JES'e tepki: Sesimiz duyulmazsa çadırları TBMM önüne kurarız

img

AYDIN – Kızılcaköy'de kurulmak istenen JES kuyularına, Atatürk Kent Meydanı'nda düzenledikleri basın açıklamasıyla tepki gösteren yurttaşlar, yetkililerin seslerini duymaması halinde köylerinde kurdukları çadırları önce Aydın kent merkezine ardından da TBMM önüne taşıyacaklarını dile getirdi.

Aydın’ın Efeler ilçesinde bağlı Kızılcaköy Mahallesinde bulunan yurttaşlar, Jeotermal Enerji Santrali (JES) için sondaj çalışması yapmak isteyen firmaya tepki göstermek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Atatürk Kent Meydan’ında düzenlenen basın açıklamasında, “Jeotermal İstemiyoruz” ve “Çocuklarımız için Jeotermale hayır” pankartları açıldı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği açıklamayı, mahalleli adına Gülten Şimşek okudu.

‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

Aydın’ın her geçen gün daha da kirletildiğini belirten Şimşek, kent genelinde bebek, çocuk ve anne ölümünün Türkiye ortalamasından yüksek olduğunu hatırlattı.  Şimşek, “Jeotermal santrallerinden salınan akışkanlar menderes nehrini kirletmektedir. Menderes nehri şuan Türkiye’nin en kirli üçüncü nehridir. 2014 yılında Türkiye’de hava kirliliğinin en fazla olduğu 8’inci İl olmuştur. Aydın’da birinci sınıf toprağımız, incir ve zeytin bahçelerimiz, sulu toprak alanlarımız JES’ler tarafından işgal edilmektedir. Aydın’da topraklar el ve mülkiyet değiştirmekte Aydın halkı topraksız bırakılmaktadır. Bizler topraklarımızı, tarımsal ürünlerimizi jeotermal santrale vermek istemiyoruz. Bizler jeotermal santraller tarafından bu topraklardan göç ettirilmek zorunda bırakılmak istenmemize karşı sessiz kalmayacağız” şeklinde konuştu.

‘ÇADILARI KENT MEYDANINA TAŞAYACAKLAR’

Aydın’da jeotermal santral işgallerinin kent merkezine kadar geldiğini belirten Şimşek, İkizdere Barajının içme sularını da kirlettiğini ifade etti. Şimşek, Kızılcaköyü sakinlerinin Anayasanın 56. Maddesi'nde yer alan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını korumak için gerçekleştirilen bir nöbeti sürdürdüklerini kaydederek, yetkililerin seslerini duymaması halinde çadırları Aydın Kent Meydanına taşıyacaklarını, devamında da TBMM önüne çadır kuracaklarını dile getirdi.