Temelli: Kobanê düşmedi ama Erdoğan 24 Haziran’da düşecek

img
İZMİR – İzmir'de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kobanê eylemleri üzerinden sarf ettiği sözlere "Ekrem’in acısı nasıl acımızsa Yasin’in de acısı acımızdır" diye cevap verdi. Temelli, Erdoğan'ın Muharrem İnce'nin Diyarbakır mitingi için "istihbarata sordum" sözlerine de tepki gösterdi.
 
Yaklaşan 24 Haziran seçimleri kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli,  İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan Mevlana Mahallesinde seçim bürosu açılışı gerçekleştirdi.
 
HDP İl Eşbaşkanı Çerkez Aydemir’den sonra konuşan HDP İzmir Milletvekili adayı Serpil Kemalbay, özgürlük mücadelesini iğneyle kuyu kazar gibi sürdüreceklerini belirtti. Kemalbay, “Son sözü direnenler söyler. Erdoğan, Bahçeli ittifakı ırkçı ve cinsiyetçi ittifaktır. Türkiye’yi savaşa sürüklemek isteyen Türkiye haklarının alın terini sömüren kadınların geleceğini karartan bir ittifak ile karşı karşıyayız. Korkunun ecele faydası yok. Halklarımız bu yalanlara artık inanmıyor. HDP barajları yıkacak ve güçlü bir şekilde parlamentoya girecek” dedi. 
 
KÜRKÇÜ: KORK BİZDEN GELİYORUZ
 
İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yarım bıraktıklarını 24 Haziran’da tamamlayacaklarını belirterek, “Recep Tayyip Erdoğan’ı oradan indireceğiz. Sözümüzü tutacağız. Ya biz olmayacağız ya da Tayyip Erdoğan olmayacak. Saray korkuyor. Kork bizden geliyoruz. 24 Haziran’da HDP barajın üstünde tutmak bizim boynumuzun borcudur” dedi.
 
'EKREM'İN ACISI DA YASİN'İN ACISI DA BİZİM ACIMIZ'
 
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın aklının karıştığı ve ne dediğini bilmediğini söyledi. Aklı karışan bir insanın ülkeyi artık yönetemeyeceğini ifade eden Temelli, Türkiye’yi 24 Haziran’da kıraathaneci zihniyetinden hep birlikte kurtaracaklarını söyledi. Sandıklarda iradelerine sahip çıkacaklarını vurgulayan Temelli, barışın, demokrasinin önündeki barajı hep birlikte yıkacaklarını söyledi.
 
Temelli’nin konuşmalarından satırbaşları şöyle: 
 
“Bu ülkeyi yaktılar, yıktılar. Tek derdi HDP'yi barajın altında bırakmak. Buna izin vermeyeceğiz. 24 Haziran’da Erdoğan ve çevresini hepsini süpürüp faşizmin çöplüğüne atacağız. Kobanê eylemleri sırasında 43 kişi hayatını yitirdi. Erdoğan 53 kişi diyor. Bu yitirdiğimiz canların hepsi bizim canımız. Biz ölmüş ve yitirdiğimiz insanların üzerinden siyaset yapmayız. Onun acısı da bizim acımız. Ekrem’in acısı nasıl acımızsa Yasin’in de acısı bizim acımız.  Biz onun acısına da sahip çıkarız. Biz acılarımız ile akraba olduk. Biz biliyoruz bu acıların kimin bize yaşattığını. Kobanê ile ilgili olarak suçlamayı o kadar ileri götürüyor. Kobanê’den sonra Meclis grubumuz 10'dan fazla araştırma önergesi verdi. Önerge AKP’nin oyları ile reddedildi. Madem Yasin Börü’nün katilini merak ediyorsun araştırsaydın. Ama suçluyu biliyor, suçunu örtmek için kalkmış Demirtaş'ı suçluyor. Demritaş’ın hiçbir suçu yok. O suçu olduğu için değil sevdası olduğu için cezaevinde. Bizim sevdamız barış ve demokrasi sevdası. 
 
KOBANE DÜŞMEDİ AMA ERDOĞAN 24 HAZİRAN’DA KESİN DÜŞECEK
 
Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın IŞİD'in eline geçmesin diye 'gelin önleyelim insani geçiş koridorlarını açalım' dedik. Bizim çağırılarımız sayesinde bir katliam engellendi. O zamanlar Erdoğan ne diyordu 'Kobani düştü düşecek.' Konbanê düşmedi ama 24 Haziran'da Erdoğan kesin düşecek
 
İSTİHBARATA KENDİ MİTİNGİNİ SORSAYDIN
 
Diyarbakır'daki Sayın İnce'nin mitingini istihbarata sordum' diyor. İstihbarat demiş ki; 'HDP'liler vardı.' Sen kendi mitingini istihbarata sorsaydın da onu öğrenseydin. Bingöl'e gidiyorsun 'Diyarbakırlılar' diyorsun. Denizli'ye gidiyorsun 'Ödemişliler' diyorsun" diye konuştu. 
 
HALKARIN UMUDUYUZ
 
Bu yaptıklarınıza son vereceğiz. Bu ülkeye huzur, barış ve demokrasi gelsin diye Erdoğan gidecek HDP gelecek. Dün Başbakanlıkta çalışan kişi gelmiş. Gitmiş tünelin ortasında oturmuş biz yol ve köprü yaptık diyor. İnsanlara anlattıkları tek şey beton. Arkada bir ışık gözüküyordu. Bu ışık HDP treninin ışığı. Bütün kentlerimizi yıkıma uğrattılar betona gömdüler. İzmir’de inanılmaz işsizlik var. İzmir’in çevresinde tarım bitmiş durumda. İnanılmaz kentsel dönüşüm adı altında kentsel yıkım var. İnsanlar her geçen gün yoksullaşırken onun müteahhitleri haksız yere zenginleşiyor. 24 Haziran bir halk mücadelesidir. Tüm emekçiler yan yana gelerek omuz omuza gelerek faşizmden hep birlikte kurtulacağız. Hep beraber sandığa gideceğiz. Bu oyunu hep birlikte bozacağız. 24 Haziran'a kadar çalışacağız. Artık senin kâbusun olmuşuz. Evet, senin kâbusun olmuş olabiliriz. Ama Türkiye halkların umuduyuz” 
 
Konuşmaların ardından Temeli barış ve özgürlük adına güvercinlerini uçurduktan sonra büro açılışını gerçekleştirildi. Temelli ve beraberindeki heyet ardından Torbalı ilçesindeki iftar programına katıldı.