Mahallenin kaderini kadından yana değiştirmek istiyorlar

  • kadın
  • 09:08 8 Şubat 2019
  • |
img

ANKARA - Kadriye Çağlar Yılmaz, muhtar adayı olduğu Batıkent’te, kadınlar için alternatif alanlar oluşturmayı hedeflerken; Selma Bayram da, 60 yıldır erkeklerin muhtar olduğu Yayla mahallesinin kaderini kadından yana değiştirmek istiyor.

Yerel seçimler yaklaşırken, mahallelerde muhtar adayları da çalışmalarını sürdürüyor. Ankara’da kadın muhtar adayları da ev ev dolaşarak kendilerini tanıtıyor, kadın mücadelesinin bir parçası olarak projelerini anlatıyor. Muhtar adayları, mahalleleri en çok kullananların kadınlar olduğuna göre temsiliyetin de kadınların yapması gerektiğini düşünüyor.
 
10 yıldır Yenimahalle ilçesinin Batıkent semtinde ikamet eden ve bu dönem İlk yerleşim Mahallesi’nden muhtar adayı olan Kadriye Çağlar Yılmaz, uzun zamandır kadın çalışmalarına aktif yer aldığı aktardı. “Hem tek hem adam” sözleriyle yeni sistemi eleştiren Yılmaz, "Merkezi kararlar tek adam sisteminde veriliyor. Yönetim mekanizmalarında muhtarlık, bunun en küçük ama en önemli birimi” dedi. 
 
'KADIN AKLIYLA MUHTAR OLMAK’ 
 
Yılmaz, geçen dönemden bu yana Batıkent’in 8 mahallesinden 6’sını kadın muhtarların yönettiğini belirtti. "Erkekler kadınlara oranla çalışma hayatına maalesef daha rahat girip çıkıyor, kadınlar ise zorunlu bir şekilde mahallelere hapsediliyor" diyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Kadınların daha fazla vakit geçirdiği alanlar olan mahallelerde ‘kadın kadını dinler’ sözü aslında her zaman geçerlidir. Bunu da biraz öne çıkarmak istiyorum. O dayanışmayı, paylaşımı bir kadın diliyle, aklıyla almaları daha samimi ve sıcak geliyor. Bununla birlikte kadın muhtar olmak yetmiyor, kadın aklıyla muhtar olmak önemli.”
 
'PROJELERİMDE KADIN İLKESİ OLACAK’
 
Özellikle mahalleli kadınların ekonomik alana dahil edilmesi gerektiğini düşünen Yılmaz  "Dahil etme sürecinin mevcut çerçeve içerisinde hapsedilerek değil, hem kadınları sosyalleştirebilmek hem de var olan alanın dışına çıkabileceği alternatif alanlar yaratabilmek önemlidir” diye konuştu. 
 
‘ALTERNATİF ALANLAR OLUŞTURACAĞIZ’
 
Ülkede devam eden ekonomik krizin de yadsınamaz olduğuna vurgu yapan Yılmaz, bu krizden en çok etkilenenlerin kadın ve çocuklar olduğuna dikkat çekerek, muhtar olduğunda ilk hedefinin kadınlarla birlikte alternatif alanlar oluşturmak olduğunu söyledi. Yılmaz, "Mahallemde birçok kadın arkadaşın üretim yapıp oradan ürününü getirebileceği köyleri var. Bu ürünler için bir pazar oluşturabilecek ortamlar yaratmak istiyoruz. Ben muhtar olarak sadece temsiliyet boyutunda olacağım. Çalışma ve o aklı üretmeyi işin özneleriyle tartıştırıp ortaya çıkaracağız. Projelerimizde kadın öznelliği ve ilkesi olacak" ifadelerini kullandı. 
 
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE KADIN MUHTARIN ETKİSİ
 
Mahalledeki sorunların çözümünde kadın muhtar olmanın etkisine dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi: "Örneğin mahallede yanmayan bir sokak lambası olduğunda bunun erkekler için çok fazla önemi yoktur. Ama kadınların bir güvenlik sorunu olduğu için önemlidir. Kadınların belli bir saatten sonra sokakta güvenli yürüyebilmesi için koşulların düzeltilmesi gerekiyor. Erkek, bu koşulları düşünmez; çünkü istediği saatte, gece karanlıkta bile evine ulaşabiliyor. Belli bir saatten sonra kadınlar için kullanıma kapalı gibi görünümü ortadan kaldırmak için çalışmalar yapacağım. Kadınların sokaklarında, mahallelerinde rahat ve özgür olmaları gerekiyor" diye konuştu.  
 
'MAHALLE ERKEK MUHTAR İSTEMİYOR'
 
Ankara'nın Keçiören ilçesinin Yayla Mahallesi’ni de 60 yıldır erkek muhtarlar yönetiyor. Muhtar Adayı Selma Bayram ise, 60 yıllık erkek aklını bu seçimlerde muhtar olarak aşmak istediği iddiasında. Yıllardır mahalledeki sorunların çözüme kavuşmadığını dile getiren Bayram, “Mahalle artık erkek muhtar görmek istemiyor. Kadınlara ait sosyal alan neredeyse hiç yok. Kadınlar, çocuklarıyla beraber evde oturmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla, kadınlar sorunlarını rahatça anlatabilecekleri kadın muhtarlar istiyor” dedi. 
 
MAHALLEDEKİ TEK KADIN MUHTAR ADAYI
 
7 muhtar adayı içerisinde tek kadın olan Bayram, “Kadın gücünü ortaya çıkarıp 6 erkeğe karşı muhtar olacağıma inanıyorum. Sabrımı ve cesaretimi muhtar seçilince tüm kadınlarla beraber çalışarak göstereceğim. Ben kadın dayanışmasının gücüne inanıyorum. Sorunları hep birlikte çözebileceğimize de inanıyorum. Yayla Mahallesi’ni erkek egemenliğinden kurtaracağız” diye konuştu. 
 
'BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ'
 
Yıllardır yaşadığı mahallesinin sıkıntılarını çok iyi bildiğini ve bu sıkıntılara karşı gereken çözümleri mahalleliyle birlikte geliştireceklerini söyleyen Bayram, "Ekonomik krizlerden en çok kadınlar etkileniyor. Kadınların el becerileriyle para kazanacakları alanların oluşması için çalışacağım. Belediyeyle bu konuda irtibata geçeceğim. Muhtarlığı ek iş olmaktan çıkarıp sorunların çözüm noktası haline getirmek gerekiyor" şeklinde konuştu.