‘Ayağımızı basacak toprak bırakmadılar’

img
AYDIN - Kızılcaköy’deki JES nöbetinde yer alan Leyla Çiyanşen ekolojik tahribata karşı, “Bize, ayağımızı basacak toprak bırakmadılar” sözleriyle tepki göstererek, Hepimiz gözümüzü açacağız, akıllı olacağız. Ayaklanacağız, Ankara’ya yürüyeceğiz, hakkımızı öyle arayacağız” uyarısında bulundu. 
 
Aydın’da Ekoloji Birliği öncülüğünde 10’un üzerinde çevre platformunun katıldığı toplantı Şükran Güngör Sahnesi’nde yapıldı. Toplantıya; Halkların Demokratik Kongresi (HDK), çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle çok sayıda ekoloji örgütü ve yaşam savunucusu katıldı. 
 
Toplantının açılış konuşmasını Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili yaptı. Yaşam alanlarına yönelik sermaye saldırısının en yoğun hissedildiği yerlerden biri olan Aydın’da bölge toplantısı yapma gereği hissettiklerini belirtti. Vergili, birleşerek ve dayanışmayla topraklarını koruyacaklarını kaydetti.  
 
‘AKDENİZ’DEN VAN’A MÜCADELEYİ BİRLEŞTİRECEĞİZ’
 
Ekoloji Birliği Dönem Sözcüsü Süheyla Doğan da, Çanakkale’de 5 termal santralin çalışmakta olduğunu söyledi. Ülkede gelişen ekolojik olaylara ve hükümet politikalarına karşı anında refleks gösteren bir örgütlenme süreci içinde olduklarını ve bunun etkisini her geçen gün daha çok gösterdiğini ifade eden Doğan, Ekoloji Birliği’nin; Karadeniz, Akdeniz, Van, Trakya’daki ekoloji mücadelelerini birleştirmeyi hedeflediğini kaydetti. Doğan, “Şu an 60 bileşenimizle ülkenin dört bir yanındaki ekoloji hareketlerinin mücadelesini birleştirmeye çalışıyoruz” dedi. 
 
'ANKARA’YA YÜRÜYECEĞİZ’
 
Aydın Kızılcaköy’de Jeotermal Elektrik Santrali (JES) nöbetinde yer alan köylülerden Leyla Çiyanşen “Yukardan emir geliyor; ama kimse gelip de bize ‘siz ne diyorsunuz?’ diye sormadı. Bize, ayağımızı basacak toprak bırakmadılar. Hepimiz gözümüzü açacağız, akıllı olacağız. Ayaklanacağız, Ankara’ya yürüyeceğiz, hakkımızı öyle arayacağız” diye konuştu.  
 
Menderes İnsiyatifi’den Ufuk Göçmen de, en sorunlu bölgelerden birinin Afyonkarahisar’da bulunan Dinar ilçesi olduğunu ifade etti. Göçmen, “Sanayi çok iyi; ama bunun bedeli olarak havzamız atıklarla kirletiliyor. Dinar’da termik santral kurulduğunda Menderes suyunun Söke’ye akması mümkün olmayacak” ifadelerini kullandı.