55'inci Ulusal Yarışma’da ödüller sahiplerini buldu

img

İSTANBUL - Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünü iptal etmesinin ardından bir grup sinemacı tarafından başlatılan 55'inci Ulusal Yarışma kapsamında verilen ödüller sahiplerini buldu. 

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünü iptal etmesinin ardından, sektörün geleceğine dair endişe duyan bir grup sinemacının umutla yola çıkarak düzenlediği Ulusal Yarışma bu yıl ikinci kez düzenlendi. Dayanışma ve cesaretle yürütülen programın ardından 55. Ulusal Yarışma, Harbiye’deki Cahide Müzikhol’de gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.
 
Gecede, En İyi Film  Tayfun Pirselimoğlu, Vildan Erşen'in yönettiği; Yol Kenarı, En İyi Yönetmen - Mehmet Ali Konar'ın yönettiği Renksiz Rüya, En İyi Senaryo dalında ödül; Sibel filmi ile Çağla Zencirci, Ramata Sy, Guillaume Giovanetti'ye, Sibel filminde başrol olan Damla Sönmez'e En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ise Yol Kenarı filmindeki performansıyla Tansu Biçer'e, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film ise Rojda Akbayır'ın Parçalar filmine verildi. 
 
Korhan Abay'ın sunduğu ödül töreni gecesinde Cahide Şov’un ve Göksel sahne aldı. Gecenin ilk ödülü olan Sinema Emek Ödülü, Onur Saylak tarafından dublör Burhan Kocataş’a takdim edildi. 
Ödül töreninde Yeşilçam’da yüzler kulübüne giren “Görünmez kahramanlar” teşekkür plaketiyle onurlandırıldı. Yücel Uçanoğlu, plaketini alırken “160 film çektim, giderayak bir ödül daha aldığım için çok mutluyum” dedi. Atıf Yılmaz adına plaketi alan Deniz Türkali duygularını, “Yüz filmin büyük kısmında birlikteydik. Her filmde, sanki hiç film çekmemiş gibi sıfırdan başlaması beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri oldu. Sinemayı seven tüm dostları kucaklıyorum.” sözleriyle ifade etti. Osman Fahir Seden adına ödülü alan oğlu Kemal Seden, “Sadece benim değil, sektörün de babasıydı” dedi.
 
ALGAN: FİGÜRANLARIMIZ SENDİKACILARDI
 
Nazan Kesal, usta sanatçı Ayla Algan’a Onur Ödülü’nü takdim etti. Algan, ödülü alırken, “Antalya Festivali’ne kamyonlarca insan taşıdılar bizi engellemeleri için ve filmi oynatmadılar. Siz bunu görmediniz, biz pisliğini yaşadık. Sinemalara bombalar koydular. Sinemalar filmi oynatmaya korktular. Bu sloganı aldığınız için çok teşekkür ediyorum, o Beklan’ın (Algan) koyduğu bir sahneydi. Bizim figüranlarımız sendikacılardı, DİSK sendikasıydı. İyi ki varlar” dedi.
 
Senem Aytaç, Ali Ercivan ve Senem Erdine’den oluşan Sinema Yazarları Derneği jürisi, SİYAD En İyi Film ödülünü Rojda Akbayır’ın yönettiği Parçalar filmine verdi. Jüri gerekçeli kararını şöyle açıkladı: “Kişisel bir travmayı toplumsal ve tarihsel olanla örtüştüren, kayıp baba figürü arayışı üzerinden Türkiye’nin yakın tarihiyle yüzleşmesine dair de söz üretebilen, cesur ve dengeli sinemasal yaklaşımından dolayı, Ulusal Yarışma SİYAD Ödülü’ne Rojda Akbayır’ın filmi Parçalar’ı layık gördük.” Ödülü almaya sahneye çıkan filmin yapımcısı Ender Yeşildağ, kabul konuşmasında şunları söyledi: “Burada olmak bizim için yeterliydi ama bu ödül bize çok iyi geldi. Dayanışma ruhu yeter ama şu an o kadar iyi hissediyorum ki kendimi. Çok zor şartlarda, beş senede tamamladığımız bir filmdi. Bugün burada olan ruhla yaptık bu filmi.”
 
Jüri üyesi Hazar Ergüçlü’nün sunduğu En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Yol Kenarı filmiyle kazanan Tansu Biçer ödülünü alırken şunları dedi: “Tayfun Pirselimoğlu’na, ekibe, jüriye teşekkür ederim. Festival, Antalya’ya dönsün, ama böyle dönsün. Böyle çok güzel.”
 
En İyi Kadın Oyuncu ödülünü sunmak üzere sahneye çıkan İştar Gökseven, “Seneye İnşallah Antalya’dayız!” diyerek konuşmasına başladı. Sibel filmiyle ödülü kazanan Damla Sönmez de, "Pırıl pırıl bir pes etmeme hikâyemiz var artık. Bu hikâyenin parçası olduğum için çok mutluyum.”
 
Sinema yazarı Uğur Vardan’ın takdim ettiği En İyi Senaryo ödülü Sibel filminin oldu. Sibel’in senaristlerinden, aynı zamanda filmin yönetmenleri Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti kabul konuşmasında, “Şu anda bize bakan yüzler arasında beraber film yaptığımız, film yapmayı bize öğreten insanlar var. Burada olmaktan dolayı gerçekten çok mutluyuz.” dedi.
 
Jüri üyelerinden, usta yönetmen Duygu Sağıroğlu’nun sunduğu En İyi Yönetmen ödülü, Renksiz Rüya / Hewno Bêreng filmiyle Mehmet Ali Konar’ın oldu. Konar ödül konuşmasında şunları söyledi: “Festivalin bütün çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Buna layık görülmek çok güzel bir duygu, çok teşekkür ediyorum.”
 
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ 'Dİ NAVBERÊ DE FİLMİNE
 
Jüri Özel Ödülü’nü sunmak üzere sahneye çıkan Seren Yüce, “Ulusal Yarışma, Türkiye’de yapılan en iyi eylemlerden biri” dedi. Arada / Di Navberê De filmiyle ödülü kazanan Ali Kemal Çınar, “Çok teşekkür ederim. Burada bulunmaktan çok mutluyum. Sağolun, varolun.” diyerek ödülü kabul etti.
 
Türkiye sinemasının efsane ismi Kadir İnanır, En İyi Film ödülünü sunmak üzere sahneye çıktı. Yol Kenarı filmiyle ödülü kazanan Tayfun Pirselimoğlu şunları söyledi: “Çok gururlu, mutlu ve sevinçliyim. Özellikle böyle bir yarışmanın parçası olmak çok heyecan verici, jüriye teşekkür ediyorum. Hepimizin teşekkür etmesi gereken birisi var, en soluksuz kaldığı anda bize nefes alacak bir delik açan Kaan Müjdeci’ye teşekkür ediyorum.”
 
FİLMLERE DESTEK FONU
 
Kaan Müjdeci törenin sonunda, önümüzdeki yıldan itibaren ikinci ya da üçüncü filmini çekecek yönetmenlere destek sağlanacağını açıkladı. Müjdeci, “Biz aslında 'destek' olmuyoruz. Bir filmin içinde var oluyoruz. Bu festivali bir sürü arkadaşımla yaptık, hiçbiri destek olmadı, hepsi içinde var oldular. Buradaki coşkuyu, yönetmenlerin ikinci veya üçüncü filmini destekleyen bir fona dönüştürelim dedik. Bergüzar Korel, Onur Saylak, Özge Özpirinçci, Onur Ünlü, Zerrin Tekindor, Şebnem Bozoklu, benim ve diğer sinemacıların da katkılarıyla toplam bir milyon liralık bir fon oluşturmayı ve beş filmin içinde var olmayı amaçlıyoruz" dedi.