‘Kuzey Suriye’de kadınlar öz yönetimin yürütücüleridir’

img
FRANKFURT - Kuzey Suriye’de kadınların öz yönetimin yürütücüleri olduğunu da kaydeden Kongreya Star Sözcüsü Avin Sweed, kadınların bütün alanlarda rolünü oynadığını vurguladı. Rakka Halk Meclisi Eşbaşkanı Khawla El-İsa Ahlamud da,  Rakka’da kadınların DAİŞ’e karşı örgütlendiğini kaydetti. 
 
Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen Uluslararası Kadın Konferansı ikinci gününde devam ediyor. Salonun dolduğu konferansta, dünyanın dört bir yanından kadınlar program boyunca "Jin, jiyan, azadi" sloganı attı.
Konferansın bugünkü oturumunda Kuzey ve Doğu Suriye’deki devrim ve aşama ele alındı. Kuzey Suriye'den gelen delegeler tecrübelerini paylaştı.
 
"Yapım aşamasındaki Devrim" başlıklı konferans ikinci güne "Fis'ten Kobanê'ye, Minbic'den Reqa'ya kadınların özgürlük mücadelesi" konulu oturumla başladı.
 
Bu oturumda "Ataerkil sistemin yok oluşunun arkasındaki felsefe", "Kadın konfederal sistemin oluşumunun felsefesi", "Neden kadınların savunulması değil de özsavunma: Mit, ikiyüzlülük ve gerçek" konulu sunumlar yapıldı.
Jineoloji Avrupa Komitesi'nden Haskar Kırmızıgül, "Ataerkil sistemin yok oluşunun arkasındaki felsefe" konulu bir sunum yaptı. Kadın özgürlük mücadelesinin 40 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini belirten Kırmızıgül, PKK'nin kuruluşundan itibaren kadının mücadele içerisinde yer aldığını söyledi. Kırmızıgül, "Sakine Cansız kuruluştan itibaren PKK içerisinde yer aldı" dedi.
 
‘KÜRT KADINLARININ MÜCADELESİ EŞİTLİK TEMELİNDE’ 
 
Kürt kadınının mücadelesinin ilk başta özgürlük temelinden ziyade eşitlik temelinde olduğunu vurgulayan Kırmızıgül şöyle devam etti: "Marksizm etkisi ile oluşturulan bütün devrimlerde olduğu gibi, Kürt özgürlük mücadelesi de başlangıçta öyleydi. Ama Kürtler de bu uzun sürmedi." Kırmızıgül, Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesinin gelişiminde çelişkilerle çatışmanın temel olduğunu vurguladı.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kadın özgürlük felsefesini geliştirmek için yürüttüğü çalışmalara da dikkat çeken Kırmızıgül, Kürt kadının özgün örgütlenme sürecini anlattı.
 
'JİNEOLOJİNİN ÜÇ TEMEL HEDEFİ VAR'
 
Jineolojinin önünde üç hedef olduğunu söyleyen Kırmızıgül, bunları şöyle sıraladı: "Kadının sömürgeliştirilmesi tarihinin açığa çıkarılması, devrimi oluşturma mücadelesinin sürmesi, toplum ile sözleşmenin hazırlanması."
 
'DENEYİMLERİN BİR ARAYA GETİRİLMESİ ÖNEMLİ'
 
Kuzey Suriye’den konferansa katılan Kongreya Star Sözcüsü Avin Sweed ise, "Kadın konfederal sistemin oluşumunun felsefesi" başlıklı bir sunum yaptı. Kürt kadının özgürlük ve kimlik mücadelesi verdiğini söyleyen Sweed, kadının tarihten bu yana maruz kaldığı baskılara dikkat çekti. Demokratik konfederalizm sisteminin devlet artı demokrasi sisteminin kadın öncülüğünde, direniş deneyimlerinin toparlanması ile gerçekleşebildiğini söyledi.
Kuzey Suriye’de kadınların öz yönetimin yürütücüleri olduğunu da kaydeden Sweed, kadınların bütün alanlarda rolünü oynadığını da vurguladı. Savunma alanında kadının aktif bir şekilde yer aldığını belirten Sweed, özgürlük mücadelesinin devam etmesinde görevini yerine getirdiğini kaydetti.
 
'DAİŞ'E KARŞI ÖRGÜTLENDİK’ 
 
Rakka Halk Meclisi Eşbaşkanı Khawla El-İsa Ahlamud ise DAİŞ egemenliği altında yıllarca yaşamak zorunda kaldığı tecrübesini paylaştı. DAİŞ'in kadınları sadece siyah giymeye zorladığını, kadınların cinsel obje olarak ele alındığını belirten Ahlamud, "Ben de DAİŞ'in bu saldırılarına karşı kadın örgütlenmesinde yer aldım. Kadın örgütlülüğü için çalıştım. Kadınlara ders verdim, böylece kadınları DAİŞ'e karşı örgütledim" diye konuştu.
Kadınların örgütlendikçe ataerkil sistemden sıyrılabildiğini vurgulayan Ahlamud, ataerkil sisteme karşı anaerkil sistem oluşturmak için çalıştıklarını söyledi. Kadınların taş devrinden bu yana insanlığa hep katkısı olduğunu belirten Ahlamud, tarımı kadınların bulduğunu sözlerine ekledi.
 
‘SANAYİ DEVRİMİ ERKEKLERİ KÖLELEŞTİRDİ’ 
 
Tarım devriminde kadınların önemli bir rol oynadığını, bilimin gelişmesinde kadınların katkısı olduğunu hatırlatan Ahlamud, ekonomi, iş idaresi konusunda da kadının birçok gelişmeye imza attığını belirtti.
Sanayi devriminin, erkekleri köle konumuna getirdiğini ve erkekleri kadına karşı örgütlediğini vurgulayan Ahlamud, "Komünal yaşama geri dönmeliyiz" dedi. Kadın konfederalizminin devrim aşaması olduğunu söyleyen Ahlamud, sosyalizmin değerlerine dikkat çekerek, ilerleme sağlamak için eşit, komünal bir sistem kurulması gerektiğini ifade etti.
 
'KADINLARI, ÇALIŞMALARI VE ENERJİYİ BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ'
 
Rakka’da kadınları, çalışmalarını ve enerjilerini bir arada toparlamaya çalıştıklarını da kaydeden Ahlamud, inşaatta, tarımda, ekolojide kadınların ortak çalıştığını söyleyerek, "Genç kadınların jineolojiden, kadın bilimi, komünal yaşam bilimi, modern demokrasi biliminden çok faydalanmasını sağlamalıyız" dedi.
 
‘KADIN AKADEMİLERİ OLUŞTURDUK’ 
 
Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Foza Yusif da, Kuzey Suriye’deki kadın örgütlenmesinin şekline ilişkin bilgilendirme yaptı. Akademiler oluşturulduğunu kaydeden Yusif, "Toplumsal cinsiyetçilik" dersleri verildiğini söyledi. Bilinç olmadan devrimin gelişemeyeceğine vurgu yapan Yusif şöyle devam etti: "Toplumsal bilinç üzerine çok yoğunlaştık. Kadın akademileri ve toplumsal akademiler oluşturuldu. Ancak, burada sadece kadın üzerinde çalışmanın yeterli gelmediği, erkeklerin bilinçlenmesi çalışması yürütmemiz gerektiğini de anladık. Yoğunlaştığımız diğer bir konu ise toplumun örgütlenmesi idi. Örgütlenme olmadan yaşamın olmadığı gerçekliğinden yola çıktık. Bundan dolayı da komünler, yani köy meclisleri oluşturuldu. Her komün, eşbaşkanlık sistemi ile çalıştığı için binlerce köy komünü eşbaşkanları bulunuyor. Ayrıca kadın örgütlenmesi de esas alınıyor. Bütün çalışmalarda kadın özgün sistemi mevcuttur."
 
Konferans, çeşitli sunumlarla devam ediyor.