HDP'li Turan: Neden SİT alanını katlediyorsunuz

img

MERSİN - HDP vekili Rıdvan Turan Akdeniz Belediyesi kayyumunun Caretta Carettaların yaşam alanlarını tehdit ettiğini belirtip, "SİT alanı olan bu bölge üzerinde doğal yaşamı korumak varken katletmek için bu çaba niyedir?" diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Rıdvan Turan,  Caretta caretta yaşam alanlarında, Akdeniz Belediyesi kayyumu tarafından yapılmasına onay verilen helikopter pisti ile ilgili Kazanlı sahilinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Genel Eşbaşkanı Canan Yüce, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Zelal Önen ve mahalle sakinleri katıldı.

İlk olarak konuşan Akdeniz Belediyesi’nin DBP yönetimde olduğu dönem de meclis üyeliği yapmış olan SYKP Genel Eşbaşkanı Canan Yüce, bu bölgenin SİT alanı olduğu için bir çivi bile çakılmaması gerektiğini belirtti. Belediye meclis üyelisi olduğu dönemde birçok şirketin bu alanı tesis yapmak için istediğini belirten Yüce, “Biz bu alanın ceratta cerattaların yuvalama alanı olduğu için tesis yapılmasına karşı çıktı. Bugün bu canlıların yaşam alanlarını korumak için mücadele edeceğiz” dedi.

DOĞAL YAŞAM KORUNSUN

Caretta carettaların nesli tükenmekte olan nadir canlılar olduğunu ifade eden HDP'li Turan, Caretta carettaların en büyük yaşam savaşını insanlara karşı verdiğini dile getirdi. Caretta carettaların Mersin’de özellikle Kazanlı, Davultepe ve Anamur kıyılarında belli dönemlerde yumurtlama yaptığını kaydeden HDP'li Turan, Caretta carettaların yaşam alanlarının korunması gerektiğine dikkat çekti. Akdeniz Belediyesi’ne kayyum atanmadan önce SİT alanı olan Kazanlı sahiline belediyenin temizlik ve koruma çalışması yaptığını söyleyen HDP'li Turan, "Belediye yönetimine kayyum atanmadan önce de bu alanla ilgili birçok çalışma yapmak isteyen kurum ve kişilere izin verilmeyerek bu alandaki doğal alanın korunması sağlanmıştır. Kazanlı sahili ve Caretta carettalar için kentimizde gereken hassasiyet sağlanmış durumda iken bu durumu dikkate almayan Kayyum bu bölgeye helikopter pisti yapılması için onay vererek büyük bir çevre ve doğa katliamına ortak olmuştur. Kayyumun aldığı karar doğrultusunda yapılan pist, Bilginer Havacılık Spor Organizasyon Limitet Şirketi’ne tahsis edilmiş. Yapılması planlanan pist, tek kişilik hava aracı olan Gyrocopter için inşa edilmek üzere çalışmalara başlamıştır. Kazanlı halkı ile yaptığımız görüşmelerde bu alanın korunması ve doğal yaşamın etkilenmemesi gerektiğinin altını çizmişlerdir" şeklinde konuştu.

NİYE KORUMUYORSUNUZ

Kayyuma seslenen HDP'li Turan, "Kazanlı bölgesi için öncelikli sorun alanlarının çözümü yerine neden Caretta carettaların yaşam alanları şirketlere peşkeş çekilmektedir. Bu kararı alırken burada yaşayan insanlara sordunuz mu? Çok değil daha birkaç gün önce oluşan kasırga felaketinden etkilenen çiftçilerin zararları için kayyumun bir eylem planı var mıdır? SİT alanı olan bu bölge üzerinde doğal yaşamı korumak varken katletmek için bu çaba niyedir?" diye sordu.