Dereye Fuel Oil atık atıldığı iddiası

img

MERSİN - Mersin Üniversitesi tarafından, Fuel Oil atığının bir dereye atıldığı ve bu atıklarını ise deniz döküldüğü iddia edilirken; atıklarla ilgili işlem yapıldığı belirtildi.

 
Mersin'in Yenişehir ilçesinde geçmiş yıllarda üzeri kapatılarak çevre yolu yapılan dere, şimdi de içerisine bırakılan siyah atık ile gündeme geldi. Akkent Mahallesi’nde İstemihan Talay Caddesi ile 34. Cadde’nin kesiştiği noktadaki kavşak köprüsünün altında bulunan kanalizasyon sistemi çıkışından dereye akan Fuel Oil atığının olduğunu tahmin edilen siyah madde, dere havzasını siyaha boyadı. Dereye akan bu atık denize kadar ulaştı. Mahalleli söz konusu siyah atık maddesinin Mersin Üniversitesi Kampus içerisindeki bir tesisten kanalizasyon sistemine bırakıldığını iddia ederken; Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) ve Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bağlı uzmanların yerleşke içerisinde incelemelerin sürdüğünü aktardı.
 
YETKİLİLER 12 GÜN SONRA GÖRDÜ
 
Dereden akan siyah sıvıyı fark eden mahallelilerin durumu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdiği ancak yetkililerin 12 gün sonra incelemelerde bulunduğu belirtildi. Mahallelinin yaptığı başvurular üzerine Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü,  MESKİ ile Mersin Çevre Derneği üyeleri Mersin Üniversitesi’ne gelerek üniversitenin genel sekterlik yetkilileri ile birlikte söz konusu sıvının aktığı yerde incelemelerde bulundu. 
 
Öte yandan Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de dere üzerinde inceleme başlatıldığı öğrenildi.
 
MERSİN TABİP ODASI BAŞKANI’NDAN TEPKİ
 
Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan sosyal medya hesabından fotoğraf paylaşarak bu duruma tepki gösterdi. Uğurhan, “Denize günlerdir Fuel Oil boşalıyor. Hiç olmazsa kirliliği yaratan madde gözle görünüyor ama kimse bir şey yapmıyor. Siz bir de bunun nükleer sızıntı olanını düşünün. Düşünmeye fırsat kalırsa tabi. Yer Mersin Mezitli Adnan Menderes Bulvarı Son Kısım” diye paylaşım yaptı.