Güllü: Şiddete şiddetle karşılık vermek doğru değil

  • kadın
  • 09:07 10 Temmuz 2018
  • |
img
DİYARBAKIR - İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk ve Kadın Komisyonu Üyesi Gülesra Güllü, çocuk istismarının arttığını belirterek, “Bir şiddet çeşidine yine bir şiddet çeşidiyle karşılık vermek doğru değildir” dedi. 
 
Çocuk istismarın artması ve ardından seslendirilen idam konusu gündemdeki yerini korurken; İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube yöneticisi ve Çocuk ve Kadın komisyonu Üyesi Gülesra Güllü, son dönemde çocuk istismarına paralel olarak çocuk kayıplarının da arttığına dikkat çekti. Türkiye’de 105 bine yakın kayıp çocuk kaydı ve 2017’den bu yana 15 binden fazla istismar davası olduğunu vurgulayan Güllü,  çocuk istismarındaki artışın en önemli nedenin ise hükümetin çocuk istismarını önlemeye dair herhangi bir politikasının olmaması olduğunu kaydetti. Güllü, diğer önemli bir etkenin de eğitim sistemi ve televizyonlarda yayınlanan dizilerdeki cinsiyetçi söylemler olduğunu dile getirdi. 
 
‘İKTİDAR ÇÖZÜMSÜZ KALINCA BU SÖYLEMLERE SARILIYOR’
 
Türkiye’de çocuk haklarının korunmadığını belirten Güllü, istismara uğrayan ve kaybolan çocuklara yönelik de ciddi bir rehabilitasyon eğitimi verilmediğini dile getirdi. Son zamanlarda çocuk istismarlarına yönelik suçlarda sıkça idam ve hadım yasalarının tartışıldığını vurgulayan Güllü, bunların çözümden uzak ve caydırıcılığı olmayan yasalar olarak nitelendirdi. Güllü, hükümetin istismar ve kadına yönelik şiddette çözümsüz kaldığı noktalarda idam ve benzeri söylemlerle kitlelerin algısını değiştirdiğini kaydetti.  
 
‘İDAMIN SUİSTİMAL EDİLMEME GARANTİSİ YOK’
 
Bir şiddet çeşidine yine bir şiddet çeşidiyle karşılık vermenin doğru olmadığına dikkat çeken Güllü,  “Sorunun gerçek çözümü yerine toplumu idam gibi ilkel bir davranışa sevk etmek çözüm değildir. Yine idamın ve hadımın hükümet tarafından suiistimal edilmeyeceğine dair bir garantimiz yok. Şu an ceza hukukunda, şiddete karşı çok ciddi ve yerinde cezalar var ama bunların uygulanması ve yargılanma sürecindeki düzensizliğe dair büyük sorunlar var” dedi.
 
‘ÇOCUK HAKLARI BAKANLIĞI ŞART’
 
Toplumda oluşan cinsel suçları önlemede adil ve eğitici yasalara ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Güllü, "İHD Şubesi olarak en çok gündemimizde tutuğumuz çocuk hakları bakanlığıdır. Bir bakanlıkla birlikte farklı şehirlerde çocuk meclisleri kurulur. İçinde STK’lardan yöneticiler, ebeveynler ve yerel yönetimler yer alır. Çocuklara sorunlar burada toplanarak bakanlığa gönderilecek. Bakanlık da çocuğun kendisinden alınan yerinde bilgilerle soruna çözüm olabilir” ifadelerini kullandı.
 
Güllü, Türkiye’de sadece çocukların eğitim ve sağlığına dair çalışmalar yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı yetersiz olduğu için eleştirdi. 
 
MA / Esra Solin Dal