Sennur Sezer ödülleri sahiplerine verildi

img
İSTANBUL - Şair-Yazar Sennur Sezer anısına düzenlenen Emek Direniş Öykü ve Şiir Yarışması Ödülleri sahiplerine verildi. 
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap’ın Şair-Yazar Sennur Sezer’in anısına 3'üncüsünü düzenlediği “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması Ödülleri" sahiplerini buldu. Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, direnen Flormar işçileri, çok sayıda yazar, şair, sanatçı, gazeteci, DİSK üyeleri ve Sennur Sezer’in dostları katıldı. 
 
Sennur Sezer’in hayatının okunmasıyla başlayan etkinlik, kısa bir belgesel gösterimiyle sürdü. 
 
‘KALEMLE DEĞİL KALBİYLE YAZAN BİR ŞAİR’
 
Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz, Sennur Sezer şiirinin bir gençlik duygusu taşıdığını belirterek, “Sennur bize, gençlerle, işçilerle köylülerle kurulacak bir dilin olması gerektiğini bıraktı. O da bunu 1940’lardan almıştı. Kalemle değil, kalbiyle yazan bir şairdi. Sözcüklerle kurduğu dünya sadece tek insanın değil, insanlığın yarasına bakmak oldu. O bir ömrünü böylesi bir ülkede şiire verdi, iyi şairler de bunu yaparlar. Mücadele etmenin gerekli olduğuna inanırlar. Umutla yazdı, aşkla düşledi ve emek için mücadele etti. Işıklar içinde uyusun” dedi. 
 
Şiir dalında birincilik Özge Sönmez'in “Güle Batır Öfkeni” adlı dosyasına verildi. Sönmez’e ödülü Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay verdi. 
 
ÖDÜL ALİ İSMAİL KORKMAZ VE BERKİN ELVAN’A
 
Öykü dalında birincilik ise, “Kaybolanın Hikâyesi” adlı dosyasıyla Cem Kertiş’e verildi. Kertiş ödülü, Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan’a ithaf etti. Kertiş’e ödülü ise, 10 Ekim gazisi Ressam Günay Karakuş verdi. 
 
Öte yandan “Neyse” isimli dosyası ile Altan Doğan şiir dalında, Onur Akbaba ise “Büvek” adlı dosyasıyla Juri Özel Ödülü’nü aldı. 
 
Etkinlikte şiirler okunurken, Sennur Sezer’in sevdiği türküler, şakılar da seslendirildi.