Hem feminist hem ekolojist kimliğiyle HDP'den aday

  • kadın
  • 09:13 10 Haziran 2018
  • |
img
İSTANBUL - Hem feminist avukat hem de ekolojist kimliğiyle tanınan HDP Kırklareli Milletvekili Adayı Diren Cevahir Şen, Meclis’e girmesi halinde doğayı talan eden anlayışa ve erkek egemen yasalara karşı mücadele edeceğini belirtti.  
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Kırklareli milletvekili adayları arasında bulunan Diren Cevahir Şen, feminist avukat kimliğiyle mücadele veren bir kadın. Bu kimliğinin yanı sıra ekoloji mücadelesi de veren Şen’in örgütlülüğü ise aileden geliyor. Kamu emekçisi ve sendikal mücadele veren bir ailede yetişen Şen, feminist avukat kimliğiyle adliye koridorlarında, ekolojist kimliğiyle yaşam alanlarında verdiği mücadeleyi Meclis’e taşımaya hazırlanıyor.
 
‘KADINLARIN ÖZGÜR OLMASINDAN YANAYIM’
 
Hayatı boyunca hem genel siyasete hem de kadınlara ve yaşama dair bir duyarlılığının olduğunu söyleyen Şen, ayrıca doğa, tabiat, iklim değişikliği, hayvan haklarının da kendisi için son derece önemli olduğunu belirtti. Kendisini barış aktivisti ve hak savunucusu olarak da tanımlayan Şen, HDP’den aday olma gerekçelerinin barıştan, eşitlikten, kadınların özgür olmasından, doğanın dengesinin sermayeye peşkeş çekilmemesinden kaynaklı olduğunu söyledi.
 
ERKEK ADALET DEĞİL GERÇEK ADALET 
 
Hukukun bertaraf edildiği bir dönemde adliyede avukatlık yapmaya çalıştığını ve en çok da kadın cinayetleri davalarını yakından takip ettiğini ifade eden Şen, bunu da ne politik ne feminist kimliğinden sıyrılmadan yaptığını söyledi. Şen, bu tür davaların yorucu ve bir o kadar da uykuları kaçıran davalar olduğunu belirterek, “Ben de erkek şiddetinin türlü biçimlerine maruz kalmış kadınlar ya da uğradığı erkek şiddeti sebebiyle meşru müdafaa hakkını kullanarak bugün cezaevinde olan kadınların davalarını yürüten birçok avukattan biriyim. Bunu da ben erkek adalet değil gerçek adalet talebimden dolayı yürütüyorum” dedi.
 
‘ERKEK EGEMEN YASALARA İTİRAZ EDECEĞİM’
 
Erkek yargının kadınlar söz konusu olduğunda verdiği kararların eşitlikten ve adaletten bağımsız olduğunun altını çizen Şen, erkeklik indirimi denilen anlayışa karşı mecliste mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Meclis’te yer alması halinde verdiği feminist mücadelenin siyasi ayağını oradan doğru örmek istediğini de dile getiren Şen, “Bu mücadele biz eşitliği kazanıncaya, erkek cinsi bununla yüzleşene ve kendini değiştirip dönüştürene kadar mücadelemiz sürecek. Meclise girersem bütün erkek egemen uygulamalara, yasalara, devletin erkek egemen politikalarına itiraz edeceğim. Nafaka hakkını kadınların elinden alan, yıllardır mücadele vererek kazandıkları kazanımlara göz dikenlere karşı mücadele vereceğim. Çünkü ben o dev mücadelenin bir parçasıyım. Hak talebinde bulunan cezaevindeki, dışardaki, tarladaki, beyaz yakalı, basın emekçisi bütün kadınların sesi olmaktır hedefim. Kısacası feministlerin meclisteki sözü olmaya adayım” dedi. 
 
'GEREKİRSE İŞ MAKİNESİNİN ÖNÜNDE DURURUZ'
 
Kırklareli’nde yaşanan ekolojik tahribatlara da değinen Şen, İğneada’da nükleer santral projesinin yapılmak istendiğini ve buna karşı özelde mücadele vereceğini söyledi. Şen, “Doğayı talan eden anlayışa ve nükleer santrallerine karşı bu memleketteki herkesin itiraz etmesi lazım. Meclis’e girdiğimde de bunun için canla başla çalışırım. Hayatlarımızı yok sayan nükleer ölüm santralini oraya yapmak isteyenlere karşı da iş makinalarının önüne dururuz. Başta o bölgedeki halk olmak üzere bütün memlekette yaşamı önemseyen herkesle beraber hem tabiatın hakları için hem kendi yaşamımız için irademizi ortaya koyar itirazımızı yaparız. Ama bu tek başına parlamenter bir mücadeleyle olmayacak tabi ki. Halkımızla beraber o direnişin bir parçası olacağız” dedi.
 
'HDP DOĞANIN YERİNE DE OY VER DER'
 
HDP’nin “Doğanın yerine de oy ver” sloganını da hatırlatan Şen devamla, “Küre dağlarındaki, Karadeniz’deki  boz ayının dili yok, onun dili biziz. Orada aklınızda tutamayacağınız kadar çok sayıda olan ağaç türlerinin dili yok. Dersimdeki,  Karadeniz’deki derelerin dili yok. O derelerdeki balıkların dili yok ama biz onlar adına da seçiyor mücadele ediyoruz. Çünkü biz doğanın egemeni hükmedicisi değil bir parçasıyız” diye belirtti. 
 
'HDP BARIŞIN PARTİSİDİR'
 
HDP’ye neden oy verilmesi gerektiğini ifade eden Şen, şu çağrıda bulundu: “Emekçiler yüzleri gülsün ve insanca yaşayabilsinler diye HDP'ye oy versin. HDP'de herkes var. Herkesin derdi insanca yaşamak. Temiz bir doğada eşit ve özgür bir biçimde yaşamak istiyoruz. HDP kadınların erkek şiddetinden olabildiğince uzak halde güven içinde yaşamalarını da vaat ediyor. Ben bu sebeple de bir kadın olarak HDP’ye oy verilmesi gerektiğini düşünüyorum. HDP doğanın, barışın, eşitliğin, kardeşliğin ve kadınların partisi o sebeple HDP ‘ye oy vermek gerekir. Bütün haksızlığa uğrayanların darda olanlar bir oyunu HDP’ye bir oyunu da Demirtaş’a vermesi gerekir.”  
 
MA / Necla Demir