Türk-İş Genel Başkanı: Canımızı mı alacaklar daha

img
ANKARA -  DİSK Yönetim Kurulu, emek gündemiyle Türk-İş Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu. Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin çalışanlardan fedakârlık talep etmesine ilişkin, “Canımızı mı alacaklar daha” diye eleştirdi. 
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki heyet, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret etti. DİSK heyetini, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türk-İş yöneticileri karşıladı.
 
Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardında Çerkezoğlu ile Atalay açıklama yaptı.
 
‘BİRÇOK KONUDA HEM FİKİRİRİZ’
 
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Türkiye'nin ekonomik olarak zorlu süreçten geçtiğini ve ekonomik kriz dönemlerinde işçi ve emekçilerin krize karşı korunması gerektiğini söyledi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile başta enflasyon, işten çıkartmalar, İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacı dışında kullanılması ve taşeron sorunu olmak üzere, sorunlara karşı ortak tutum alma konusunda hem fikir olduklarını söyledi.
 
KRİZ FIRSATA ÇEVİRME
 
Çerkezoğlu, krizi fırsata çevirmeye çalışan yaklaşımların olduğunu ifade ederek, görüşmenin içeriğine dair şunları söyledi: "Sorunlarımız ortak, yaşadığımız sıkıntılar ortak. Bugün sendikalı sendikası tüm işçiler sorun yaşıyor. Böylesi bir süreçte biz emek örgütleri olarak sorumluluğumuz ve sorunumuz sadece kendi üyelerimizle de sınırlı değil. Bu ülkede emeğiyle geçinen tüm işçilerin haklarını ve hukuklarını korumak gibi bir sorumluluğumuz var. Bu anlamda da ortak çerçevede tutum almak ve temsil ettiğimiz kesimlerin taleplerini tüm topum ve ülkeyi yönetenler nezdinde daha görünür kılmak için ortak değerlendirmelerde bulunduk. Umut ediyoruz ki önümüzdeki günlerde de ortak adımlar ile bunu sizlerle daha net bir biçimde paylaşmış olacağız.”
 
'ÇALIŞMA YAŞAMINDAKİ PROBLEMLER HEPİMİZİN ORTAK..'
 
Ardından konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise, "Çalışma hayatındaki sıkıntı ve problemler hepimizin tüm ortak problemleridir. 14 milyon çalışanın olduğu bir ülkede, sendikalı sayısı 1 milyon 800 bin civarında. 1980 yılına baktığımızda, ülke nüfusu 40 milyon, örgütlü insan ise 2 buçuk milyon idi. Bugün ülke nüfusu 80 milyona ulaşmış ancak örgütlü sayısı 2 milyonu bile bulmuyor” diye konuştu.
 
'DİSK İLE BAŞLANGIÇ YAPTIK'
 
DİSK ve Türk-İş'in temsil ettiği insanların sorunlarının aynı olduğunu söyleyen Atalay, devamla şunları söyledi: “Şimdi ülkemizde 6 milyona yakın insan bin 600 TL ile geçiniyor. Bir o kadar da emekli var. Topladığınız zaman 12 milyon insan, 1 milyon 600 binin altında ücretle geçiniyor. Krizi fırsata dönüştüren iş adamlarımız var bu ülkede. Krizi fırsata çevirerek diyor ki bize İŞKUR’dan para verin. Yani bu düşünceden de vazgeçmek lazım. Yani oradaki parayı kullandıklarını biliyoruz ama nereye kullandıklarını bilmiyoruz. Bu para işsizlik fonu. Bu para işsizlerin işsiz kaldığı zamanlarda kullanacağı bir para. Gündemdeki sorunlar saymakla bitmez. Örgütleme ile ilgili sorunlarımız had safhada devam ediyor. Özellikle biz bugün sayın DİSK Başkanı ile bugün işin başlangıcını yaptık. Asgari ücretle ilgili olarak da tekrar DİSK ile bir araya gelerek, bu konuları konuşma imkanı buluruz." 
 
'DAHA CANIMIZI MI ALACAKLAR'
 
Bir gazetecinin, "Önümüzdeki dönemde yapması beklenen Üçlü Danışma Kurulu Toplantısında hükumet işçi ve emekçilerden fedakârlık etmesi istenirse nasıl bir tutum alırsınız" şeklindeki sorusuna Atalay, "Canımızı mı alacaklar daha. Bin 600 liranın neresinde fedakârlık olacak. Yani asgari ücret ortada. Ne yapacak. Başka yapacak bir şeyi kalmadı. Yani fedakârlığı onlar yapsın diyeceğiz" şekline cevap verdi.