Cinsiyet eşitliğinin sağlandığı Viranşehir Belediyesi kadına kapatıldı

img
URFA – DBP yönetimindeyken cinsiyet eşitliği sağlanan Viranşehir Belediyesi'ne atanan kayyum kapıları kadınlara kapattı. Eski meclis üyesi Zühre Tatlı, kayyumun ilk iş olarak kadın kurumlarını kapattığı belirtirken, belediye eski çalışanı Züleyha Çalman ise, yerel seçimlerde kadın karşıtı zihniyetle hesaplaşacaklarını dile getirdi. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki Urfa’nın Viranşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun şimdiye kadar yaptığı işlerin başında cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıran kadın kurumlarını kapatmak olduğunu belirten 2004- 2010 yıllarında meclis üyeliği yapan Zühre Tatlı, yerel seçimlerde kadın karşıtı zihniyetle hesaplaşacaklarını dile getirdi. 
 
KADIN MERKEZİ AİLE MERKEZİ OLDU
 
Kapısına kilit vurulan kadın kurumlarından biri olan Berjin Amara Kadın Merkezi, kadın emeğinin değerlenmesi, kadınları çalışma yaşamına katma ve kadına dönük şiddetle mücadele gibi konularında pek çok çalışmaya öncülük etti. 1 Eylül 2017 yılında atanan kayyumun ilk icraatlarından biri merkezin çalışanlarını işten çıkarmak olurken, merkezin ismi “Viranşehir Belediyesi Kadın ve Aile Destek Merkezi” olarak değiştirildi.
 
‘BELEDİYENİN KAPISI KADINLARA KAPATILDI’
 
2004 ile 2017 yılına kadar belediyenin kadın çalışmalarına dikkat çeken Tatlı, kayyum atanmadan önce belediyenin kadınların evi gibi olduğunu dile getirdi. Kadınların gün boyu belediyede olduğunu vurgulayan Tatlı, kadınların kendilerine dönük çalışmalarına gönüllü katıldığını ifade etti. Kendi dönemlerinde pozitif ayrımcılık olarak kadınların randevu almadan belediyeye gelip işlerini hallettiğini de belirten Tatlı, şimdi belediye kapısının kadınlara kapalı olduğunu söyledi. 
 
‘SORUNLARA ORTAK ÇÖZÜM BULUYORDUK’
 
Kadınların aktardığı sorun ve sıkıntılara çözüm olabilmek için ilk elden bir kadın evinin açıldığını sözlerine ekleyen Tatlı, açılan evde kadınların yaşadığı şiddetten, çalışma yaşamına katılması gibi birçok farklı sorunlarına ortak çözüm bulunduklarını aktardı. Kadınevi çalışmalarının ardından bu çalışmanın kurumsallaşması gerektiğine karar verdiklerini ve ardından Berjin Amara Kadın Merkezi'ni açtıklarını hatırlatan Tatlı, kadın merkezi çatısı altında kadına dönük şiddetle mücadele, kadın emeğinin değerlendirilmesi, kadınların çalışma yaşamına katılması ve evde, işte yaşamın her alanında kadınlara destek olan çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade etti. 
 
‘TÜM ÇALIŞMALARIMIZ KADINI ESAS ALIYORDU’
 
Belediyecilik çalışmaları ve kent planlamasında daha çok kadınların söz sahibi olması için çalışmalar yürüttüklerini de anımsatan Tatlı, şöyle devam etti: “Kentte yolların yapılmaması en çok kadını etkiliyor. Çocuklar sabahtan akşama kadar dışarda oyun oynuyor. Sokağın tozu ve pisliği sürekli evlere doluyor. Bu da kadınlar için iki kat daha çalışma anlamına geliyor. Bu yüzden alt yapı çalışmalarından, yapılan yollar, çevre düzenlemesine kadar her alanda kadınları çalışmaların içine katmaya çalıştık. Tabii kimi eksikliler ve hatalar oldu, ancak bu hatalar bizim iyi ve doğru çalışmalar yapmadığımız anlamına gelmiyor.” 
 
‘KOOPERATİFLERLE KADINLARI ÜRETİME KATTIK’
 
Kadınları üretime katabilme adına kooperatif kurduklarını kaydeden Tatlı, böylece birçok kadına istihdam yarattıklarını söyledi. Tatlı, bu çalışmalar kapsamında eve kapatılan kadınları yaşama katmaya çalıştıklarını, ancak bu anlamda kısmen başarılı olduklarının özeleştirisini yaptı. Kadın kooperatifi çatısı altında sadece kadınların çalıştığı bir restoran açtıklarını da belirten Tatlı, kadınların daha çok yöresel yemekler yapıp sattığını, bunun dışında pul biber, kurutmalık biber, salça, turşu, reçel ve diğer el emeği ürünlerin yapılıp satıldığını ve bu şekilde ekonomik bir döngünün oluşturulduğunu anlattı. 
 
‘KADIN ÇALIŞMALARI BİTTİ’
 
Belediyeye kayyum atandıktan sonra Kadın Yaşam Evi, Kadın Kooperatifi ve Berjin Amara Kadın Merkezi gibi tüm kadın kurumlarının kapatıldığının altını çizen Tatlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kayyumun atanmasından bu yana aradan 2 yıl geçti ve kadına dahil ne kadar çalışma varsa ya kapatıldı ya da tamamen içi boşaltılıp erkekleştirildi. Kadının adı belediyeden silindi ve bu çalışmalarda yer alan kadınların tümü yeniden eve kapatıldı. Kayyum politikası ilk önce kadını hedef aldı. Kayyumun atanmasından sonra ilk yapılan işlerden biri kadın kurumlarını işlevsizleştirmek ve kapatmak oldu.” 
 
‘KADIN CİNAYETLERİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR DURDURULDU’ 
 
Kayyum sonrası belediyede kadının k’sinin bile bırakılmadığını söyleyen eski belediye çalışanı Züleyha Çalman ise, kendi dönemlerinde kadına dönük şiddet, kadın katliamları ve çocuk evliliklerine karşı mücadele ettiklerini hatırlattı. Yaptıkları çalışmaların sonuç aldığını da dile getiren Çalman, kayyumun atanması ile kadın cinayetlerine dönük yapılan çalışmalarında durdurulduğunu kaydetti.
 
‘KAZANIMLARIMNIZI GERİ ALACAĞIZ’
 
Kayyumun atamasından sonra kadınların sokağa çıkamadığını ifade eden Çalman, şunları söyledi: “Kentte yapılan kadın yaşam parkları vardı. Kadınlar bu parklarda bir araya gelip çeşitli etkinlikler yapıyordu. Bir birlerinin sorunlarına çözüm olabiliyorlardı. Yazın bunaltıcı sıcaklarında bir nebzede olsa kadınlar nefes alabiliyordu. Kayyumun atanmasından sonra bu parkları madde bağımlıları mesken etti. Kadınlar bu parklarda oturmayı bırak, artık önünden geçemiyor.” Çalman, yerel seçimlerde kadın karşıtı zihniyetle hesaplaşacaklarını ve kazanımlarını yeniden alacaklarını vurguladı. 
 
MA / Erdoğan Alayumat