Onur Hamzaoğlu için hazırlanan ‘Hamzaoğlu’ oyunu sahnelendi

img
İSTANBUL - İstanbul Tabip Odası ve Barış Akademisyenlerinin, HDK’nin tutuklu Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu için hazırladıkları “Hamzaoğlu” oyunu sahnelendi.
 
İstanbul Tabip Odası (İTO) ve Barış Akademisyenlerinin, Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) tutuklu Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu için hazırladıkları “Hamzaoğlu” adlı oyun Şişli’de bulunan Cemil Candaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelendi. Senaryosunu Prof. Dr. Selçuk Erez, yönetmenliğini Gülsüm Soydan’ın üstlendiği oyuna HDP milletvekili adayları Ahmet Şık, Oya Ersoy,  tiyatrocu Gülriz Sururi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hekimler, Barış Akademisyenleri, siyasi parti temsilcileri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle aileleri ve çok sayıda kişi katıldı. Oyunda barış vurgusu ön plana çıktı.
 
Oyun öncesi İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, Onur Hamzaoğlu’nun biyografisini okudu. Ardından “The Ghost Of Bhopal”, “Timsah” ve “Körler Ülkesi” diye üç bölümden oluşan tiyatro oyunu sahnelendi.
 
HAMZAOĞLU’NUN MESAJI OKUNDU
 
Onur Hamzaoğlu’nun cezaevinden gönderdiği mesajı Ege Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen Dr. Feride Aksu Tanık okundu. Hamzaoğlu mesajında; “Sevgili dostlarım hoşgeldiniz. Yıllar önce ortaokuldan sonra konservatuvar tiyatro bölümüne gitmek için direnememiştim. Ama bu günlerde her türlü eşitsizliğe, haksızlığa, zulme ve kine karşı tiyatro ile direnebilmiş olmanın ve bunu sizler aracılığıyla da vesile olmanın coşkusu içerisindeyim. Emek verenlere, zaman ayıranlara teşekkür ederim. Böyle bir onuru ilk kez yaşıyorum” dedi.
 
Hamzaoğlu’nun mesajından sonra oyunun yazarı Dr. Selçuk Erez ve yönetmen Gülsüm Soydan sahneye çağırılarak teşekkür edildi.
 
Oyun “Onur hocaya özgürlük” ve “TAMAM” pankartlarının açılmasıyla son buldu.