HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Taşdemir: Dönem mücadele dönemidir

  • kadın
  • 10:15 11 Temmuz 2018
  • |
img
ANKARA - HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, yeni dönem için örgütlenme seferberliği başlattıklarını belirterek, "Bizim için yeni dönem mücadele dönemidir" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi 9 Temmuz'da seçim sonrası bir araya gelerek, seçim süreci değerlendirmesi ve yeni dönem planlamasını gerçekleştirdi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, yeni dönem planlamasına ilişkin Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirmede bulundu.
 
Seçimlerde kadının üstlendiği rol ve emeğin bir kez daha ortaya çıkması noktasında ortaklaştıklarını kaydeden Taşdemir, şunları söyledi: "Kadın örgütlülüğümüzün sokaklarda olduğu ciddi bir başarıyla bu süreci yürüttüğü ortaya çıktı. Kadın meclisinde değerlendirme yaparken ortaklaştığımız ve öne çıkan bir diğer nokta ise faşist örgütlenme ve müdahaleyle karşı karşıya kalındığı, aslında demokratik, şeffaf olmayan bir seçim süreci olduğuydu. Siyasetin kadınsızlaştırma politikası son üç yıldır devam ediyor. Bu politikayla birçok kadın aktivist, kadın parlamenter tutuklanırken, kadın kurumları da kapatıldı. Kadının aktif siyasette rol alması, öncülük etmesi ve kendi rengini siyasi alana yansıtması önünde ciddi engellemeler yaşandı."
 
'EŞİT TEMSİLİYET İÇİN DAHA RADİKAL OLACAĞIZ'
 
Yeni dönem için mücadele hattı ve planlamaların da oluştuğunu belirten Taşdemir, "Kadın düşmanı politikalarıyla kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarlarındaki artışı destekleyen iktidar karşısında görev sorumluluklarımız büyük. Bu yüzden  mücadelemizi çok daha radikal bir biçimde vereceğiz" dedi. Taşdemir, tüm partilerden daha çok kadın milletvekiline Meclis’te yer verdiklerini ancak bunun yeterli olmadığı konusunda özeleştiri verdiklerini belirtti. 
 
'ÖRGÜTLENME SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK'
 
“Tek adam” rejiminin kurumsallaştığı bir döneme girdiklerini vurgulayan Taşdemir, "Yeni dönem planlamaları kapsamında kadın karşıtı politikaların çok daha fazla derinleşeceği, kadına şiddet ve çocuğa yönelik artan saldırılara karşı milliyetçiliği, ırkçılığı örgütlemek isteyen iktidarla karşı karşıyayız. İktidar söylemlerine karşı teşhir eden ve bununla mücadele eden bir noktada duracağız. Örgütlenme seferberliği ve hamlesi geliştireceğiz" dedi.
 
‘ÖZGÜN KADIN GRUPLARI OLUŞTURUYORUZ’
 
HDP Kadın Meclisi olarak özgün kadın gruplarını oluşturacaklarını da kaydeden Taşdemir, yeni dönemde ayda bir biraraya  gelerek, kadınların güncel sorunlarıyla Meclis'te de bir mücadele hattı öreceklerini vurguladı. Yeni döneme ilişkin birçok kararlaşmaya gittiklerinin altını çizen Taşdemir, şunları söyledi: "Feminist kadın örgütleri ve diğer kadın örgütleriyle birlikte yeniden değerlendirme ve mücadele hattının nasıl oluşturulması üzerine toplantılar yapılacak. Yerellerde seçimlerde aktif çalışma yürüten kadınlarla yeniden bir ortaklaşma hamlesi başlatacağız. 21-22 Temmuz’da Van'da  kadın parlamento grubumuz ile kentteki kadınlarla yeni Meclis'te yeni dönem kadın mücadelesini planlamak için bir araya geleceğiz. Önümüzdeki 3 ay bizim için bir örgütsel hamle süreci olacak. Kadın meclislerimizi yeniden örgütleme ve bunlar üzerinden kadına ve çocuğa yönelik oluşacak her türlü yönelimde  kadın iradesini ortaya koyma hedefimiz var. Bununla ilgili kampanyaları ve diğer  planlamaları ise önümüzdeki süreçte kamuoyu  ile paylaşacağız."
 
ÖCALAN ÜZERİNDEKİ TECRİT
 
Kadın Meclisi olarak bir diğer planlamalarının ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecrit politikasına karşı örecekleri mücadele olduğunu dile getiren Taşdemir, "Türkiye'de tek adam rejiminin oluşturulması, faşizmin bu kadar kurumsallaştırılması kadın bedeni üzerinde gelişen politikalar yani cinsiyetçiliğin hortlattırılması, örgütlendirilmesi savaş politikalarının derinleştirilmesi tecrit politikalarından bağımsız değil. Tecridi uygulamak demek savaş politikalarında karar kılmak, savaşı derinleştirmek anlamına gelir. Savaşın derinleştirilmesi demek aynı zamanda erkekliğin örgütlendirilmesidir” ifadelerini kullandı. 
 
'MÜCADELEYİ HER ALANA YAYACAĞIZ'
 
Taşdemir, şunları ekledi: “Demokratik bir çözümün olmadığı bir ortamda ülkenin toplumsal krizlerden kurtulması mümkün değildir. Kadınlar olarak biliyoruz ki, 2013 yılında geliştirilen süreçte Sayın Öcalan'ın geliştirdiği rol, aldığı sorumluluk hem kadınların hem de toplumun özgürleşmesinde önemli bir  noktada durdu. Öcalan'ın demokrasi ve özgürlüklere olan etkisi kırılmaya ve fikirlerinin topluma ulaşması engelleniyor. Bir kez daha çözümsüzlük siyaseti dayatılıyor. Kadının yaşadığı sorunların temeli de çözümsüzlük siyaseti ve anti demokratik yaklaşımlardır. Tecrit politikalarını derinleştiren AKP'ye karşı tavır almak ve güçlü bir mücadele hattı örmek gerekiyor. Kadın Meclisi olarak yeni dönemde gittikçe derinleşen tecrit politikasına karşı mücadele hattı örmeyi ve mücadeleyi tüm alanlara yaymayı hedefledik.”
 
'DÖNEM MÜCADELE DÖNEMİDİR'
 
Taşdemir, HDP Kadın Meclisi olarak karanlığa karşı alanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi. Taşdemir, “Parçalanmak istenen kadın örgütlülüğünü toparlama, kapattıkları kadın kurumlarını yeniden yeşertme, dağıtmak istedikleri kadın dayanışma alanlarını yeniden kurmaya hazırlanıyoruz. Bizim için yeni dönem mücadele dönemidir. Toplumu geriletmek isteyen, 'her şey oldu bitti' diyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Aslında güçlü göstermeye çalıştıkları bu dönem en zayıf oldukları dönemdir. Ülke yönetilemez, krizlerle  dolu bir dönemdir. Mücadele etme gerekçemiz çok fazla dolayısıyla açığa çıkan kadın muhalefetini biraraya getirerek, alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
MA / Berivan Altan