Yeni Zelanda eski Başbakanı Clark: BM krizde

img
ANKARA - Suriye'deki çatışmalı süreçte BM’nin yeterince rol oynamadığına dikkat çeken Yeni Zelanda eski Başbakanı Helen Clark, “BM, Filistin ile İsrail arasında yaşananlara bir cevap olmayacak. BM, şu an krizde” dedi. 
 
Uçan Süpürge 21'inci Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında dün gece, Yeni Zelanda’nın ilk kadın Başbakanı Helen Clark'ın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği adaylığı sürecinde yaşadıklarını konu alan "Helen Clark ile bir yılım" adlı belgeselin gösterimi yapıldı. 
 
Belgesel gösteriminin ardından yönetmen Gaylene Preston ve Helen Clark ile söyleşi yapıldı. Etkinliğe, İngiliz Büyükelçiliği ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği çalışanlarının yanı sıra, çok sayıda kadın da katıldı. 
Söyleşi de ilk sözü alan Gaylene Preston, filmde kadın adına yapılan kampanyaları işlediğini dile getirdi. Filmde eleştirel bir yaklaşımı hedeflemediğini kaydeden Preston, "Medya, akreditasyon, temas grubu… Sürekli onlarla konuşmak zorunda kaldık. Biz Helen ile ilgili bir film yapmak istedik” dedi. 
 
'BENİ KIZDIRAN OLAYLARI KONU ALACAĞIM'
 
Preston, sürekli olarak film yapmak istediğini ve özellikle filmlerinde kendini kızdıran olayları konu yapmak istediğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bir sonraki filmim yine cinsiyet ile alakalı olacak. Bütün filmlerde toplumsal cinsiyet ve kadın hikaye anlatıcılığı bastırılmış durumda. Ama baktığımızda  tüm filmlerin erkekler tarafından yönlendirildiğini görüyoruz. Kameranın arkasında kadın olsun olmasın erkek prensibinden değil, kadın prensibinden yola çıkmak istiyorum. Bu tarz bir araya gelişler çok ilham verici."
 
'BM KRİZDE'
 
2016 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği (BMGS) adayı olan Yeni Zelanda’nın ilk kadın Başbakanı Helen Clark ise, bu görevi kaybettiği için dizlerini dövmediğini, aksine özgürleştiğini söyledi. Şimdi kadının kamu politikaları ve siyaset alanındaki cinsiyet eşitliği ile ilgili çalışmalar ve araştırmalar yaptığını dile getiren Clark, BM’nin durumunu şu sözlerle eleştirdi: “Suriye'deki çatışmalı süreçte BM, yeterince rol oynamadı. Etki göstermedi, Gazze'deki olaylara ilişkin kararları ne olacak bilmiyorum. Filistin ile İsrail arasında yaşananlara bir cevap olmayacak. BM, şu an krizde. Özellikle BM'nin bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor.”  
 
Söyleşi, izleyicilerin sorularıyla devam etti. Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçisi Wendy  Jane Hinton, yönetmen Preston'a "Seni en çok kızdıran şey ne? Bir sonraki filminin konusu ne olacak? diye sorması salonda gülüşmelere neden oldu.
Preston ise bu soruya yeni çekeceği filminin cinsiyet odaklı olduğunu vurguladı.