SKM’den ‘şiddete, krize karşı isyandayız, özsavunmadayız’ çalışması

  • kadın
  • 10:46 7 Kasım 2018
  • |
img
İSTANBUL - 25 Kasım dolayısıyla, “Şiddete, Krize karşı isyandayız, özsavunmadayız” çalışması başlatan SKM, bu kapsamda kadında şiddet konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. 
 
Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), 25 Kasım Uluslararası Kadına yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla "Şiddete, krize karşı isyandayız, özsavunmadayız" konulu çalışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.  
 
'ŞİDDETE KRİZE KARŞI İSYANDAYIZ'
 
Erkek egemen kapitalist sistemin baş düşman olarak gördüğü kadınlara yönelik şiddetini arttırdığının  belirtildiği açıklamada, “Fiziksel, psikolojik, ideolojik tüm zor aygıtları ile saldıran sistem; hem erkek hem de devlet şiddeti olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sonucu olarak her gün çok sayıda kadın şiddete uğramakta, katledilmekte, tacize tecavüze maruz kalmaktadır. Yaşadığımız coğrafyada kadın olmak her gün ayrı bir yaşam mücadelesi demek. Bu mücadelede tek silahımız ise özsavunmamız. Tüm dünyada etkisini gösteren ekonomik kriz, coğrafyamızda kadınlar için sadece bir yoksulluk yoksunluk olmaktan çıkıp ekonomik, fiziksel ve psikolojik şiddete de sebep oluyor. Ev işlerini ‘kadın işi’ olarak gören erkek akıl sayesinde akşam yenecek yemeğin malzemelerini almak, maliyetini hesaplamak gibi işler kadınların omuzlarına yükleniyor. Çeşitli ekonomik sebeplerle ‘krize’ giren erkek ya eşine ve çocuklara şiddet uyguluyor, ya da katlediyor. AKP/Saray rejiminin yarattığı mevcut duruma karşı sosyalist kadınlar olarak 25 Kasım’a giderken ‘Şiddete, Krize Karşı İsyandayız, Özsavunmadayız’ şiarıyla bir çalışma başlattık” denildi.
 
‘ÇALIŞMAMIZ ŞİDDET GÖREN MİLYONLARCA KADINA'
 
Açıklamada, 1 Kasım itibariyle çalışmanın startının verildiği belirtilerek, çalışmanın içeriğine dair şu ifadelere yer verildi: “25 Kasım vesilesiyle kadınlar olarak şiddet karşısında güçlenmeyi, özsavunma hakkımıza sahip çıkarak erkek egemen değer normlarında kadınlar lehine gedikler açmayı, kapitalist sisteme karşı kadın dayanışmasıyla kazanımlarımızı korumayı ve büyütmeyi planlıyoruz. Çalışmalarımız, şiddet gören milyonlarca kadına atfedildi. 25 Kasım’a giderken ‘25Kasım25Kadın’ mottosuyla çalışmalarımızı yürüteceğiz. Amacımız milyonlarca kadının öfkesini, taleplerini, mücadelesini 25 kadın gibi sembolik bir rakamla temsil etmek. Yaşadığımız coğrafyada sesini, sözünü, mücadelesini, haklarını da yanımıza alarak yürüdüğümüz milyonlarca kadını 25 kadınla anlatamayacağımızın, kaç dersek diyelim rakamların eksik kalacağının, katledilen özsavunma uygulayan milyonlarca kadın olduğumuzun farkındayız. 25Kasım25Kadın çalışmamız kapsamında özsavunma uygulayarak yaşamlarına sahip çıkan, katledilen ya da şiddet gören 25 kadın adına eylem ve etkinlik planlamaları yapıldı. Aynı zamanda stant çalışmaları, sticker, stencil, anket, bildiri ve bülten dağıtımı gibi etkinliklerle kadınlarla direkt ilişkiye geçerek her kadında şiddet konusunda farkındalık yaratmayı ve haklarımız konusunda birlikte bilinçlenmeyi hedefliyoruz. Başta özsavunma olmak üzere tüm haklarımızı geliştirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda tüm kadınlarla 25 Kasım’a kadar farkındalık ve özsavunma fikri yaratmayı hedefleyen atölyeler yapacak, pratiklerimizi geliştireceğiz. Kadınlar şiddet konusunda ne düşünüyor, ne yaşıyor nasıl mücadele ediyor sorusuna birlikte yanıtlar arıyoruz. Şiarımızı da kapsayan hem şiddete hem krize karşı isyanı örgütleyen, kadınları özsavunmaya çağıran bir çalışma yapıyoruz. Kent merkezlerinden, emekçi semtlere, işçi havzalarından, tekstil atölyelerine, fabrikalardan ev toplantılarına kadar her alanda kadınlarla iç içe ekonomik krize, yoksulluğa ve şiddete karşı çaresiz olmadığımızı; isyanımızı, özgürlüğümüzü büyütüyoruz. Sosyalist kadın meclisleri olarak sadece takvimsel günlerde değil, yaşamın olduğu her alanda erkek egemen kapitalist sisteme karşı mücadele etmeye devam ediyoruz ve erkek egemenliği ve kapitalizmin biz kadınlara dayattığı şiddete ve yoksulluğa karşı 25 Kasım sonrasında da mücadele yürütmeye devam edeceğiz.”
 
Açıklamada, “Tüm kadınları 25 Kasım’da alanlara; şiddete, krize karşı isyana özsavunmaya çağırıyoruz” denildi.