HDP'lilerle görüşen Jagland: Erdoğan'a mesaj ilettim

  • dünya
  • 15:47 12 Nisan 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ  - Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, Strasbourg’da bir araya geldiği HDP heyetine, tecrit ve süren açlık grevlerine dair görüştüğü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorunun çözümü konusunda mesaj ilettiğini söyledi. 

 
PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve süren açlık grevleri konusunda Strasbourg’da, İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) yetkilileriyle görüşen HDP’nin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesi olan Batman Milletvekili Feleknas Uca ve Avrupa Konseyi Temsilcisi Fayik Yağızay, daha sonra Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ile bir araya geldi. 
 
Jagland ile yapılan görüşmede HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy da yer aldı. 
 
Görüşmede, Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride karşı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan ve cezaevlerindeki 7 bin kadar tutsağın katıldığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri ile yerel seçimler konuşuldu.
 
JAGLAND’DAN DEVREYE GİRMESİ İSTENDİ
 
HDP heyeti, Thorbjørn Jagland’a tecrit ve açlık grevleri konusunda özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’la diyalog kurarak, sorunun çözümü konusunda devreye girmesi taleplerini yineledi.
 
Açlık grevlerinin kritik aşamaya geldiğine dikkat çekilen görüşmede HDP heyeti, Jagland’dan yine sorunun çözümü için diyalog imkanlarını kullanmasını istendi.
 
‘ERDOĞAN’A MESAJ İLETTİK’ DEDİ
 
Görüşmede yer alan HDP Temsilcisi Fayik Yağızay, Thorbjørn Jagland’ın daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü ve sorunun çözümü konusunda Erdoğan’a mesaj ilettiğini belirttiğini paylaştı.  Yağızay, Jagland’dan tekrardan bir diyalog içerisine girmesini istedikleri bilgisini verdi.
 
AVUKAT GÖRÜŞMELERİNİN SAĞLANMASININ ÇÖZÜM GETİRİP GETİRMEYECEĞİNİ SORDU
 
Yağızay, Jagland’ın açlık grevi direnişçilerinin taleplerinden olan avukat görüşmelerinin sağlanmasının çözümü getirip getirmeyeceğini sorduğunu, HDP Heyeti üyelerinin ise ‘eylemcilerin temel talebinin Öcalan’ın aile üyeleri ve avukatlarıyla görüşmesi’ olduğunu dile getirdiklerini söyledi. Yağızay, aile ve avukat görüşmelerinde bir normalleşme olması ve düzenli görüşmelerin sağlanması halinde, süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinin gerekçesinin de ortadan kalkacağını söylediklerini belirtti.
 
SEÇİMLER DE KONUŞULDU
 
Görüşmede, yerel seçimlerin de değerlendirildiğini kaydeden Fayik Yağızay, halen sayımları süren başta İstanbul gibi yerlerin durumu ile seçim sonrası özellikle HDP’li seçilmişlere yönelik durumun konuşulduğunu söyledi. 
 
Görüşmede, seçimi kazanan adayların mazbatalarının verilmesinin geciktirilmesi ve KHK ile görevlerinden atıldıkları gerekçesiyle birçok HDP’li adayın yerine ikinci sırada gelen AKP’lilere mazbata verileceği yönündeki bilgiler de AK Genel Sekreteri’yle paylaşıldı.
 
AKPM BAŞKANI: ÇÖZÜM İÇİN ÇABALARIMIZ SÜRECEK 
 
HDP heyeti, AK Genel Sekreteri Jagland ile yaptıkları görüşmenin ardından Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Liliane Maury Pasquier ile de bir araya geldi.
 
Görüşmede yine tecride karşı süren açlık grevleri ve yerel seçimler ele alındı. Görüşmede Pasquier, cezaevinde tutsak olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği mektuba cevap verdiğini söyledi. AKPM’deki Türkiye heyetinin başkanına bu konuda bir mektup yazdığını ifade eden Pasquier, kendisinin de sorunların çözümü için çabalarının devam edeceğini belirtti.