2018 yılında Ege'de kadın ve çocuklara yönelik 299 ihlal yaşandı

  • kadın
  • 15:38 12 Şubat 2019
  • |
img
İZMİR – İHD İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, 2018 yılında Ege bölgesinde kadın ve çocuklara yönelik 299 hak ihlalinin yaşandığını açıkladı. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, 2018 yılında Ege bölgesinde kadın ve çocuklara yönelik yaşanan hak ihlallerine dair raporlarını kamuoyu ile paylaştı. Şube binasında düzenlen basın toplantısında raporu Yönetim Kurulu Üyesi Cemile Karakaya açıkladı. Karakaya, raporun İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Uşak, Afyon, Kütahya, Muğla, Balıkesir ve Isparta illerini kapsadığını, kişilerin bizzat veya aileleri aracılığıyla yaptığı başvuruları temel alarak hazırladıklarını ifade etti. 
 
‘YARGIYA OLAN GÜVEN YOK EDİLMEKTEDİR’
 
Kadınların cinsiyetinden dolayı erkek ve devlet işbirliği ile yok sayıldığını ifade eden Karakaya, bunun sonucunda dışlanma, sömürü ve şiddette maruz kalındığını vurguladı. Tarih boyunca kadınların ayrımcılığın, şiddetin ve sömürünün son bulması için örgütlü mücadele ettiklerini söyleyen Karakaya, “Siyasal iktidarın ve bu iktidarın yandaşı olan medyanın dili kadına uygulanan şiddeti meşrulaştırmakta ve beslemekte bir sakınca görmemektedir. Kadın yaşamını hedef haline getiren eril anlayış, yargıda da aynı şekilde kadını yok saymaktadır. Şiddet, saldırı, taciz ve tecavüz davalarında iyi hal indirimleri uygulanmakta, saldırgan erkek yargı tarafından serbest bırakılmaktadır. Bu zihniyet kadın ve çocuğa olan saldırıyı, şiddeti arttırmakta ve yargıya olan güveni yok etmektedir” şeklinde konuştu.
 
‘TÜM TUTUKLULARIN TALEPLERİNE SES OLUNSUN’
 
Türkiye’de hukukun yok sayıldığı günlerde, cezaevlerinde hasta kadın tutukluların sayısının artığını belirten Karakaya, cezaevine anneleri ile konulan çocuklara dikkat çekti. Çocukların anneleriyle birlikte cezalandırıldığını ve cezaevinde sağlıksız ortamda yaşamak zorunda bırakıldığını dile getiren Karakaya, hasta çocuk sayısının da gün geçtikçe arttığını söyledi. Cezaevlerinde sevklerin yapıldığı sırada kadın tutuklulara yönelik hak ihlallerinin en üst boyutlara ulaştığının altını çizen Karakaya, “Ters kelepçe uygulaması, çıplak arama dayatması, işkence ve kötü muamele had safhaya ulaşmıştır. Öte yandan 2018’de başlayıp 2019 yılında da yeni katılımlarla devam eden genel açlık grevleri vardır. 8 Kasım 2018 tarihinde DTK Eş Başkanı ve Hakkari HDP Milletvekili Leyla Güven,  tecride karşı, barış ve adalet talebi ile başlattığı açlık grevinin 97’nci günündedir. Leyla Güven kendisi tahliye olmasına rağmen açlık grevine devam etmektedir. Açlık grevi diğer cezaevlerine de yansıyarak birçok cezaevinde halen  devam etmektedir. Devletin bu sürece çözüm odaklı bakmasını ve öyle yaklaşmasını talep ediyoruz. Leyla Güven’in ve açlık grevindeki tüm tutukluların taleplerine ses olunsun, ölümler olmasın istiyoruz” çağırısını yaptı.
 
299 HAK İHLALİ YAŞANDI
 
Kadın ve çocuklara yönelik hak ihlallerini de Karakaya şöyle sıraladı: “Kadına taciz 36, kadın cinayeti  55, kadına darp 52, kadına sözlü taciz ve tehdit 7, kadına tecavüz 4, zihinsel engelli kadına taciz 2, çocuğa cinsel taciz 92, zihinsel engelli çocuğa taciz 5, çocuğa darp 16, çocuk cinayeti 5, çocuk evliliği  2, çocuk ölümü 7, kayıp 1, fuhuşa zorlama 2, çocuğa okulda şiddet 1, nefret söylemi 3, ihmal sonucu çocuk ölümü 5, şüpheli çocuk ölümü 4; olmak üzere Ege bölgesinde 2018 yılında kadın ve çocuklara yönelik 299 hak ihlali yaşandı.”