Emekçi kesimleri bölge mitinglerine davet ettiler

img
ANTEP – Düzenleyecekleri bölge mitinglerine ilişkin Antep'te açıklama yapan KESK üyeleri, ekonomik krize karşı mücadeleyi büyütmek üzere tüm emekçileri 15 Aralık’ta Adana’da yapılacak bölge mitingine davet etti.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Antep Şubeler Platformu, yoksulluğa, işsizliğe ve güvencesizliğe karşı 5-22 Aralık tarihlerinde Samsun, Adana, Diyarbakır ve İstanbul’da düzenlenecek bölge mitinglerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Yeşilsu Parkı’nda yapılan açıklamaya SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, KESK MYK üyesi Elif Çuhadar, Eğitim Sen MYK üyeleri İsmail Sağdıç ve Derya Yulcu’nun da aralarında bulunduğu sendika yöneticileri ve kimi siyasi parti temsilcisi katıldı. 
 
 “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganlarının atıldığı açıklamada hazırlanan basın metnini KESK MYK üyesi Elif Çuhadar okudu.
 
‘EMEKÇİLERİN TALEBİ İNSANCA ÜCRET’
 
Kentte 3 gündür işyerlerini ziyaret ederek kamu emekçilerinin sorunlarını ve taleplerini dinlediklerini aktaran Çuhadar, emekçilerin fikirleri ve talepleriyle mücadeleyi büyütmeyi amaçladıklarını söyledi. 
 
Bugün ülkede yaşanan ekonomik krizin faturasını iktidarın sadece emekçilere değil, tüm kesimlere ödetmeye çalıştığını dile getiren Çuhadar, “İktidar, tercihini sermayeden yana yaparak emekçilerin kazanımlarını sermayeye peşkeş çekiyor. Bugün asgari ücret görüşmeleri başladı. Milyonlarca yurttaşın gözü kulağı bu görüşmelerde, emekçilerin tek talebi insanca yaşayabilecekleri bir ücret alabilmektir. Ancak iktidar, ekonomik krizi neden göstererek çok cüzi bir zam yapmayı amaçlıyor. İktidarın amacına ulaşmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.
 
‘EMEKÇİ KESİMLERİ BİRLEŞTİRİP MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ’
 
Çuhadar, açıklanan Yeni Ekonomik Programı ise, iktidarın ‘psikolojik’ dediği krizin delili olduğunu ifade etti. 
 
“Yeni Ekonomik Program, krizin itirafıdır. Ekonomik krizde işçiler ve emekçiler olarak mücadeleyi büyüterek, krizin faturasını bizler ödemeyeceğiz. Aksine krizin faturasını krizi yaratanlara ödettireceğiz” diyen Çuhadar, emekçiler olarak taleplerini şöyle sıraladı: “işten atılmaların tamamı yasaklansın, işsizlik fonunda biriken para işçilere emekçilere ödensin, işsizlik fonu sermayeye peşkeş çekilmesin, zorunlu tüketim ürünlerine yapılan zamlar geri alınsın.”
 
Bu talepler ışığında İzmir’de yapılan mitingin ardından 9 Aralıkta Samsun’da, 15 Aralık’ta Adana’da, 16 Aralık’ta Diyarbakır’da, 22 Aralıkta ise İstanbul’da bölge mitingi düzenleyeceklerini hatırlatan Çuhadar, tüm emekçi kesimleri ekonomik krize karşı mücadeleyi büyütmek üzere bu mitinglere davet etti.