Bir araya gelip koro kurdular

img

MERSİN - Aynı mahallede oturan farklı yaş ve meslek grubundan kişiler bir araya gelerek Bu Toprağın Ezgileri Korosu'nu oluşturdu. Kolektif bir emekle aylardır çalışma yürüten koro üyeleri, ilk konserlerini 24 Mayıs’ta verme heyecanını yaşıyor.

Mersin’in Mezitli ilçesinde bağlı Akdeniz mahallesinde yaşayan kadınların ağırlıkta olduğu farklı yaş ve meslek grubundan 30 yakın kişi, aynı mahallede oturan Gönül Yılmaz’ın girişimleri sonucu bir araya gelip bir koro oluşturdu. Daha önce de Mersin Emek ve Gül Kadın Korosu'nda yer alan Yılmaz’ın çabaları sonucu oluşan koroda farklı yaşlarda aşçı, ev kadını, işçi ve öğretmen gibi birçok meslek grubundan kişiler mevcut. 
 
Birlikte bir şeylerin yapılmasının mümkün olduğu göstermek için bir araya gelen mahalle sakinleri, önce korunun adını belirledi. Yaşadıkları topraklarda bulunan tüm halkları kapsayacak bir isim olması hedefiyle de Bu Toprağın Ezgileri Korosu adı tercih edildi.
 
İsim belirleme sürecinin ardından gündüz işlerine giden koro üyeleri, akşamları da Mezitli Belediyesi’nin kendilerine tahsis ettiği bir mekanda çalışmalarını sürdürdü.  3 ay boyunca yoğun bir hazırlık sürecine giren koru üyeleri, harcadıkları emek sonucunda şimdi ilk konserlerini verme heyecanı içerisinde.
 
Koro üyeleri ilk konserlerini 24 Mayıs akşamı Mezitli Amfi Tiyatro Salonu'nda ücretsiz verecek.
 
‘HEP BİLİRLİKTE BAŞARDIK’
 
Koronun kurulmasına ön ayak olan Gönül Yılmaz, hep birlikte bir koro kurma başarını gösterdikleri için son derece mutlu olduğunu dile getirdi. “Birlikte bir şeylerin yapılmasının mümkün olduğunu gördük” diyen Yılmaz, kendilerine güç vermeleri için tüm Mersinlileri 24 Mayıs’ta verecekleri konsere davet etti. İşlerinin yoğunluğundan dolayı önceleri koro kurulmasına sıcak bakmadığını ancak Gönül Yılmaz’ın yoğun ısrarları sonucu koruyu kurmaya karar verdiklerini dile getiren Koro şefi Sezai Çakır da “Gönül bu koronun kurmasını o kadar istiyordu ki, herkesi bir araya getirdi” diye konuştu. Çakır, koronun tüm ihtiyaçlarının da yine kolektif bir şekilde oluşturulduğunu belirtti. İlk günden bu yana tüm halkların ezgilerini söylemek için yolla çıktıklarını ifade eden Çakır, “Fakat konsere kadar bunu yetiştirmedik. Bu seferlik halk konseri vereceğiz. Ama bundan sonraki çalışmalarımız tüm halkların ezgilerini söylemek olacaktır” dedi.
 
‘BİZLERİ BİRLEŞTİREN EZGİLERDİR’
 
Türkülerin tüm halkları birleştiren bir güç olduğunu dile getiren koro üyesi emekli Emin Sarıgül de, “Ne kadar farklı noktamız olursa olsun bizleri birleştiren ezgilerdir. Bu da bizlere tüm halkların birlikte yaşamasının mümkün olduğunu gösteriyor” diye konuştu.