‘Türkiye halkları parlamentonun nefessiz kalacağı bilinciyle HDP'yi destekliyor’

img
ADANA - Ceyhan'da düzenlenen halk şöleninde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AKP hükümetinin HDP'yi baraj altında bırakmak için elinden geldiğini yaptığına dikkat çekerek, Türkiye halklarının HDP'siz bir parlamentonun nefessiz kalacağı anlayışı ile HDP'ye yaklaştığını ve desteklediğini kaydetti.
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) seçim çalışmaları gecenin geç saatlerine kadar sürdü. HDP'nin Adana'nın Ceyhan ilçesinde düzenlediği halk şölenine HDP Hatay milletvekili adayı Barış Atay ve HDP Adana milletvekili adaylarının yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan katıldı. 
 
"Bugün bir kavga var. Bu kavgayı biz istemedik" diyerek sözlerine başlayan Barış Atay, kavga değil barış ile çözmek istediklerine dikkat çekerek şöyle devam etti: "Bize hayır dediler. Kavga ile değil dediysek korkaklığımızdan demedik. Kavga varsa alasını ederiz. Madem kavgaya çağırdılar evet kavga var bu kavga faşizme karşı hürriyet kavgamızdır. Bu kavga öldürülen gençlerimizin panzerlerin arkasında cansız bedenleri sürüklenen gençlerimizin kavgasıdır. Fabrikalarda yaşamını yitiren insanlarımızın kavgasını vereceğiz. Selam olsun direnen yoldaşlarımıza selam olsun ketılda tweet atan Selahattin yoldaşımıza. Selam olsun Çukurova'nın direnen yoldaşları, hep birlikte mücadele ederek gereken cevabı vereceğiz" dedi.   
 
'TECRİDİ DAYATANLARIN ZİHNİYETİNİ YIKACAĞIZ
 
Tülay Hatimoğulları, 24 Haziran'da barajları yıka yıka geleceklerini söyledi. Hatimoğulları "Demirtaş'a idamı gösterenlerin saltanatlarını yıka yıka geleceğiz. Sayın Öcalan'a tecridi dayatanların, Sur’da, Cizre'de katliamlarla cevap verenlerin zihniyetini yıka yıka geleceğiz. Sayın Demirtaş'ın dediği gibi tüm umutsuzlukları tek tek yıkarak umudu büyütüp mutlaka kazanacağız" şeklinde konuştu.
 
'BULUŞMALAR MİTİNGE MİTİNGLER SERHILDANA DÖNÜŞÜR'
 
Alandaki kitleye ve coşkusuna dikkat çeken Buldan, bunun bir miting değil sadece bir buluşma olduğunu ifade eti. Buluşmalarının mitinge ve mitinglerinin de birer serhıldana dönüştüğünü belirten Buldan, Ceyhan'ın kararını verdiğini ve 24 Haziran seçimlerinde AKP iktidarını geri dönüşü olmayacak bir yolculuğa göndermeye hazır olduğunu kaydetti. Alanlardaki coşkunun 24 Haziran seçimlerinde sandıklara yansıyarak AKP ve Recep Tayip Erdoğan'a büyük bir ders olacağını söyleyen Buldan, "Burayı muhtemelen izliyorlar. Recep tüm mitinglerimizin istihbaratını alıyormuş, onlar bizim cesaretimizden korkuyorlar. Bizim siyasetimizden korkuyorlar. Bu ülkenin farklılıklarından korkuyorlar. Bilmiyorlar ki bu korkunun ecele faydası yoktur. Bundan kaynaklı özellikle Recep Bey kabus görüyor. Geceleri rüyasında Selahattin Demirtaş'ı görüyor. Rüyasında Selahattin Demirtaş'ı gördüğü için artık meydanlara çıktığında sadece ağzında Demirtaş oluyor. Her gün bir yalanla alanlara çıkıyor. Bu korku onlara yalan ve iftiradan başka bir şey getirmiyor. Recep Beyin ağzında sadece HDP ve Demirtaş var. Ancak bilmiyorlar ki burada milyonlarca Selahattin ve Figen Yüksekdağ var. Onlar milletvekillerimizi rehin aldıklarını zannediyorlar. Ancak bilmiyorlar ki arkadaşlarımız cezaevinde bile bizle mücadele ediyorlar. Hiç bir güç zindandaki arkadaşlarımızın sesini kesmeye yetmez. Hiç bir güç Kürt'ü katletmeye, sesini kesmeye yetmez ve yok sayamaz. Bugün meydanlarda idam siyaseti yapıyorlar. Selahattin Demirtaş'ın idamı ile ilgili siyaset yapıyorlar. Bu ülkede Seyit Rızaları, Deniz Geçmişleri idam ettiler, ancak güçleri Selahattin Demirtaş'a yetmeyecektir. Kütler buna izin vermez. Kürtler ne Selahattin Demirtaş'a ne de bir başkasının idamına izin vermeyecekler. Allah’ın izniyle 24 Haziran’da tüm bu anlayışları sandıklara gömeceğiz" şeklinde konuştu.  
 
'12 GÜN KALDI MURADIMIZA ERECEĞİZ'
 
HDP'nin güçlü bir şekilde parlamentoya gitmesi gerektiğini ifade eden Buldan, AKP hükümetinin HDP'yi baraj altında bırakmak için elinden geldiğini yaptığını söyledi. Türkiye halklarının HDPsiz bir parlamentonun nefessiz kalacağı anlayışı ile HDP'ye yaklaştığını ve desteklediğini kaydeden Buldan, "AKP hükümetinin 16 yıllık AKP iktidarı döneminde herkes bunların zulmünden baskısından nasibini aldı. İşçiler, gençler, kadınlar her kes bunların yaklaşımlarından etkilendi. Tarım kenti olan buralarda insanlarımızı başka yerlerde çalışmaya zorladılar. Seçimden sonra Çukurova'nın verimli topraklarında kendi hakkınız ile kazanmanız için elimizden geleni yapacağız. 24 Haziran'da onlara iyi bir ders vereceğiz dilimiz için kimliğimiz ve Kültürümüz için onlara ders vereceğiz. Sur’da, Nusaybin'de, Roboski'de, Cizre'de yaşamını yitiren gençlerin ve çocukların annelerine söz verdik bunlardan hesap soracağız dedik . Bu ülke, tek adamdan büyüktür. Bu ülke AKP'ye muhtaç değildir. Bu ülkede HDP ve Selahattin Demirtaş var. HDP ve Demirtaş olduğu sürece kimse kaygıya kapılmasın. Sadece Kürtler değil bu ülkede yaşayan tüm halkların hesabını soracağız. Sadece 12 gün kaldı,  sabreden dermiş muradına ermiş bizde muradımıza ereceğiz. 24 Haziran'da hep birlikte halay çekeceğiz, horon tepeceğiz ve hep birlikte zılgıt çekeceğiz, buna inanıyoruz" dedi.