz omuza olalım

img

İSTANBUL – HDP’nin “Savaşsız sömürüsüz yaşam için buluşuyoruz" sloganıyla İstanbul’da düzenleyeceği mitinge siyasi partilerden katılım çağrısı geldi. Yeşiller, EHP ve EMEP genel başkanları, HDP ile omuz omuza olacaklarını kaydetti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, seçim kampanyası kapsamında 17 Haziran saat 17.00'de Bakırköy Halk Pazarı'nda "Savaşsız sömürüsüz yaşam için buluşuyoruz" sloganıyla miting yapacak. HDP’nin mitingine her kesimden çağrılar geliyor. HDP’nin barajı aşmasının önemine vurgu yapan Emekçi Hareket Partisi (EHP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve Emek Partisi (EMEP) genel başkanları güçlü bir mesaj vermek adına mitinge katılım çağrısında bulundu. 
 
SÖNMEZ: HDP İLE OMUZ OMUZA OLACAĞIZ
 
24 Haziran seçiminin önemine dikkat çeken Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Genel Başkanı Naci Sönmez, “Türkiye’de belki de uzun yıllar sonra bir rejim değişikliğine tekabül edecek ve bir anlamda savaşın ya da barışın adalet ya da adaletsizliğin, eşitlik ya da eşitsizliğin oylanacağı bir seçim yaşayacağız. Burada da HDP çok kritik bir siyasi parti olarak ortaya çıkıyor. Biz bir bileşen ve siyasi parti olarak bu tarihsel dönemde Türkiye’nin kutuplaştırılmaya ve adeta HDP etrafında politik güçlerin izole edilerek siyaset dışı bırakılmaya çalışıldığı bir dönemde hem halklarımız hem eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi isteyenler açısından HDP ile yan yana omuz omuza ve güç birliği içerisinde olmak çok önemli.  Hem sol sosyalist hareketler açısından hem özgürlük mücadelesi açısından çok önemli bir tarihsel döneme sahip olduğunu düşünüyoruz” dedi.
 
17 Haziran günü Bakırköy Halk Pazarı’nda yapılacak olan büyük İstanbul mitinginde yer alacaklarını söyleyen Sönmez, şu çağrıda bulundu: “HDP’nin Türkiye halklarına hem barajı geçmesini hem Türkiye’de siyasi bir aktör olarak önümüzdeki dönemde barışın ve demokrasinin inşa edilmesinde önemli bir adres olduğuna işaret edeceğiz. Bunun için de alanda olacağız. Herkesi de o gün alanı doldurmaya çağırıyoruz.”
 
UZUN: TEK ADAM REJİMİNE KARŞI MİTİNGE KATILACAĞIZ 
 
HDP’nin İstanbul mitinginin çok güçlü geçeceğini söyleyen Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun da, herkesin bir kez daha çevresinde ulaşabileceği her insana çağrı yapması gerektiğini hatırlattı. Uzun, “Çünkü HDP’nin bugün Türkiye açısından bir demokrasi adımı atacaksa barajı geçmesi çok önemli. Sarayla hesaplaşmak ve tek adam rejimi ile vedalaşmak isteyen Türkiye halkları HDP’nin barajı geçmesini sağlamak ve mitinge güçlü bir şekilde katılmak durumunda” dedi. 
 
6 cumhurbaşkanı adayından biri olan Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olmasını Türkiye’nin büyük utancı olduğunun altını çizen Uzun, bütün engelleri aşa aşa son gün ve saniyeye kadar seçim çalışmasına devam edeceklerini belirtti. Uzun, “Halklarımız zaten bu zamana kadar seçim konuşmalarında bütün meydanları tıklım tıklım doldurdu ama bayramın son günü hayırlı bir günde tekrardan tek adam rejimine hayır demek ve bunun İstanbul ayağında buluşmak için gençleri, kadınları, halkları, bütün ezilenleri sömürülenleri ve emekçileri HDP’yi barajı geçmek için güçlü bir cevap vermek üzere Pazar günkü mitinge davet ediyoruz” sözleriyle çağrıda bulundu.
 
GÜRKAN: DEMOKRASİ İÇİN GÜÇ VERELİM 
 
EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise, AKP hükümetinin uyguladığı baskı politikalarına karşı demokrasi ve özgürlük talebiyle bir araya gelişin önemli olduğunu belirterek, “Bu kadar baskı ve tehdide rağmen 8 Mart, 21 Mart, 1 Mayıs gibi dayanışma, bayram ve mücadele günleri kitlesel katılımlarla ve coşkuyla gerçekleşti. Halkın baskıdan bunalmışlığını ve demokrasi arayışını göstermektedir. Bu süreçte yapılan mitingleri sıradan bir seçim mitingi olarak görmemek gerekir” dedi. 
 
Gürkan, sözleri şöyle sürdürdü: “Demirtaş’ın tutukluluğunun sürmesi, HDP’ye yönelik baskı ve saldırılar, medyada uygulanan abluka gibi uygulamalar nedeniyle farklılığa işaret etmekteyiz. Demokrasi ve barış güçlerinin sözünü söylemesi ve demokrasi taleplerini ortaya koyması bakımından, şimdiye kadar yapılan çalışmaların biriktirdiklerinin ortaya çıkarılması bakımından bu mitinglerin etkisi olacaktır. İstanbul gibi seçim için belirleyici öneme sahip metropolde bir gücü açığa çıkarmak önemlidir. Biz de bu mitingin HDP ve destekleyen parti ve kurumlarla ortak yapılmasını önemli gördük ve mitinge katılacağız.” 
 
Gürkan, 7 Haziran Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşecek olan mitinge herkesi davet ederek, şunları söyledi: “AKP iktidarının baskıcı, yasakçı, savaşçı politikalarına karşı İstanbul halkının demokrasi, özgürlükler ve barış talepleriyle vereceği cevap niteliğinde olması gerekir bu miting. Bu nedenle demokrasiyi, barışı, özgürlükleri özleyen ve isteyen bütün yurttaşları bu mitinge güç vermeye çağırıyorum.”
 
MA / Necla Demir - Sadiye Eser