'Amaç her bir karış toprağı kar uğruna birilerine satmak'

img
ANTALYA - Antalya'da bulunan Kleopatra Koyu’nun AKP yandaşlarına peşkeş çekildiğini belirten HDK Antalya Ekoloji Meclisi Sözcüsü İsmet Papila, "Amaç beton ya da güzelliği yok etmek falan değil. Amaç her bir karış toprağı kar uğruna birilerine satmak" dedi. 
 
Akdeniz'in en güzel kenti olan Antalya’nın doğası, insan eliyle ranta açılarak katlediliyor. Kentin Tekirova'daki Kleopatra Koyu, Ocak 2015’te Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından mesire yeri ilan edilerek adrese teslim ihaleyle bir iş insanına 3 milyon 800 bin liraya kiralandı. Koyu alan iş insanı buraya bir otel inşa etmek istedi; ancak mesire yerleriyle ilgili yönetmelik, "Gemi Yıkığı" olarak da bilinen koyda yalnızca 30 odalı kır evi yapımına olanak tanıyordu.
 
TABİAT İLANINDAN SONRA İHALE
 
İş insanı yanlış hesap yaptığını anladı ve kazandığı ihalenin sözleşmesi yapılacağı sırada işten vazgeçti. Bunun üzerine Kleopatra Koyu 2016’da "tabiat parkı" ilan edilerek bu kez 100 bin lira muhammen bedel ile yeniden ihale edildi. 20 Haziran 2017’de "Tekirova Tabiat Parkı" olarak Ankara’da ihaleye çıkarılan koy, beklenmedik biçimde ihaleye katılan ve 120 bin lira bedelle kazanan Fettah Tamince adlı bir iş insanının oldu. Ancak bir süre sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı beklenmedik şekilde sonuçlanan ihaleyi iptal etti.
 
'ERDOĞAN'A AŞIK OLAN İŞ İNSANINA PEŞKEŞ'
 
Geçtiğimiz hafta yeniden ihaleye çıkarılan Tekirova Tabiat Parkı, 505 bin lira bedelle 29 yıllığına ünlü bir turizm şirketine tahsis edildi. İddiaya göre ihaleyi "Erdoğan’a aşık oldum" sözleriyle hafızalara kazınan iş insanı Fettah Tamince’ye ait olan Sembol İnşaat ve Turizm firmasının da içinde olduğu ortaklık kazandı. İmar planı henüz hazırlanmayan koyda 5 yıldızlı otel dâhil turizm tesisleri yapılabilecek. 
 
'TABİAT ALANLARI RANT ALANLARINA DÖNÜŞÜYOR'
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Korunan alanlarımızı hızla artırıyoruz. 2002 yılında 33 olan milli park sayısı 43'e, 16 olan tabiat parkı sayısı 240'a ve 9 olan Ramsar Alanı 14'e ulaşmıştır” demişti. Tabiat parkı ilan edilen alanlar ise AKP tarafından ranta açılarak, yandaşlara peşkeş çekiliyor. Milli park, doğal sit alanı, orman, mera ya da tarım arazisi vasfındaki alanlarda yasal olarak yapılaşma izni verilmemesi, bu alanların "tabiat parkı" vasfına dönüştürülerek ticarileşmesinin önünü açıyor.
 
'AKP MİLLİ MİRASLARI KORUYORMUŞ'
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tekirova Tabiat Parkı'yla ilgili yaptığı açıklamada; “Korunan alanlara yeni halkalar eklemeye devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı Antalya’nın Kemer ilçesinde Tekirova Tabiat Parkı’nı ilan ederek koruma statüsü getirdi. Böylece Antalya’daki tabiat parkı sayısı 4’e yükseldi. Bu alanlara olan farklı kullanım taleplerini kontrollü ve planlı bir şekilde karşılayabilmek ve buraların koruma-kullanma dengesini gözeterek gelecek nesillere milli bir miras olarak aktarmayı hedefliyoruz. Korunan alanların, geçmişte yalnızca insan faaliyetlerinin yasaklandığı ya da sınırlandığı alanlar olarak algılanıyor. Günümüzde artık bilimsel değeri yanında estetik değeriyle de koruma altına alınan, sahip oldukları kaynak değerleri ile rekreasyonel kullanımlara imkân tanıyan, toplumun gelişimine katkıda bulunan alanlar olarak da algılanıyor” diye konuştu.
 
'ANTALYA AKP'LİLERE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR'
 
Tekirova Tabiat Parkı; kızılçam, sakız, erguvan, ayı fındığı ve keçiboynuzu gibi ağaçlarla kaplı olan alanda çeşitli yaban hayvanlarının yanı sıra bazı endemik bitkiler ve 34 kuş türü bulunuyor. Buranın tahrip edilmesi ise 10 Haziran günü yöre halkı ve çevreciler tarafından tepki ile karşılandı. Yöre halkı, koyun son doğal koy olduğunu ve korunması gerektiğini dile getirip mücadele edeceklerini kaydetti. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Antalya Ekoloji Meclisi Sözcüsü İsmet Papila, AKP'nin Antalya'yı kendi yandaşlarına rant yerine çevirdiğini dile getirdi.
 
'SOKAKTAN SAHİP ÇIKACAĞIZ'
 
Koyun Erdoğan aşığı iş insanı Fettah Tamince'ye peşkeş çekildiğini aktaran Papila, "Koya önce ufak tefek binalar ardından ise otel yapımı planlanıyor. Zira hemen yanındaki koy tamamen kapatılmış ve yanına bile yaklaşılmasına izin verilmeyen bir otel. Biz yolumuzu kaybedip yanlışlıkla oraya gittik ama yol bitti. Güvenliği aşamadık.  Amaç beton ya da güzelliği yok etmek falan değil. Amaç her bir karış toprağı kar uğruna birilerine satmak. Buraların sit alanı ya da kamu alanı olup olmadığına aldırmıyorlar. Elbette olayın hukuksal boyutu da incelenecek ve gereken yapılacaktır. Ama esas olarak bizler yöre halkı ile birlikte sokaktan sahip çıkacağız" dedi.