İşçi kadınlar kurultaya hazırlanıyor

  • kadın
  • 09:43 9 Şubat 2019
  • |
img

İSTANBUL - Emekçi Kadınlar, çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunları düzenleyecekleri kurultayda ele alacak. Tüm işçi kadınları kurultaya davet eden EKA'dan Nurten Karahancı, "Biz işçi sınıfının kadınları olarak kendi sorunlarımızı kendimiz tartışıp, çözüm bulmak istiyoruz" dedi.

Emekçi Kadınlar (EKA), çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunları 10 Mart’ta düzenleyecekleri “İşçi Kadın Kurultayı”nda ele alacak. Altunizade’de bulunan Petrol İş Sendikası Genel Merkezi’nde yapılacak olan kurultaya, Türkiye’nin dört bir yanından işçi kadının katılması bekleniyor. Çalıştığı iş yerinde mobbing ve her türlü ayrımcılığa, emek sömürüsüne, işten çıkarılmalara maruz kalan kadınların kendi sorunlarını anlatacağı kurultayda, yaşanan krizle birlikte greve çıkan işçilerin deneyimleri de paylaşılacak. 
 
Emekçi Kadınlar’dan Nurten Karahancı kurultayın içeriğine ilişkin bilgi vererek katılım çağrısında bulundu. 
 
1970 yılından beri kadın özgürlük mücadelesinde faaliyet yürüten kadınlar olarak ilk defa işçi kadın kurultayı düzenleyeceklerini söyleyen Karahancı, böyle bir kurultayı yapma nedenlerini, “Bu minvalde tecrübe ve deneyimlerimize başka bir şey daha katmak istedik. Bu anlamıyla işçi sınıfı ve işçi kadınlar açısından onların örgütlülüğünü ileri düzeye taşıyacak bir deneyim olacağını düşünüyoruz. Bundandır ki kurultayı yapma ihtiyacı hissettik. Buna bizi iten koşullar da ortada. Kapitalizmin yapısal bunalımı kriz, her 10 yılda bir yaşanıyor. Bunu en köklü ve derin olarak bizler yaşıyoruz. Özellikle işçi kadınlar. Mutfağımızda, aşımızda, tencerelerimizde her şeyde görüyoruz. Bu sadece ev yaşamında değil aynı zamanda iş yaşamında da önümüze çıkıyor. Örneğin Flormar işçisi kadınlar. Eyleme çıkan çoğu işçi kadın. Kriz en çok kadın işçileri vuruyor. KEİG’in raporlarına da baktığınızda istihdamda işten çıkarılan kadınların daha fazla olduğunu görürsünüz. Kapitalizm, işçi çocuk ve kadınların emeğine dayanarak nasıl kendisini var ediyorsa çöküşü de yine biz kadınlar ve çocuklar üzerinden olmalı. Çünkü en çok saldırıya biz maruz kalıyoruz. Bu açıdan işçi sınıfının kadınları olarak bu durumu kendiliğindenliğe bırakmamamız gerekiyor. Tüm bu süreçleri konuşmak için de böyle bir kurultayın verimli olacağına inandık” sözleriyle açıkladı. 
 
‘SORUNLARIMIZ ORTAK ÇÖZÜM DE ORTAK OLMALI’
 
Kurultaya katılacak kadınların işsiz kalmanın neden ve koşullarını tartışacağını belirten Karahancı, “Fabrika, atölye, temizlik işçileri, daha küçük işyerlerinden daha büyük fabrikalara kadar yoğun bir faaliyet alanındayız. Grevdeki işçilerle görüşüyoruz. Onların sorunlarını dinleyerek kurultaya davet ediyoruz. Elimizde bir sürü veri oluşuyor. Sorunlar ortak. Herkes ‘erkek işçilerle aynı ücreti alamıyoruz’ diyor. İşyerlerinde mobbing uygulanıyor, ustabaşı şef taciz ediyor, bu birçok sektörde yaşanan şeyler. Hepimizin yaşadığı şeyler ortak. Sonuca kavuşturmak da hepimize düşüyor. Bu kurultay sorunları çözüme kavuşturmanın bilincini de verecek bize” dedi. 
 
‘ÇOK SAYIDA KADINI DAVET ETTİK’
 
Kurultaya özellikle sorularını anlatmaları için işsiz kalan, işçi kadın örgütlenmesinde emeği geçen ve sendikalarda çalışma yürüten kadınları davet ettiklerini de sözlerine ekleyen Karahancı şöyle konuştu: “Kurultayda serbest kürsü olacak. Emekçi kadınlar kendi sorunlarını kürsüye çıkıp rahat rahat ifade edebilsinler diye onlara konuşmada sınırsız zaman tanıyacağız. Çünkü problemlerini en rahat anlatabilecek kendileri. Bu süre zarfında tekstil atölyesinde ya da farklı sektörlerde çalışan kadınlarla konuşarak anketler yapıyoruz. Günlük olarak ne yaşıyorlar, iş yaşamının koşulları nelerdir, ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar, aldıkları para yetiyor mu, yetmediği takdirde ne yapıyorlar ve bu tarz sorunları kendileri dile getirecek. Gün sonunda da bu sorunları bir çözüme ulaştırıp değerlendirmesini yapacağız. Bunu örgütlülüğe nasıl taşıracağımızı konuşacağız.” 
 
‘SORUNLARIMIZI ELİT KESİMLER TARTIŞMASIN’
 
“Bizim sorunlarımızı artık elit kesimler elit düzeyde tartışmasın” diyen Karahancı, “Biz işçi sınıfının kadınları olarak kendi sorunlarımızı kendimiz tartışıp kendimiz çözüm bulmak istiyoruz. Bu işçi kadın kurultayının da buna elverişli bir ortam sunacağını düşünüyoruz” diye belirtti.  
 
KURULTAYA DAVET
 
Kurultay'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sonrasında yapılmasının da ayrı bir önemde olduğuna değinen Karahancı son olarak,  “Mart ayı çok yoğun ve dolu dolu geçiyor. 8 Mart ile başlayan süreç ardından kurultayımız sonra Newroz. Mart ayı gerçekten isyan ve ayaklanma ayı. Baharı böyle karşılıyoruz. 8 Mart’ın önemi hepimiz için çok başkadır. İşçi kadınların katledilmesiyle kazandığımız bir gün. Özgürlük, dayanışma, mücadele günüdür. O gün sokağa binlerce kadın çıkıyor ve o kadınların örgütlü bir güce dönüşmesi de çok önemli. Hemen ertesinde böyle bir kurultayda bir araya gelerek tecrübelerimizi paylaşmanın da son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Ben buradan greve çıkan, işyerlerinde sorun yaşayan, işinden çıkarılmış ve evine hapsolmak zorunda kalan tüm işçi kadınlara çağrı yapıyoruz. İşçi kadın kurultayına davet ediyoruz” diye konuştu.
 
MA / Necla Demir