Orban’dan kadınları ‘doğurmaya teşvik’ açıklaması

  • dünya
  • 10:10 11 Şubat 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ - Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 4 ya da daha fazla çocuğu olan kadınların ömür boyu gelir vergisinden muaf tutulacağını açıkladı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 4 ya da daha fazla çocuğu olan kadınların ömür boyu gelir vergisinden muaf tutulacağını açıkladı. 
 
Macaristan'da doğan çocukların sayısını artırmak için bu adımı attıklarını öne süren Orban, böylece ülkesinin geleceğinin göçmenlere bağımlı kalmayacağını belirtti. BBC Türkçe’nin haberine göre, açıklanan diğer adımlar arasında üç çocuğu olduğu anda kesilmek üzere genç çiftlere faizsiz 36 bin dolar değerinde kredi sağlanması yer alıyor.
 
PROTESTO EDİLDİ 
 
Orban, Batı'da doğum oranının düşmesine yönelik umudun göçe bağlandığını; ancak Macaristan'da durumun böyle olmayacağını belirterek, “Düşen her çocuk sayısı için yerine birinin geldiği ve böylece rakamların iyi olacağı belirtiliyor. Ancak Macar halkı farklı düşünüyor. Bizim rakamlara ihtiyacımız yok, bizim Macar çocuklara ihtiyacımız var” dedi. 
 
Orban'ın ulusa sesleniş konuşmasını gerçekleştirdiği sırada ülkenin başkenti Budapeşte'de yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla hükümetine karşı protesto gösterileri düzenlendi.
 
Milliyetçi ve göç karşıtı politikaları nedeniyle eleştirilen Orban, muhalifler tarafından hukukun üstünlüğü ilkelerini ihlal etmekle suçlanıyor. 
 
Orban, son olarak muhalefetin “kölelik yasası” olarak tanımladığı yeni çalışma yasasını hayata geçirmek istemesi üzerine binlerce kişi tarafından protesto edilmişti.