Hatimoğulları: Meclis’i değiştirmeye geliyoruz

  • kadın
  • 09:03 8 Haziran 2018
  • |
img

ADANA - Kendisini "feminist ve Arap Alevisi" olarak tanımlayan HDP Adana milletvekili adayı Tülay Hatimoğulları, Meclis’teki erkek vekillerin sürekli kavga ettiğini anımsatarak, “Biz kadınlar bunu değiştirmeye geliyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana birinci sıra milletvekili adayı Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Genel Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları. 
 
1977 yılında Hatay'ın Samandağ ilçesinde doğan Hatimoğulları, ilköğretim ve lise öğrenimini Samandağ'da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olan Hatimoğulları, lise yıllarından itibaren sol sosyalist mücadeleyle tanıştı. Arap halkı üzerindeki asimilasyona karşı, Arap kültürünün ve dilinin canlanması için çeşitli faaliyetler sürdürdü. Bu amaçla, 1995'te Arapça tiyatro ve müzik çalışmaları yapan Çağdaş Sanat Atölyesi’nin kurucularından ve yürütücülerinden oldu. 
 
Adana, Mersin ve Hatay illerini kapsayan güney bölgesine hitap eden; Arap halkının kimlik, kültür ve siyasi uyanışına destek olmak amacıyla çıkarılan Güney Uyanış gazetesine yazı ve makaleleriyle katkıda bulundu.
 
KADIN MÜCADELESİ YÜRÜTTÜ
 
Ülkedeki sistematik hak ihlallerine karşı evrensel insan hakları ve değerleri için mücadele yürüten Hatimoğulları, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) Hatay Şubesi’nde yönetici ve genel merkez delegesi olarak görev yaptı. 
Militarizme, cinsiyetçiliğe, homofobiye, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze karşı mücadelede ön  saflarda yer alan Hatimoğulları, 2000 yılında kadın dayanışmasını büyütmek için AMARGİ Kadın Akademisi'nin kuruluş ve örgütlenme faaliyetlerini yürüttü. Hatimoğulları, 2002 yılında çok sayıda kadın inisiyatifi ve LGBTİ örgütü ile karma yapılardan kadınların da desteklediği, "Kadınlar Birbirine Doğru Yürüyor" kampanyası kapsamında Konya buluşmasının güney kolunun örgütleyicisi ve katılımcısı oldu. 
 
ARAP KÜLTÜRÜNE KATKIDA BULUNDU 
 
2007'da bu yana kadın emeğini görünür kılmak, kadın bedeni ve kimliği üzerindeki her türlü denetim ve yok saymaya karşı kadın özgürlük mücadelesini yükseltmek amacıyla kurulan Kadın Emeği Kolektifi'nin örgütlenme çalışmalarında yer alıyor. Halkların kardeşliği, özgürlüğü ve eşitliğine katkı sunmak; Ortadoğu halklarının tarihi, etnik ve kültürel değerlerini araştırmak, yaşatmak ve korumak amacıyla Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü'nün kuruluşunda yer aldı ve halen yöneticiliğini yapmakta. 
 
Hatimoğuları, Kürt halkına yönelik inkar ve asimilasyon politikalarına karşı Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözümüne katkı sunmak amacıyla yazar Yaşar Kemal ve gazeteci Hrant Dink’in de içinde yer aldığı 301 aydının çağrısıyla oluşturulan Türkiye Barış Meclisi’nin kuruluş ve örgütlenme çalışmalarını yürüttü. Halkların birleşik ve ortak mücadele arayışının ifadesi olarak kurulan Demokrasi İçin Birlik Hareketi (DİB), ardından Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve takiben Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kuruluş ve örgütlenme süreçlerinde yer aldı.
 
‘KADINLAR HDP’YE’
 
HDP’nin dışındaki partilerin kadın mücadelesini merkezine almadığını belirten Hatimoğulları, vekil adayo olduğu partisini şu sözlerle anlattı: “Elbette, HDP bugün genç bir partidir. Fakat HDP, Mustafa Suphilerden günümüze kadar bütün sol, sosyalist yapıların tarihini içinde barındıran bir partidir. Türkiye’de Kürt özgürlük mücadelesini içerisinde barındıran bir partidir. HDP, aynı zaman Türkiye’deki kadın hareketini ileriye götüren bir partidir. Eşbaşkanlık sistemi, partimiz tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Çünkü, bu toplumun yarısını biz kadınlar oluşturuyoruz. Kadınların eşit ve özgür olmadığı bir toplumun da eşit ve özgür olma ihtimalli yoktur. Bundan dolayı bizler kadın mücadelesini ne kadar ileriye götürürsek, toplum o zaman eşit ve özgür yaşar. Kadınların kendisini en iyi ifade edecek parti HDP’dir. Bunlardan dolayı HDP’den aday oldum. Tüm kadınları, HDP’de örgütlenip mücadele etmeye çağırıyorum.” 
 
‘EN BÜYÜK YÜK KADINLARDA’ 
 
Meclis’in erkek çoğunluğuna dikkat çeken Hatimoğulları, erkek vekillerin sürekli kavga ettiğini anımsatarak, “Biz kadınlar bunu değiştirmeye geliyoruz” dedi. Partilere oy toplama meselesinde en büyük yükü kadınların taşıdığını dile getiren Hatimoğulları, “Fakat bu gücü görmeyen partiler sadece göstermelik ve sözle bu meseleye yaklaşıyor. Fakat bizler eşit temsiliyet olması istiyor; somut şekilde bunu uyguluyoruz. Kadınlar kendi partisi olan HDP’de olmalı” dedi.
 
'MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'
 
Kendisini, feminist ve Arap Alevisi olarak tanımlayan Hatimoğulları, bu kimliklerinden dolayı ötekileştirilenlerin yanında olduğu kaydetti. Bölgenin savaş içerisinde olduğunu dile getiren Hatimoğulları, Meclis’e girmesiyle birlikte kadın ve ezilen halkların özgürlük mücadelesini yükselteceğini ifade etti. Kürt sorunun demokratik yollarla çözeceklerini söyleyen Hatimoğulları, “Meclis’e girmemle, tüm arkadaşımızla birlikte onurlu bir barışı bu ülkede kuracağız. Herkesin kendi kimliğiyle yaşaması için Meclis içinde ve dışında mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.