Yıldırım: İsrail devletini kınıyoruz

img
ANKARA - Başbakan Binali Yıldırım, İsrail’in Filistinlilere saldırmasına ilişkin, “İslam ülkeleri İsrail ile olan ilişkilerini mutlaka gözden geçirmeli. İsrail’i şiddetle kınıyoruz” dedi.
 
Başbakan Binali Yıldırım, AKP Grup Toplantısı’nda konuştu. İsrail devletinin Filistinli göstericilere yönelik katliamına ilişkin Yıldırım, “İsrail’in devlet terörüne şahit olduk. İsrail’i şiddetle lanetle kınıyoruz. Bölgede barış iklimine benzin döken ABD yönetimini de kınıyoruz. TBMM’de bugün Kudüs meselesi üzerine özel bir oturum gerçekleştirecek” dedi.
 
Yıldırım, “İslam ülkeleri İsrail ile olan ilişkilerini mutlaka gözden geçirmelidir. Bu zalimlere karşı İslam dünyası insanlık birlik beraberlik göstermek zorundadır. Türkiye bu zulme sessiz kalmamıştır kalmayacaktır” diye konuştu. 
 
Yıldırım, devamla şunları söyledi: “Cuma günü itibariyle İslam İşbirliği dönem başkanı olarak olağanüstü zirve çağrısı yaptık. 1967 sınırları dahilinde başkenti doğu Kudüs olacak bağımsız egemen ve coğrafi devamlılığı sağlanmış bir Filistin devletinin vücut olması bölgede barışın tesisi için tek ve yegane bir yoldur. Cuma günü ayrıca zirveden sonra Yenikapı’da büyük bir buluşma gerçekleştireceğiz. Cuma günü saat üçte Yenikapı meydanında yapılacak bu büyük buluşmaya bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum. Bu bir parti programı değildir. Bu, milletimizin kardeşlerimizle dayanışmasını göstermek amacıyla bir araya gelinecek ve Yenikapı ruhunun tazeleneceği önemli bir toplantı olacaktır.”