Adanalı kadınlar: İstismar olayının takipçisi olacağız

  • kadın
  • 12:15 13 Şubat 2018
  • |
img

ADANA - Yüreğir’de bir çocuğun cinsel istismara uğramasını protesto eden Adana Kadın Platformu, davanın takipçisi olacaklarını kaydetti. 

Adana Kadın Platformu, Yüreğir ilçesinde sokak düğünü sırasında Sedat Keser'in 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunmasını Eğitim Sen Adana Şube binasında yaptıkları basın toplantısıyla protesto etti. Salona, "Yeter çocuk susar sen susma, tacizciyi aklama" yazılı pankart asıldı. Çok sayıda kadının katıldığı toplantıda açıklama yapan platform üyesi Pelin Çiçek, her güne yeni bir çocuk istismarı haberiyle sarsılarak uyandıklarını söyledi. 
 
‘OLAY TESADÜF DEĞİLDİR'
 
AKP'in yaptığı yeni yasal düzenlemeler ve yargıda uygulanan cezasızlığın istismarın önünü açmaya devam ettiğinin altını çizen Çiçek, Sedat Keser'in ifadesinde "alkollüydüm" ifadesini kullandığını hatırlatarak, "Çocuk istismarının bir bahanesinin olmadığını biliyor ve bunun için gerekli cezaların iyi hal indirimi ya da herhangi bir bahaneye sığınılmadan verilmesini talep ediyoruz. Çocuk istismarının tesadüf, münferit ve akli dengesi bozuk birinin yapmış olduğu öngörülemez bir durum olmadığını biliyoruz. Bu ve bunun gibi bir çok istismar olaylarının mevcut hükümetin yürütmüş olduğu cinsiyetçi, gerici, kadın ve çocuk düşmanı politikaların bir sonucu olarak ortaya çıktığını biliyoruz. Bilinçli olarak yürütülen bu gerici politikaların amacının muhafazakar toplum inşası isteminin bir parçası olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
‘ÇOCUĞUN ÇIĞLIĞINA SES OLACAĞIZ’ 
 
Yaşamın her alanında çocuk istismarı haberleri duymak istemediklerini kaydeden Çiçek, "Bunun için yürütülen mevcut politikaların değiştirilmesi ve gerekli cezalar uygulanmalı. Bunun için mücadelemize devam edeceğiz. Ve her çocuğun sessiz çığlığına ses olacağız. Bu vakada da diğer vakalarda olduğu gibi Adana Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olacağız" dedi.