Alevi kadınlardan sempozyuma çağrı

  • kadın
  • 13:39 7 Kasım 2018
  • |
img
MERSİN - Mersin'de Alevi kadınları, 10 ila 11 Kasım'da düzenleyecekleri 1'inci Alevi Kadınlar Sempozyumu'na katılım çağrısı yaptı.
 
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Alevi Kültür Dernekleri (AKD) ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Mersin Şubeleri kadın üyeleri, 10 ila 11 Kasım'da düzenleyecekleri 1'inci Alevi Kadınlar Sempozyumu'na katılım çağrısı yaptı.
 
PSAKD Mersin Şubesi'nde yapılan toplantıda konuşan DAD Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Şahin, Alevilik ve Alevi kadın olmaktan kaynaklı yaşadıkları sorunlara kafa yorduklarını söyledi. 
 
'ALEVİLİĞİN ÖZÜNE KAVUŞMAK’
 
"Derdimiz: iktidarcı bir yaklaşımla, bir makam elde etmek değildir" diyen Şahin, Aleviliğin kendi özüne kavuşmasını istediklerini dile getirdi. Şahin, "Çünkü biz biliyoruz ki cinsiyet ayrımsız bir yerden yola çıkmak Aleviliğin özüdür. Alevilikte tüm varlıkların ve canlıların yaşamın özünü oluşturduğunu, bir tek canın eksikliği bile yaşamın dengesini olumsuz etkileyecektir. Etkilediğini de görmekteyiz. Dolayısıyla böyle bir derdi olan bir grup Alevi kadın olarak bir zihin yolculuğuna çıktık ve yaklaşık 9 aya yakın bir süredir bu meseleye kafa yormaktayız" dedi.
 
SEMPOZYUMA DAVET
 
Mersin'de 10 ila 11 Kasım'da düzenleyecekleri 1'inci Alevi Kadınlar Sempozyumu'na katılım çağrısı yapan Şahin, şöyle devam etti: "Bu sempozyumda; Aleviliğin insan, evren ve doğa anlayışı, Aleviliğin tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evreler ve bu süreçlerde kadın canların konumu, Aleviliğe ilişkin temel kavramlar ve ritüelleri temel tartışma başlıklarımız olacaktır. Çıktığımız bu yolculukta, tüm kadın canlarımızla birlikte kafa yormak istiyoruz. Bu sebeple kadın canlarımızı sempozyumumuza davet ediyoruz. Gelin canlar birlik olalım, birlikte kafa yoralım diyoruz.”