Baraj Hasankeyf'te canlı türlerini etkileyecek

img

BATMAN - 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf, baraj suyu altında kalması durumunda tarih ve kültürel birikimi yanı sıra bölgede yaşayan 123 canlı türünü de etkileyecek. 

Ömrünün 50 yıl olması beklenen Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılmak istenen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te, “canlı türlerinin akıbeti ne olacak” sorusu güncelliğini koruyor. Hasankeyf'in sular altında bırakılması durumunda sadece tarih değil Dicle Nehri de yok olma tehlikesi yaşayacak. Dicle Nehri'nin nehir statüsünü kaybetmesi durumunda ise sadece Hasankeyf'te yer alan 123 canlı türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. 
 
EL-RIZK CAMİİ BETONUN ARKASINDA KALDI 
 
Raman Dağı eteklerinden patlamalarla elde edilen kayalardan, Dicle Nehri'nin hemen yanı başında tarihi kaleye paralel bir şekilde set oluşturuluyor. Oluşturulan set tarihi El-Rızk Camisinin duvarlarını beş metre aşmış durumda. Oluşturulan setin ve Hasankeyf'te bulunan tarihi eserlerin taşıma işi ranta dönüşürken, yetkililerin açıklamalarına göre, 500 milyon TL bütçe ayrıldığı belirtiliyor. Kireç taşlarından oluşturulan setin tarihi Hasankeyf Kalesi'nin duvarlarına ulaşırken, kale duvarları betonla örülüyor. 
 
TARİHİ ESERLER YERİNDEN SÖKÜLDÜ
 
Hasankeyf girişinde ziyaretçileri karşılayan Zeynelbey Türbesi, yerinden sökülerek üç kilometre uzaklıkta bulunan yeni Hasankeyf yerleşkesinde taşınmıştı. Türbenin arkeopark alanına taşınması sırasında işlemelerinin zarar gördüğü belirtilirken, yeni yerinde ise bir yılı aşkındır kimse ziyaret etmiyor. Daha sonra Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Roma Kapısı taşındı. Yine Sultan Süleyman Camisi ve El-Rızk Camii minarelerinin yerinden sökülme işlemleri devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Hasankeyf'te bulunan yeni mağaralarda ise herhangi bir arkeolojik kazı yapılmazken, bunun yerine mağaralara beton dökülme işlemleri devem ediyor. 
 
123 CANLI TÜRÜ TEHLİKE ALTINDA
 
Hasankeyf'in sular altında bırakılması durumunda ise sadece 10 kilometrelik alanda 123 canlı türünün akıbeti belirsiz. Dicle Nehri'nin statüsünü kaybetmesi halinde 123 canlı türü yok olma ile karşı karşıya kalacak. Bunun yanı sıra oluşacak göletle birlikte, bölge ikliminin değişmesi ve nem oranındaki artışın, insan yaşamından doğal yaşama kadar canlılar için tehlikeleri artıracağı belirtiliyor. 
 
Hasankeyf'te yıkımlar devam ederken, taşıma işlemlerinin hukuka uygunluğunu veya nehir ve civarındaki doğal yaşamın korumasına ilişkin kimsenin herhangi bir çalışma yapmaması dikkat çekiyor.