Irak'ta hükümet kurma görevi Abdulmehdi’ye verildi

img
HABER MERKEZİ – Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, seçilir seçilmez yeni hükümet kurma görevini Adil Abdulmehdi’ye verdi.
 
Irak Parlamentosu tarafından dün Cumhurbaşkanı seçilen Berhem Salih, yeni hükümeti kurma görevini Adil Abdulmehdi’ye verdi. Irak yasalarına göre hükümet 30 gün içinde kurulmadığı taktirde cumhurbaşkanı hükümetin kurulması için başka bir ismi görevlendirecek. İkinci isim de 15 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor.
 
Irak’ın tanınan siyasetçilerden Adil Abdulmehdi, 2004 yılında İyad Allavi başkanlığında kurulan geçici hükümette Ekonomi Bakanı, 2006-2010 yılları arasında cumhurbaşkanı yardımcılığı, 2014’te Petrol Bakanlığı görevini yürüttü. 2016 istifa eden Abdulmehdi, şimdi de Irak’ta hükümeti kurma görevini yürütecek.
 
Irak’ta Saddam iktidarının yıkılması ardından ilk defa Dava Partisi’nin dışında bir siyasetçi hükümeti kurması için görevlendiriliyor.
 
CELAL TALABANİ'NİN YAKIN DOSTU
 
Irak Başbakanlığı için görevlendirilen Adil Abdulmehdi, Iraklı güçlerin oluşturduğu Reform ve İnşa koalisyonlarını ve Şii lider Ali Sistani’nin yanı sıra Sünni ve Kürt partilerinin de desteklediği isim olduğu belirtiliyor.
 
Bir dönem cumhurbaşkanı yardımcılığı da yapan Abdulmehdi, Sünni ve Kürtlerle geçmişten beri güçlü ilişkileriyle tanınırken geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Celal Talabani ile yakın dost olarak biliniyor.
 
BAĞTAT’TA SUİKASTE UĞRADI
 
Adil Abdulmehdi 2007 yılında Bağdat’ta bombalı saldırıya uğradı. Bombalı saldırıda Abdulmendi’nin korumalarından ve çevrede bulanlardan 10 kişi hayatını kaybetti.
 
KUVEYT VE ABD’DEN KUTLAMA 
 
Öte yandan Abdulmehdi’nin başbakanlık için görevlendirilmesine ilişkin çevre ülkelerden ilk tepki Kuveyt’ten geldi. Kuveyt yönetimi Abdulmehdi’yi kutladı.
 
ABD’nin de Cumhurbaşkanı seçilen Dr. Berhem Salih ve başbakanlık için görevlendirilen Abdulmehdi’ye kutlama mesajı gönderdiği öğrenildi.